facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 01 lis, 2020
- brak komentarzy
Słońce, opady, mgły, zamglenia i łagodne temperatury. Prognoza pogody i optycznie w niebo 02.11.2020r. – 08.11.2020r.

Słońce, opady, mgły, zamglenia i łagodne temperatury.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 02.11.2020r. – 08.11.2020r.

Zakończył się październik, który w tym roku okazał się niezwykłym miesiącem w pogodzie z kilku powodów. Jego podsumowanie zrobię około połowy listopada, po opublikowaniu oficjalnych danych pod kątem temperatury, opadów i usłonecznienia przez IMGW.

Tymczasem zmieniliśmy kartkę w kalendarzu na listopad. To czas zaawansowanej, późnej jesieni, w której coraz częściej możliwe są przymrozki, a także opady śniegu. Jednak bywa i tak, że listopad okazuje się bezśnieżny i praktycznie nie odnotowuje się ujemnych temperatur. Z takim wariantem listopada mamy do czynienia coraz częściej.

Jaki będzie listopad 2020 roku? Trudno prognozować przebieg pogody na jego początku, ale wydaje się, że epizody zimowo-śnieżne nam nie grożą, przynajmniej w najbliższym tygodniu, co stanowi dobrą informację dla grzybiarzy.

Temperatury będą całkiem przyjemne, jak na obecny okres w roku, a miejscami zrobi się wręcz bardzo ciepło. Przejdą też fronty z opadami deszczu. Do tego pojawią się mgły i zamglenia. Czyli będziemy mogli doświadczyć wielu urokliwych zjawisk, którymi odznacza się jedenasty miesiąc w roku.

♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 2 listopada 2020

Na początku nowego, już listopadowego tygodnia, przeważać będzie pochmurna pogoda, ponieważ z zachodu na wschód przemieszczać się będzie strefa opadów deszczu i mżawki. Na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Roztoczu przez większość dnia nie powinno padać, natomiast na Pomorzu, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej w drugiej części dnia prognozuje się przejaśnienia.

Najchłodniej w przedziale 8-9 stopni C będzie na Podlasiu i wschodzie Warmii, 10-12 stopni C odnotuje się na Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, na Mazowszu i Podkarpaciu, 13-15 stopni C pokażą termometry od Pomorza Środkowego przez Kujawy, centrum po Górny Śląsk i 16-18 stopni C na zachodzie, przede wszystkim na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu okresami silniejszy, południowy.

Wtorek, 3 listopada 2020

Wtorkowy poranek zapowiada się ciepło jak na listopad, ponieważ na przeważającym obszarze kraju słupki rtęci nie obniżą się poniżej 12-14 stopni C. W dzień będzie jeszcze cieplej – na poziomie od 12-13 stopni C na Pomorzu, 14-16 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku do 17-18, a lokalnie nawet 20 stopni C na Mazowszu, Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu.

W pierwszej części można spodziewać się zanikających opadów deszczu na zachodzie i południu, ale od zachodu zaczną postępować coraz liczniejsze przejaśnienia, aż w końcu Słońce zacznie dominować na niebie. Wiatr umiarkowany, z zachodu i północnego-zachodu, tylko na wschodzie początkowo południowo-zachodni i południowy.

Środa, 4 listopada 2020

W środę nasz kraj zacznie dostawać się pod wpływ wyżu znad Europy Zachodniej, ale jeszcze nie wszędzie będzie przeważać słoneczna pogoda, ponieważ w nocy z wtorku na środę znad Czech nad Śląsk wkroczy strefa intensywnych opadów o charakterze ciągłym, która w środę w ciągu dnia przyniesie też mocniejsze opady deszczu na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Na zachodzie, północy, a w drugiej części dnia także w centrum pokaże się więcej Słońca, a opady nie powinny tam wystąpić. Temperatura maksymalna wyniesie od 7-8 stopni C na Górnym Śląsku, w Małopolsce, w Górach Świętokrzyskich i 9-10 stopni C w głębi kraju do 11-12 stopni C miejscami w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu nieco silniejszy, z północy i zachodni.

Czwartek, 5 listopada 2020

W czwartkowy poranek, w regionach północnych i zachodnich z powodu słabego wiatru i bezchmurnego nieba temperatura spadnie do wartości ujemnych. W Kotlinie Jeleniogórskiej na wysokości 2 metrów może być ok. -4 stopni C, poza tym w przedziale -2/0 stopni C.

W centrum, na wschodzie, w Małopolsce i na Górnym Śląsku przymrozki nie wystąpią z powodu zachmurzenia. W ciągu dnia jeszcze tylko na południowym wschodzie mogą dominować chmury, ale padać już nie powinno, za to nad resztą kraju będzie pogodnie i sucho. Temperatura wyniesie od 7 do 10 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, nieco silniejszy na Pomorzu, północny i zachodni.

Piątek, 6 listopada 2020

W piątek nad ranem prognozuje się przymrozki na południu kraju i na Lubelszczyźnie – w regionach podgórskich odnotuje się przymrozki w przedziale -4/-2 stopni C. W pozostałych regionach kraju powinno być cieplej, ponieważ z północy wkroczy kolejny front, tym razem ciepły.

Przyniesie on zachmurzenie i mgły na większym obszarze Polski. Temperatury wyniosą od 7-8 stopni C na wschodzie, południu oraz w centrum do 11-12 stopni C na Pomorzu. Wiatr umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

Weekend, 7-8 listopada 2020

Według aktualnych odsłon modeli numerycznych, pod koniec tygodnia nasz kraj ma dostać się pod wpływ wyżu, ale z uwagi na sporą ilość wilgoci w powietrzu, mogą tworzyć się gęste mgły i zamglenia, które miejscami utrzymają się przez większą część dnia.

Temperatury wyrównane w całym kraju, w przedziale 7-10 stopni C. W niedzielę ma zrobić się cieplej o kilka stopni, ale zachmurzy się, ponieważ od zachodu wejdzie front atmosferyczny z opadami deszczu.

OPTYCZNIE W NIEBO 02.11.2020r. – 08.11.2020r.

08.11.2020r. – godz. 14:46 – faza Księżyca – ostatnia kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.