facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 19 sie, 2018
- brak komentarzy
Słonecznie, sucho i gorąco. Ochłodzenie, burze i opady tuż przed weekendem. Prognoza pogody i optycznie w niebo 20.08.2018r. – 26.08.2018r.

Susza na zachodzie Polski przybiera katastrofalne rozmiary. Mieszkańcy Podkarpacia i większości dzielnic wschodnich narzekają na nadmiar opadów… Paradoksów pogodowych ciąg dalszy. Zanim przyjdzie dokładnie podsumować meteorologiczne lato 2018, które zakończy się 31 sierpnia, warto przeczytać najnowszy artykuł na Meteomodelu “Kwiecień – Lipiec 2018” ( https://meteomodel.pl/BLOG/kwiecien-lipiec-2018/ ). Ostatnie cztery miesiące były w Polsce niezwykłe. Przewaga gorącej i suchej pogody w tym roku przybiera rekordowe rozmiary.

Nadal pozostaje otwarte pytanie – kiedy wreszcie przyjdą porządne opady na najbardziej wysuszonych terenach kraju? Czy temperatury spadną do przyjemnych 22-24 stopni C w dzień i kiedy wreszcie obudzi się nadzieja dla grzybiarzy. Do najbliższego piątku czeka nas kontynuacja “szalonego” lata. Przed weekendem przyjdzie chłodny front z opadami i burzami.

Tylko, czy porządnie popada na zachodzie kraju, czy tradycyjnie, przejdzie prawie na sucho i uaktywni się w centralnej i wschodniej Polsce? We wszystkim powinien być umiar. W opadach, temperaturach i zachmurzeniu. Tymczasem ten rok w pogodzie, szczególnie w zachodniej Polsce, stał się “szalony”, co ma tragiczne konsekwencje w przyrodzie. Pogody długoterminowe wskazują na bardzo suchy i ciepły wrzesień. Brak słów…

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 20 sierpnia 2018
Słoneczko i sucha, gorąca pogoda przywita nas radośnie od poniedziałku. Po południu zachmurzy się na Pomorzu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej, ale niewielki deszcz może wystąpić miejscami tylko na północnym zachodzie i wybrzeżu. Poza tym słonecznie, chociaż na Śląsku, w Małopolsce, w Górach Świętokrzyskich i na południu Mazowsza mogą wystąpić przelotne opady deszczu i niewielkie burze. Najchłodniej będzie na wybrzeżu od 22 do 23 stopni C. Na pozostałym obszarze od 28 do 31 stopni C, a na Dolnym Śląsku, południu Wielkopolski oraz Opolszczyźnie nawet 32-33 stopnie C. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, południowo-zachodni i zachodni, skręcający na północno-zachodni.

Wtorek, 21 sierpnia 2018
Po przejściu mało aktywnego frontu chłodnego w nocy we wtorek, ponownie znajdziemy się pod wpływem wyżu znad północnych Niemiec, który niezmiennie przynosić nam będzie sporo pogodnego nieba i tylko niewiele chmur ładnej pogody cumulus humilis, czyli tzw. “baranki”. Wszędzie bez opadów. Temperatury ciut niższe ponieważ z północnego-zachodu spłynie polarnomorska masa powietrza i wyniosą 20-22 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, 23-25 stopni C w głębi kraju do 26-28 stopni C na Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu i Roztoczu. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni.

Środa, 22 sierpnia 2018
Poranek zapowiada się rześki i pozwoli wywietrzyć chałupy przede wszystkim na północy, wschodzie, w centrum oraz w rejonach podgórskich. Tam będzie w przedziale 10-12 stopni C. W ciągu dnia silna operacja słoneczna sprawi, że temperatura szybko wzrośnie i ostatecznie zobaczymy od 22-24 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie oraz Podkarpaciu, 25-27 stopni C na Pomorzu Środkowym i Wschodnim, Kujawach, w centrum, Górnym Śląsku i w Małopolsce, 28-30 stopni C na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie do 31-32 stopni C przy zachodniej granicy. Wiatr zacznie skręcać na południowy, będzie umiarkowany.

Czwartek, 23 sierpnia 2018
Kontynuacja suchej, gorącej i słonecznej pogody. Temperatury wyniosą od 22-24 stopni na Pomorzu, 27-29 stopni C na wschodzie do 30-32 stopni C na południu oraz w centrum. Wszędzie bez kropli deszczu, chociaż wieczorem w rejonach podgórskich mogą pojawić się niewielkie komórki burzowe. Bardzo ciepło zapowiada się też noc, gdzie miejscami temperatura nie spadnie poniżej 20 stopni C.

Piątek, 24 sierpnia 2018
W piątek rozpoczną się zmiany, najpierw na zachodzie i południowym zachodzie kraju. W tych regionach po południu, a najpewniej wieczorem, prognozowane są gwałtowne burze z silnym wiatrem i ulewnym deszczem, które przyniesie chłodny front atmosferyczny. Zanim jednak burzowy front wejdzie do Polski, będzie bardzo gorąco w całym kraju z temperaturami na poziomie 30-33 stopni C.

Weekend, 25-26 sierpnia 2018
Pod koniec tygodnia front chłodny z intensywnymi opadami deszczu oraz burzami ma już znaleźć się poza naszą wschodnią granicą. Temperatury będą o kilka stopni niższe. W sobotę na Pomorzu prognozuje się poniżej 20 stopni C i może przelotnie padać deszcz. Trochę deszczu może wystąpić jeszcze na wschodzie. Nad resztą kraju sporo Słońca i ciepło – od 24 do 27 stopni C. W niedzielę zrobi się chłodniej. Na termometrach maksymalnie od 18-19 stopni C na północy do 22-23 stopni C w pozostałej części kraju. Niestety, opadów ponownie jak na lekarstwo.

OPTYCZNIE W NIEBO 20.08.2018r. – 26.08.2018r.

26.08.2018r. – godz. 13:56 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.