facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 24 sty, 2021
- brak komentarzy
Śnieżyce na wschodzie, na zachodzie spokojnie. Pod koniec tygodnia większe ocieplenie? Prognoza pogody i optycznie w niebo 25.01.2021r. – 31.01.2021r.

Śnieżyce na wschodzie, na zachodzie spokojnie. Pod koniec tygodnia większe ocieplenie?

Prognoza pogody i optycznie w niebo 25.01.2021r. – 31.01.2021r.

To był bardzo ciekawy pod względem termicznym tydzień. Noc z 17 na 18 stycznia była najmroźniejsza od marca 2018 roku. W Gołdapi odnotowano niemal -28 stopni C. Mróz sięgnął też zachodu, gdzie dla niektórych stacji tak niskich wartości nie było od 2010 roku. W Białymstoku temperatura przy gruncie zeszła do -33.0°C (meteomodel.pl).

Niedziela 17. stycznia była z pewnością najzimniejszym dniem sezonu. Ujemna anomalia temperatury sięgnęła -19 stopni na północy kraju. Był to dzień bezśnieżny i w większości kraju bezchmurny.

Zaledwie 5 dni później przeszliśmy do temperatur przedwiosennych. Jak podali gospodarze portalu Meteoprognoza.pl na stronie facebookowej: “W ciągu paru dni tego samego tygodnia na obszarze nie tak rozległego kraju wystąpiła ogromna rozpiętość temperatur, od -28 do niemal 14 stopni”.

Piękna, śnieżna zima objęła swoim zasięgiem przeważającą część kraju, nawet wyjątkowo skąpy w ostatnich latach w śnieg Wrocław. Niestety, zima w tej złotej odsłonie, szybko przyszła i jeszcze szybciej odeszła.

Wszystko wskazuje na to, że w styczniu na zachodzie kraju, śnieżnej i mroźnej zimy już nie zobaczymy. Za to diametralnie inaczej ma być na wschodzie, gdzie już na początku tygodnia prognozowane są śnieżyce.

Wprawdzie temperatury w żadnym razie nie będą tak niskie, jak tydzień temu, to przyrost pokrywy śnieżnej (miejscami znaczny), ponownie przeobrazi krajobrazy w bajkową scenerię.

Przed nami tydzień zimy w lekkim wydaniu, poza częścią wschodnią i południowo-wschodnią, gdzie prognozowane są obfite opady śniegu. Za to duża niepewność w prognozach na koniec tygodnia pozwala przypuszczać, że – być może – pogoda szykuje nam jakąś niespodziankę.

♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 25 stycznia 2021

W nowym tygodniu rozpocznie się zmiana w rozkładzie barycznym nad Europą. Nad Skandynawią umocni się niż, który zacznie kierować w naszym kierunku chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Natomiast nad zachodnią Ukrainą i Białorusią przejdzie ośrodek niżowy, który przyniesie na wschodzie Polski obfite opady śniegu.

Od samego rana na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie należy spodziewać się opadów śniegu, miejscami obfitych, a w drugiej części dnia opady śniegu rozpoczną się także na wschodzie kraju i częściowo na południu Mazowsza oraz Podlasiu. W regionach z opadami temperatura wyniesie w pobliżu 0 stopni C.

Nad resztą kraju temperatury będą ciut wyższe, w przedziale od 1 do 3 stopni C. Pojawią się też chwile ze Słońcem, przede wszystkim na zachodzie. Opady śniegu, jeżeli tu wystąpią to będą słabe i przelotne. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni i zachodni.

Wtorek, 26 stycznia 2021

We wtorek po nocnych śnieżycach, przyrost pokrywy śnieżnej na wschodzie – od Podlasia przez wschodnie Mazowsze po Lubelszczyznę wyniesie w granicach 10-15 cm. Opady zaczną powoli zanikać i odsuwać się na wschód, ale w ciągu dnia przelotne opady śniegu mogą wystąpić w regionach północnych oraz na krańcach południowo-zachodnich.

Nad resztą kraju dzień zapowiada się dość pogodnie i bez opadów. Temperatury wyniosą od -1/0 stopni C na wschodzie i w Małopolsce oraz na Pojezierzu Pomorskim do 1-3 stopni C w głębi kraju i 4 stopni C na Dolnym Śląsku oraz nad samym morzem. Wiatr północno-zachodni i zachodni, umiarkowany.

Środa, 27 stycznia 2021

W środę na zachodzie, południu oraz na Pomorzu prognozuje się wystąpienie przelotnych opadów mokrego śniegu, lokalnie dość obfitych. W pozostałych regionach kraju zachmurzenie ma być zmienne, ale opady nie powinny występować.

Na termometrach odnotuje się od -1/0 stopni C na Podlasiu, wschodzie i południu Mazowsza, w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce, na Górnym Śląsku, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie do 1-2 stopni C w centrum i 3-4 stopni C nad samym morzem, na zachodzie oraz Kujawach. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

Czwartek, 28 stycznia 2021

Czwartkowy poranek przyniesie lokalne i zanikające opady śniegu w dzielnicach północnych i wschodnich. W ciągu dnia przeważać będzie zachmurzenie małe i umiarkowane, natomiast pod wieczór nad Polskę zachodnią wkroczy front atmosferyczny z opadami śniegu przechodzącymi w deszcz.

Za frontem zacznie napływać cieplejsze powietrze znad Atlantyku. W ciągu dnia odnotuje się na ogół od -2 do 0 stopni C, cieplej będzie w województwach południowo-zachodnich – na Śląsku w przedziale 2-3 stopni C. Wiatr zacznie zmieniać kierunek na południowy i południowo-zachodni.

Piątek, 29 stycznia 2021

Z uwagi na dużą rozbieżność modeli w prognozowaniu pogody na piątek, trudno napisać, jakiej można spodziewać się aury podczas rozpoczynającego się weekendu. Ponieważ jednak przeważają scenariusze cieplejsze, to większe prawdopodobieństwo należy przypisać tej wersji. Dlatego należy się liczyć, że pod koniec stycznia przyjdzie ocieplenie.

W piątek nasz kraj znajdzie się pod wpływem niżu, który przyniesie głównie opady deszczu. Temperatury będą wysokie, jak na styczeń, zwłaszcza na zachodzie i południu Polski, gdzie odnotuje się w przedziale 10-12 stopni C. Za to w regionach północno-wschodnich będzie w pobliżu 0 stopni C i mają występować opady śniegu. Wiatr zmienny, umiarkowany, chwilami porywisty.

Weekend, 30-31 stycznia 2021

W prognozach pogody na sobotę i niedzielę także przeważają cieplejsze scenariusze, z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, przy temperaturach oscylujących na poziomie 5-10 stopni C, przy czym w sobotę mają przeważać opady deszczu, natomiast na niedzielę prognozuje się głównie opady śniegu.

Niemniej należy się liczyć też z wiązkami modeli, które wskazują, że front z opadami ominie jednak nasz kraj i dostaniemy się pod wpływ strefy podwyższonego ciśnienia, z przewagą słonecznego nieba i lekkim mrozem. Przy takich rozbieżnościach w prognozowaniu pogody na koniec przyszłego tygodnia, trudno cokolwiek napisać o wstępnej pogodzie na początek lutego.

OPTYCZNIE W NIEBO 25.01.2021r. – 31.01.2021r.

28.01.2021r. – godz. 20:16 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.