facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 26 lut, 2016
- one comment
Solidne chmury burzowe nad Wrocławiem.

CIMG6228

Zgodnie z prognozami pogody, druga połowa tygodnia, przynosi nam dynamiczną pogodę, gdzie o wpływy i dominację, walczy przedwiośnie z dogorywającą zimą. Do Polski spłynęło zimne powietrze z północy, ale w niższych warstwach atmosfery, zalega jeszcze powietrze cieplejsze. Dużą rolę w procesach zachodzących nad naszymi głowami, odgrywa też Słońce, które grzeje już mocniej i dłużej, niż to miało miejsce w poprzednich tygodniach.

CIMG6232

Dzięki warunkom niestabilności w troposferze i dużej różnicy temperatur w poszczególnych jej warstwach, mamy wzmożoną konwekcję, która objawia się wypiętrzaniem chmur burzowych CUMULONIMBUS. Wczoraj w godzinach popołudniowych, nad Wrocławiem, zaczęły się szybko rozwijać tego typu chmury, która przybrały złowieszczy wygląd.

CIMG6241

Najbardziej spektakularnie, prezentowały się pomiędzy godziną 15:30 a 16:10. Później, niebo zachmurzyło się już całkowicie ( czyli zgasło światło ;)) ), zaczął padać śnieg i śnieg z krupą śnieżną. Przejściu chmur burzowych, towarzyszył dosyć silny, porywisty wiatr.

CIMG6245

Nadsłuchiwałem jakiegoś przedwiosennego grzmotu i wypatrywałem błyskawice, ale nie zaobserwowałem tych zjawisk. Nie z każdego cumulonimbusa grzmi i błyska. ;))

CIMG6252

Były to jak na razie najbardziej spektakularne chmury burzowe nad Wrocławiem od początku roku. Oficjalny sezon burzowy, rozpocznie się od 1 kwietnia, a jego kulminacja, nastąpi tradycyjnie w miesiącach czerwiec – sierpień.

CIMG6255

Biorąc pod uwagę fakt, że w dacie był 25 lutego, trzeba przyznać, że widoki dla pasjonatów i łowców burz były bardzo przyzwoite. ;))

CIMG6264CIMG6266CIMG6269CIMG6275CIMG6279CIMG6287

 

 

 

 

 

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • Mariusz //26 lut 2016

    Witam. Powiem że wczoraj także było bardzo ciekawie w Katowicach. Przez cały dzień padał śnieg na przemian z krupą śnieżną, a przed zachodem słońca niebo przybrało ciekawe kolory od czerwieni przez zieleń do żółtoburego… burzy nie było jak na razie…