facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 17 lis, 2019
- brak komentarzy
Spokojna i ciepła, jak na listopad pogoda. Od piątku zimno na wschodzie kraju. Prognoza pogody i optycznie w niebo 18.11.2019r. – 24.11.2019r.

Kończy się bardzo dynamiczny tydzień w pogodzie, ze sporym kontrastem termicznym, zmiennym zachmurzeniem i bardzo zróżnicowanymi sumami opadów. Należy jeszcze dodać siłę wiatru, która – lokalnie na terenach górskich, zbliżała się aż do 190-200 km na godzinę. Rzadko w listopadzie trafia się wzorzec pogodowy, który powoduje taką zmienność pogody na terenie naszego kraju.

Koniec tygodnia przyniósł znaczne uspokojenie się aury, wzrost temperatury i dużo przejaśnień, chociaż miejscami dało się odczuć dość silny i porywisty wiatr. A zimy jak nie widać, tak nie widać. Chociaż jej pierwsze podrygi w tym sezonie, miały już miejsce, to nie była to ogólno-krajowa jej odsłona, a jedynie namiastki i chwilowe podmuchy, głównie na terenach podgórskich i górskich.

Należy też pamiętać, że chociaż listopad ma prawo “dmuchnąć” zimą, to oficjalnie jest to miesiąc należący do meteorologicznej jesieni i to ona powinna w decydującym stopniu “rządzić” pogodą, niemniej na tle danych historycznych, bywało skrajnie odmiennie. Czasami mieliśmy w listopadzie regularną zimę, zwłaszcza w drugiej połowie, czasami kilkanaście stopni na plusie przy pogodnym niebie. W ostatnich latach dominuje cieplejsza odsłona listopada.

W nadchodzącym tygodniu pogoda nie będzie tak zmienna, jak w tym mijającym. Będzie to przyjemny, jak na drugą połowę listopada tydzień, bez ekstremów, zarówno z momentami słonecznymi, jak i z większym zachmurzeniem i przelotnymi opadami deszczu. Przymrozków będzie raczej niewiele (głównie na wschodzie kraju), a termometry w południe będą wskazywać kilkanaście stopni na plusie. Wiatr także nie będzie zbyt uporczywy.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 18 listopada 2019

Nowy tydzień rozpocznie się dużym lub całkowitym zachmurzeniem na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Warmii i Mazurach, Podlasiu, w większości Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie. Te regiony znajdą się w wilgotnym powietrzu polarnomorskim napływającym znad Morza Czarnego, które będzie sprzyjać tworzeniu się niskich chmur warstwowych.

Nad resztą kraju ma być słonecznie i sucho, ale w drugiej części dnia, chmur zacznie przybywać, w związku z czym na Ziemi Lubuskiej, zachodzie i południu Wielkopolski, na Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie, a wieczorem już nad całą Wielkopolską i na Pomorzu Zachodnim wystąpią opady deszczu o małym – lub co najwyżej – umiarkowanym natężeniu.

Ciepło, ponieważ termometry wskażą od 8-9 stopni C na Pomorzu Gdańskim i północnym wschodzie kraju, do 11/13 stopni C od Pomorza Zachodniego przez centrum po Roztocze. Najcieplej ma być na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu – do 14-16 stopni C. Lokalnie w regionach podgórskich może być jeszcze cieplej. Wiatr umiarkowany, południowo-wschodni.

Wtorek, 19 listopada 2019

We wtorek w całym kraju prognozuje się słoneczną i bezdeszczową pogodę. Nad ranem, lokalnie na krańcach zachodnich i Pojezierzu Pomorskim temperatura spadnie w pobliże 0 stopni C, ale Słońce szybko spowoduje wzrost temperatury do wyższych wartości. I tak, odnotuje się od 9-10 stopni C na Pomorzu, 11 stopni C na Warmii i Mazurach, północy Mazowsza i Podlasiu, 13-15 stopni C w głębi kraju do 16-17 st. C na południu naszego kraju. Wiatr z południa i południowego-wschodu, na wschodzie i Ziemi Lubuskiej słaby, poza tym umiarkowany.

Środa, 20 listopada 2019

W środę prognozuje się wzrost zachmurzenia – najbardziej pochmurno ma być we wschodnich i północnych regionach kraju, gdzie ze wschodu napłynie nieco wilgotniejsza masa powietrza, która przyczyni się do powstania niskich chmur warstwowych stratus i opadów mżawki. Na zachodzie i południu Słońca będzie zdecydowanie więcej. Temperatura bez większych zmian – od 8-9 stopni na północny, 10-12 stopni w głębi kraju do 13-15 stopni na Ziemi Lubuskiej, Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu. Wiatr wschodni, umiarkowany.

Czwartek, 21 listopada 2019

W czwartek czeka nas kontynuacja wpływu wyżu rosyjskiego na pogodę w naszym kraju, chociaż aura będzie bardziej zróżnicowana. Na północy i wschodzie kraju prognozuje się większe zachmurzenie, przez co ma być chłodniej, w przedziale 6-8 stopni C, natomiast na zachodzie i południu ma przeważać słoneczna pogoda, a temperatury będą kształtować się w przedziale 11-14 stopni C. W regionach podgórskich ma być jeszcze cieplej, nawet 15-16 stopni C.

Piątek, 22 listopada 2019

W piątek czeka nas lekka zmiana pogody. Nad wschodnią i północno-wschodnią część naszego kraju, z kierunku wschodniego, zacznie napływać zimne, polarno-kontynentalne powietrze, dlatego na Suwalszczyźnie prognozuje się w dzień tylko około 1-2 stopni C, a na Warmii i Mazurach, północy i wschodzie Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie w przedziale 3-5 stopni C.

Im dalej na południe i zachód, tym cieplej – na Ziemi Lubuskiej, południu Wielkopolski, Śląsku i w Małopolsce temperatury mają się wahać w przedziale 12-15 stopni C. Dominować ma słoneczna pogoda, ale wiatr będzie silniejszy, głównie z kierunku wschodniego i południowo-wschodniego.

Weekend, 23-24 listopada 2019

Przyszły weekend nie przyniesie większych zmian w pogodzie. Silny wyż rosyjski nadal będzie rozdawać pogodowe karty w Polsce i w dużej części Europy. Na termometrach podobne wartości, co w tygodniu, czyli na północnym wschodzie około 1-3 stopni C, a nad ranem, w całej wschodniej części kraju wystąpią przymrozki. Im dalej na zachód i południe tym cieplej – od 12 do 15 stopni C. Jak na razie do końca listopada nie prognozuje się  istotnych zmian w pogodzie.

OPTYCZNIE W NIEBO 18.11.2019r. – 24.11.2019r.

19.11.2019r. – godz. 22:13 – faza Księżyca – ostatnia kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.