facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 26 wrz, 2021
- brak komentarzy
Spokojna pogoda z umiarkowanymi temperaturami (najcieplej na zachodzie) i małymi sumami opadów. Prognoza pogody i optycznie w niebo 27.09.2021r. – 03.10.2021r.

Spokojna pogoda z umiarkowanymi temperaturami (najcieplej na zachodzie) i małymi sumami opadów.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 27.09.2021r. – 03.10.2021r.

Kalendarzowa jesień w tym roku rozpoczęła się z przytupem, ponieważ przez Polskę przetoczył się silny wiatr, który najmocniej dał się we znaki w północnej części kraju. W związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, strażacy od czwartkowego południa podjęli 2 250 interwencji. Podczas prac związanych z usuwaniem skutków wichur na Warmii i Mazurach obrażenia odniósł strażak, a przed południem pod konarem upadającego drzewa zginął mężczyzna.

Strażacy interweniowali w czwartek do północy 787 razy, a kolejne 641 interwencji podjęto między północą a godziną szóstą rano. Z kolei między szóstą a dwunastą zrealizowano kolejne blisko osiemset zgłoszeń. Najczęściej interweniowano w województwie warmińsko-mazurskim – 600, pomorskim – 500, zachodniopomorskim – 320 oraz mazowieckim – 230. Działania polegały głównie na usuwaniu przewróconych drzew i połamanych gałęzi z dróg i budynków.

Według IMGW, najsilniejsze porywy wiatru odnotowano na wybrzeżu – w Łebie wiało 97 km/godz., w Kołobrzegu 94 km/godz., a w Ustce i Świnoujściu 90 km/godz. W głębi lądu najmocniej wiało podczas przechodzenia układów liniowych na północnym wschodzie kraju i Pojezierzu Pomorskim – 83 km/godz. w Mławie, 79 km/godz. w Mikołajkach oraz 76 km/godz. w Kętrzynie, Elblągu oraz Koszalinie.

Za to pod względem opadów było słabo. Wprawdzie podczas przechodzenia wichur w Polsce północno-wschodniej, częściowo północnej i wschodniej pojawiły się silniejsze opady konwekcyjne, a w zachodniej części kraju trochę popadało w nocy z wtorku na środę, to jednak sumy opadów były małe, średnio na poziomie 10-15 mm. W najbliższym tygodniu padać będzie niewiele, w wielu regionach praktycznie w ogóle. Temperatury będą przyjemne, chociaż poranki i noce raczej rześkie lub chłodne.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 27 września 2021

Na początku nowego tygodnia wyż bałtycki połączy się z wyżem znad północnej Rosji, tworząc rozległy układ wysokiego ciśnienia rozciągający się od Rosji i Skandynawii, przez Kraje Nadbałtyckie po środkową część Starego Kontynentu. Jedynie na samych krańcach zachodnich zaznaczy się mało aktywny front atmosferyczny. Z rana większe zachmurzenie może wystąpić w regionach Polski środkowej i lokalnie południowej. W ciągu dnia na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, w centrum, w Małopolsce, na Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich, na Lubelszczyźnie, Mazowszu, Warmii oraz Podlasiu będzie słonecznie i sucho, a zachmurzenie będzie małe.

Od wybrzeża środkowego przez Wielkopolskę po Opolszczyznę i Górny Śląsk zachmurzenie będzie większe, a na krańcach zachodnich oraz na Dolnym Śląsku zachmurzenie będzie największe i lokalnie wystąpią przelotne opady deszczu. Najchłodniej – około 15 stopni C będzie na Podlasiu, 17-19 stopni C od wybrzeża środkowego i Pomorza Gdańskiego przez Kujawy, Warmię, Mazowsze, centrum, Góry Świętokrzyskie, Lubelszczyznę i Podkarpacie do 20-22 stopni C na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Śląsku oraz w Małopolsce. Na Dolnym Śląsku lokalnie odnotuje się 23 stopnie C. Wiatr umiarkowany, a w centrum i na północy nieco silniejszy, z kierunków południowo-wschodnich.

Wtorek, 28 września 2021

We wtorek na zachodnie regiony wciąż będzie wpływał front atmosferyczny i dlatego od Pomorza Zachodniego przez zachodnią Wielkopolskę, Ziemię Lubuską, Dolny Śląsk po Opolszczyźnie zachmurzenie będzie większe, a opady deszczu wystąpią przede wszystkim na krańcach Polski zachodniej. Lokalnie niewykluczone są słabe burze. Pozostały obszar naszego kraju pozostanie pod wpływem pogodnego wyżu znad Rosji, dlatego tam powinna przeważać spokojna i pogodna aura.

Na północnym wschodzie i miejscami na Pojezierzu Pomorskim odnotuje się maksymalnie 13-14 stopni C. Około 15 stopni C będzie na Warmii i Mazurach, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Roztoczu, 16-18 stopni C prognozuje się w głębi kraju, a najcieplej – do 19-20 stopni C będzie na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr na zachodzie słaby, południowo-wschodni i południowy, skręcający na północno-zachodni, nad resztą kraju umiarkowany, południowo-wschodni.

Środa, 29 września 2021

W środę pogoda niewiele się zmieni – dominować będzie sucha i spokojna aura, dopiero pod koniec dnia na samych krańcach zachodnich nastąpi wzrost zachmurzenia i wystąpią przelotne opady deszczu od mało aktywnego frontu atmosferycznego, który w nocy ze środy na czwartek będzie przemieszczał się w głąb kraju. Temperatury wyniosą od 14-15 stopni C na północnym wschodzie i 16-18 stopni C w głębi kraju do 19-20 stopni C na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, Śląsku oraz w Małopolsce. Wiatr na południowym wschodzie słaby, poza tym umiarkowany, południowo-wschodni.

Czwartek, 30 września 2021

W czwartek mało aktywny front przemieści się w głąb Polski na wschód i tu objawi się głównie zwiększonym zachmurzeniem i lokalnymi, przelotnymi i słabymi opadami deszczu. Natomiast od zachodu kraju postępować będą przejaśnienia i rozpogodzenia. Na termometrach najchłodniej będzie w strefie oddziaływania frontu – od Warmii i Mazurach po Małopolskę, gdzie odnotuje się 12-13 stopni C. Na pozostałym obszarze będzie na poziomie 14-16 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni, na wschodzie początkowo jeszcze z południa.

Piątek, 1 października 2021

W piątek, po ustąpieniu porannych mgieł, będzie przeważać słoneczna i sucha pogoda. Wiatr zacznie skręcać na południowy, natomiast w kierunku Polski ponownie zacznie rozrastać się wyż. Na termometrach odnotuje się maksymalnie od 13-14 stopni C na wschodzie do 18-19 stopni C na południowym zachodzie Polski. Poranek będzie jednak zimny, z temperaturami na poziomie od 2 do 5 stopni C, a miejscami pojawią się przygruntowe przymrozki do -2 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków południowych.

Weekend, 2-3 października 2021

Pierwszy weekend października zapowiada się bardzo pogodny i suchy, ponieważ Polska znajdzie się pod wpływem wyżu rosyjskiego, a z południa Europy będą napływać do nas ciepłe masy powietrza. Temperatury maksymalne wyniosą od 16-17 stopni C na północnym wschodzie do 20-22 stopni C na zachodzie, ale lokalnie może być jeszcze o 2-3 stopnie C cieplej. Obecne prognozy pogody na okres od 4 do 10 października wskazują na dominację suchej wyżowej pogody.

OPTYCZNIE W NIEBO 27.09.2021r. – 03.10.2021r.

29.09.2021r. – godz. 03:58 – faza Księżyca – ostatnia kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.