facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 21 maj, 2017
- brak komentarzy
Spokojna, wiosenna pogoda. Trochę Słońca, chmur i deszczu. Prognoza pogody i optycznie w niebo 22.05.2017r. – 28.05.2017r.

Miesiącu maju! Dlaczego tak szybko uciekasz? Przecież jesteś jednym z naj, naj, naj miesięcy w roku! Przed nami ostatni, pełny tydzień tego wspaniałego miesiąca w tym roku. Jakoś tak szkoda, że zbliżamy się do końca meteorologicznej wiosny, chociaż przed nami letnie trio, tj. czerwiec, lipiec i sierpień. Ostatni tydzień maja był w pogodzie wreszcie taki, na jaki czekało się z utęsknieniem przez jego pierwszą połowę. A więc było ciepło, wiosennie z dużą ilością Słońca, przy czym czwartek i piątek były najbardziej pogodnymi dniami od wielu tygodni. Przy napływie ciepłego powietrza, poczuliśmy się jak w lecie.

Od soboty rozpoczęła się zmiana pogody, która objęła przede wszystkim zachód kraju. Wschód pozostawał jeszcze w letniej aurze. Minusem w zmianie pogody jest brak opadów. Praktycznie wszędzie ochłodziło się na sucho. Burze wyżyły się w Niemczech, a do nas nie dotarł przysłowiowy “funt kłaków”. Po cieplejszych dniach, dobry, wiosenny deszcz, dałby florze jeszcze większego kopa do wzrostu. Na razie na większe opady w skali całego kraju nie zapowiada się. Przynajmniej w nadchodzącym tygodniu, chociaż do wczoraj, niektóre modele numeryczne jeszcze takie szanse widziały. Dzisiaj już się z nich wycofują.

Poniedziałek, 22 maja 2017
W nowym tygodniu, pogoda zacznie się stabilizować po weekendowym ochłodzeniu i momentami silniejszym wietrze. W całym kraju, poniedziałek zapowiada się bez opadów z dużą ilością słonecznych chwil. Tylko i miejscami na południu oraz w centrum, może się częściej chmurzyć. Temperatura wyrówna się i będzie na ogół od 20 do 22 stopni C. Nieco chłodniej będzie nad samym morzem i lokalnie na południu Dolnego Śląska – od 14 do 18 stopni C. Wiatr umiarkowany, z kierunków północnych.

Wtorek, 23 maja 2017
We wtorek chwiejność termodynamiczna zwiększy się na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce i Beskidzie Żywieckim – dlatego w tych regionach w godzinach późnopopołudniowych pojawią się burze z opadami, okresami intensywnymi. Na pozostałym obszarze pogodnie, z zachmurzeniem umiarkowanym i bez opadów. Będzie dość ciepło, bo od 21 do 24 stopni C – najwięcej pokażą termometry w regionach zachodnich. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, w burzach silniejszy.

Środa, 24 maja 2017
W środę zaczniemy dostawać się pod wpływ niżu znad Morza Norweskiego. Z zachodu na wschód przemieszczał się będzie front z opadami deszczu i burzami. Największe natężenie tych zjawisk wystąpi od Podlasia po Podkarpacie, im dalej na zachód, tym szansa na rozpogodzenia będzie większa, lokalnie nie będzie padać w ogóle. Temperatura niższa – od 12-13 stopni C na Pomorzu, 16-18 stopni C w głębi kraju do 20-21 stopni C na Podkarpaciu, w Małopolsce oraz na Lubelszczyźnie. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni.

Czwartek, 25 maja 2017
W czwartek czeka nas pogodowa przeplatanka. Na przemian, możemy liczyć na pochmurne i słoneczne chwile. Większych, ogólnokrajowych opadów jednak nie będzie. Pojawią się wprawdzie, ale przelotne i o małym natężeniu, głównie w dzielnicach południowych, a wieczorem – również północnych. Temperatura w głębi kraju ok. 20-22 stopni C, nad morzem i krańcach południowych nieco chłodniej – do 16/18 stopni C.

Piątek, 26 maja 2017
Przed weekendem pojawią się opady deszczu na wschodzie i południu kraju. Tam też wystąpią burze. Na zachodzie i wybrzeżu znacznie więcej przejaśnień i rozpogodzeń. Zdecydowanie nasili się północny wiatr, który spowoduje spadek temperatury, zarówno tej na termometrach, jak i odczuwalnej. Tym samym, prognozuje się od 14 stopni C nad samym morzem i 16-17 stopni C na północnym wschodzie do 18-20 stopni C na pozostałym obszarze. Przy nocnym rozpogodzeniach z piątku na sobotę będzie bardzo chłodno. Na wschodzie kraju niewykluczony jest spadek temperatury do około zera stopni C.

Weekend, 27-28 maja 2017
W sobotę zapowiada się znaczna poprawa pogody. Przede wszystkim nigdzie nie powinno padać, będzie sporo słonecznych chwil, a temperatury poszybują trochę w górę – od 14/16 stopni C na północy, do 18/20 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr także osłabnie, chociaż będzie wiał nadal z kierunku północnego. Pogodowo, niedziela zapowiada się bardzo podobnie, będzie wręcz kopią sobotniej aury. Czyli przyjemnie ciepło, bez opadów z dużą ilością Słońca. Na przełomie maja/czerwca niektóre modele prognozują pierwsze przekroczenia 30 stopni C, a więc granicy upału. Do tego jest jeszcze trochę czasu, a więc nie warto ich zbytnio brać do mięśnia sercowego. ;))

OPTYCZNIE W NIEBO 22.05.2017r. – 28.05.2017r.

23/24.05.2017r. – Maksimum meteorów z roju Camelopardalidów (ZHR:???),

25.05.2017r. – godz. 19:43 – faza Księżyca – nów,

26.05.2017r. – godz. 03:57 – Koniunkcja Księżyc i Aldebaran w odległości – 0°34`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.