facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 27 cze, 2021
- brak komentarzy
Spokojny i bardzo ciepły początek tygodnia. Od środy powrót silnych, miejscami groźnych burz i obfitych opadów. Prognoza pogody i optycznie w niebo 28.06.2021r. – 04.07.2021r.

Spokojny i bardzo ciepły początek tygodnia. Od środy powrót silnych, miejscami groźnych burz i obfitych opadów.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 28.06.2021r. – 04.07.2021r.

Mijający tydzień był bardzo niespokojny w pogodzie. Po fali upałów przyszły gwałtowne burze, które lokalnie spowodowały ogromne zniszczenia w postaci zalania terenów, powodzi błyskawicznych, gradobić i bardzo silnych incydentów wiatrowych. Najwięcej tych zjawisk odnotowano na wschodnim, południowym i częściowo środkowym obszarze kraju.

Materiał zebrany z tych zjawisk jest na tyle obszerny, że prawdopodobnie poświęcę im odrębny artykuł. Ogromna, wręcz historyczna ulewa przeszła nad Poznaniem. Jak donosi IMGW-PIB w stolicy Wielkopolski spadło aż 64mm (litrów na metr kw.) deszczu w około 30 minut. Oczywiście nawalny deszcz doprowadził do powodzi błyskawicznej.

Miasto zostało zalane – chodniki, drogi, tunele, garaże, przejścia podziemne, w tym Dworzec Główny PKP. Zatrzymała się komunikacja publiczna, zapadł się dach hali sportowej w dzielnicy Piątkowo. Utworzyły się ogromne korki, część samochodów została zalana. Straż odebrała ponad 1,5 tys. zgłoszeń o podtopieniach.

Także w Europie mijający tydzień przyniósł upały, a następnie niebezpieczne układy burzowe z silnymi wiatrami, ulewami, gradem a nawet tornadem (Czechy), które zrujnowało domy i zabiło kilka osób. Przed weekendem pogoda zaczęła się uspokajać, ale nie na długo. Druga połowa przyszłego tygodnia zapowiada się bardzo niespokojnie, burze ponownie mogą okazać się niebezpieczne i dysponować niszczycielską siłą.

 Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉:

https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 28 czerwca 2021

Na początku nowego tygodnia Polska będzie w zasięgu wyżu, którego centrum znajdzie się nad Górnym Śląskiem i Małopolską. W związku z tym na przeważającym obszarze kraju będzie słonecznie i sucho, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Jedynie lokalnie na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie, gdzie napłynie nieco wilgotniejsze powietrze i chwiejność termodynamiczna trochę się zwiększy, mogą wystąpić przelotne opady deszczu i burze, ale będą to zjawiska niezbyt silne, krótkotrwałe i bardzo lokalne.

Na termometrach odnotuje się od 20-22 stopni C nad morzem i 23-24 stopni C w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz na Podlasiu do 25-27 stopni C w głębi kraju i 28-29 stopni C na zachodzie i Opolszczyźnie. Najcieplej będzie w rejonie Słubic, około 30 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie północno-zachodni, na zachodzie zacznie stopniowo skręcać na kierunki wschodnie.

Wtorek, 29 czerwca 2021

Wtorek od samego rana do wieczora prawie w całym kraju zapowiada się pod znakiem słonecznej, bezchmurnej i bardzo ciepłej pogody. Tylko nad samym morzem odnotuje się około 20-22 stopni C, poza tym będzie od 26-27 stopni C w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii i Mazurach, Podlasiu, wschodzie Mazowsza i Lubelszczyźnie oraz 28-29 stopni C w głębi kraju do 30-31, a lokalnie nawet 32 stopni C na Pomorzu Zachodnim,

w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie. W godzinach późno-popołudniowych pojawią się burze na krańcach południowych i południowo-zachodnich. Wiatr słaby, jedynie na wschodzie i północy okresami umiarkowany północno-zachodni, natomiast na zachodzie, Śląsku i w Małopolsce południowo-wschodni i południowy.

Środa, 30 czerwca 2021

W środę rozpocznie się zmiana pogody. Już w nocy znad Niemiec do zachodniej Polski przybliży się front atmosferyczny z opadami deszczu i burzami. W ciągu dnia front zacznie zmierzać w głąb kraju, ale nie wszędzie dotrze – na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach oraz na wschodzie przez cały dzień dominować będzie słoneczna i sucha pogoda. Na południu, zachodzie, Pomorzu i miejscami w centrum zaczną się wypiętrzać chmury burzowe, którym będzie sprzyjać wysoka chwiejność termodynamiczna do 1500-2000 J/kg.

Jednak warunki kinematyczne będą słabe, co spowoduje, że burze będą się przemieszczać bardzo wolno lub będą wręcz stacjonarne. W związku z tym istnieje duże ryzyko podtopień i powodzi błyskawicznych. Najchłodniej ponownie będzie nad morzem – na poziomie 20-22 stopni C. Chłodniej zrobi się też na krańcach zachodnich i Dolnym Śląsku, gdzie odnotuje się maksymalnie do 25 stopni C. Na terenie większości kraju będzie od 28 do 31 stopni C, jedynie na Podlasiu i Warmii 26-27 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, tylko w czasie burz porywisty.

Czwartek, 1 lipca 2021

W nocy ze środy na czwartek w wielu regionach Polski prognozuje się intensywne opady deszczu i burze. Według wstępnych prognoz opady mogą być na tyle silne, że lokalnie będzie dochodzić do podtopień. W dzień zapowiada się przewaga pochmurnej pogody, ale na przejaśnienia tez można liczyć, zwłaszcza na wschodzie kraju.

Wciąż mogą występować silne opady deszczu oraz burze, które mogą być gwałtowne, przede wszystkim na wschodzie, gdzie wciąż będzie zalegać ciepła masa powietrza. Tam odnotuje się 27-28 stopni C. Na pozostałym obszarze prognozuje się od 22 do 25 stopni C, jednak w rejonach z ciągłymi opadami deszczu może być chłodniej, miejscami poniżej 20 stopni C. Wiatr umiarkowany, głownie z kierunków południowych i wschodnich.

Piątek, 2 lipca 2021

W piątek prognozuje się kontynuację niespokojnej pogody. Praktycznie na terenie całego kraju istnieje wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się burz z opadami deszczu. Niektóre z nich mogą być gwałtownie, z ulewnymi opadami deszczu i groźbami podtopień.

Jedynie na północnym zachodzie ma być pogodniej i przeważnie bez opadów. Na termometrach odnotuje się od 22 do 25 stopni C, jedynie tam, gdzie prognozowane są opady ciągłe, będzie o kilka stopni chłodniej. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty z kierunków wschodnich i południowych.

Weekend, 3-4 lipca 2021

Pierwszy weekend lipca przyniesie ciepłą, ale burzową pogodę. Burze nie będą już tak silne i liczne jak w środę, czwartek i piątek. Najwięcej tych zjawisk ma wystąpić na południu i wschodzie kraju, ale w regionach centralnych i zachodnich też nie są wykluczone. Najwięcej słonecznych chwil ma być na Pomorzu. Na termometrach odnotuje się od 22 do 26 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, wciąż z południa i ze wschodu. Tymczasem po 4 lipca modele coraz częściej obstają za następną falą upałów.

OPTYCZNIE W NIEBO 28.06.2021r. – 04.07.2021r.

28.06.2021r. – godz. 23:33 – koniunkcja – Księżyc i Jowisz w odległości 4°11`;

28.06.2021r. – Maksimum meteorów z roju Czerwcowe Bootydy (ZHR: zmienne);

30.06.2021r. – godz. 14:25 – koniunkcja – Księżyc i Neptun w odległości 3°58`;

01.07.2021r. – godz. 23:12 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;

04.07.2021r. – godz. 18:41 – koniunkcja – Księżyc i Uran w odległości 1°56`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.