facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 31 mar, 2019
- brak komentarzy
Sucha, wyżowa pogoda ze zmiennymi temperaturami. Prognoza pogody i optycznie w niebo 01.04.2019r. – 07.04.2019r.

Żegnamy marzec. Zatem jedna czwarta 2019 roku przechodzi do historii. Wiosna we Wrocławiu, wypełza z trawy, z pąków drzew, kwiatów i liści. Zielono robi się coraz bardziej, chociaż pogodzie, jeszcze bliżej jest do wiosennego “rozbrykania” niż do stabilizacji. Po kilkudniowym ochłodzeniu, przyszła bardzo ciepła sobota i częściowo ciepła niedziela, która – im dalej w dobę, tym staje się chłodniejsza.

Nad Polską przetacza się bardzo mało aktywny front atmosferyczny, który objawił się głównie pod postacią zwiększonego zachmurzenia i wzrostu prędkości wiatru. Zjawisko, które budzi moje obawy najbardziej, to zalążek posuchy, która już się pojawia i która się zwiększy w nadchodzącym tygodniu.

W zeszłym roku mieliśmy rekordowy ciepły i w przewadze suchy kwiecień. Jaki będzie w tym roku? Pierwszy tydzień, zapisze się bardzo sucho z dominacją wyżowej pogody, z wpływami – raz cieplejszych – raz zimniejszych mas powietrza.

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Co do dalszej części kwietnia, prognozy są obarczone dużym ryzykiem błędu i nie warto w chwili obecnej zbytnio im ufać, a już na pewno nie traktować ich jako wyrocznię. Mam nadzieję, że susza nie rozpęta się nam tak, jak w zeszłym roku ponieważ hydrologicznie, jesteśmy w gorszej sytuacji niż przed rokiem, z uwagi na niewyrównanie w czasie zimy niedoborów wody z zeszłego roku.

Poniedziałek, 1 kwietnia 2019
Początek nowego miesiąca i tygodnia przywita nas dominacją wyżowej pogody ponieważ Polska będzie pod wpływem suchego wyżu znad południowego Bałtyku. W całym kraju – od morza po góry – będzie świecić Słońce, tylko lokalnie rozwiną się chmury kłębiaste pogodnej aury (cumulus humilis), ale będzie zimno ponieważ nad ranem wystąpią przymrozki od -2 do -5 stopni C.

W dzień na północy, zachodzie oraz w centrum Polski, zobaczymy maksymalnie od 8 do 11 stopni C. Najcieplej ma być na na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, Kujawach, na Śląsku, w zachodniej Małopolsce i lokalnie na Mazowszu, do 13 stopni C. Wiatr na Pomorzu słaby, poza tym okresami umiarkowany, na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu z północy, nad resztą kraju północno-wschodni i wschodni.

Wtorek, 2 kwietnia 2019
Wtorkowy poranek także przywita nas przymrozkami. Tym razem, największy spadek temperatury prognozowany jest na północnym wschodzie oraz lokalnie na południu – od -5 do -3 stopni C, w głębi kraju -2/0 stopni C, najcieplej będzie na zachodzie – od 1 do 3 stopni C. W dzień mnóstwo Słońca (tylko w dzielnicach zachodnich może pojawić się trochę niegroźnych, pierzastych chmur), ale miejscami mocniej wiejący wiatr z południowego-wschodu, osiągający na Pomorzu, w Wielkopolsce oraz w centrum w

porywach 50-60 km/godz., będzie skutecznie obniżał temperaturę odczuwalną, która wzrośnie do 9-10 stopni C na Pomorzu Gdańskim, na północnym wschodzie i wschodzie, 10-12 stopni C od Pomorza Zachodniego przez północną Wielkopolskę, Kujawy, centrum, Góry Świętokrzyskie, Małopolskę po Podkarpacie do 13-15 stopni C na południowym zachodzie oraz na Ziemi Lubuskiej.

Środa, 3 kwietnia 2019
W środę Polska znajdzie się na granicy pomiędzy rozległymi niżami znad Europy Zachodniej a wałem wyżowym skandynawsko-rosyjskim. Ponieważ będziemy się znajdować bliżej tego drugiego, nadal możemy liczyć na słoneczną pogodę – na wschodzie będzie wręcz bezchmurnie, nad resztą kraju, zachmurzenie małe i umiarkowane. Słabe przymrozki prognozowane są jeszcze na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

W dzień prognozuje się maksymalnie od 10-12 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, wschodzie i północy Mazowsza oraz Lubelszczyźnie do 13-16 stopni C na Podlasiu, w centrum i północnym zachodzie. Najcieplej – do 17-19 stopni C będzie na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Śląsku oraz w Małopolsce. Wiatr wciąż będzie dość silny, okresami porywisty, w porywach do 50-60 km/godz., południowo-wschodni.

Czwartek, 4 kwietnia 2019
Kontynuacja wyżowej i suchej pogody, czyli dużo słonecznych chwil, miejscami zupełnie bezchmurne. Z rana niewielkie przymrozki mogą wystąpić na wschodzie. W dzień na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Śląsku i w Małopolsce ciepło, do 18-20 stopni C. W centrum kraju od 14 do 17 stopni C, najchłodniej będzie na Podlasiu i wschodzie Mazowsza – od 11 do13 stopni C. Wiatr dość silny, południowo-wschodni.

Piątek, 5 kwietnia 2019
W piątek, niemal lustrzane odbicie pogody czwartkowej – nadal dużo Słońca, a temperatura niewiele się zmieni i wyniesie od 10 do 12 stopni C na północnym wschodzie, 13-16 stopni C w głębi kraju do 17-19 stopni C na Śląsku, południu Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. Wiatr z południowego-wschodu i ze wschodu, umiarkowany.

Weekend, 6-7 kwietnia 2019
Na pierwszy weekend kwietnia prognozuje się zmianę kierunku wiatru – z południowo-wschodniego na wschodni i północno-wschodni, co spowoduje spadek temperatury, ale wciąż ma być sucho, słonecznie i bez opadów. Spadek temperatury będzie kontynuowany w niedzielę, gdzie prognozuje się, że na znacznym obszarze Polski, nawet w ciągu dnia będzie poniżej 10 stopni C. I wedle pierwszych prognoz, początek drugiego tygodnia kwietnia ma nam przynieść jeszcze większe ochłodzenie. Czyli pogoda raz ciepła, raz zimna i – co najgorsze – sucha.

OPTYCZNIE W NIEBO 01.04.2019r. – 07.04.2019r.

02.04.2019r. – godz. 08:31 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 2°33`;

05.04.2019r. – godz. 10:52 – faza Księżyca – nów.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.