facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 21 mar, 2022
- brak komentarzy
Suchy powiew wiosny z zimnymi nocami i ciepłymi dniami. Prognoza pogody i optycznie w niebo 21.03.2022r. – 27.03.2022r.

Suchy powiew wiosny z zimnymi nocami i ciepłymi dniami.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 21.03.2022r. – 27.03.2022r.

Rozpoczęła się astronomiczna i kalendarzowa wiosna. Od wielu dni panuje bardzo pogodna aura, z dużą ilością Słońca, zimnymi nocami i porankami oraz w miarę ciepłymi popołudniami. Napisałem “w miarę”, ponieważ przed południem oraz w godzinach południowych, praktycznie do zachodu Słońca, dawały się we znaki umiarkowane podmuchy zimnego wiatru, który skutecznie obniżał odczuwalną temperaturę.

Taki typ pogody, potocznie określany jest jako pogoda “zdradliwa”, czyli podstępna. Niby jest pięknie, świeci Słońce i dominuje błękit nieba, ale jak zawieje i po plecach pociągnie, to gęsia skórka wyskoczy. ;)) Taka pogoda sprzyja też przeziębieniom, ponieważ z rana można nieźle zmarznąć, a po południu – kiedy jest najcieplej – przegrzać się.

Nie tylko duża ilość słonecznych dni charakteryzuje tegoroczny marzec. W ostatnich dniach na portalach pogodowych, wiele uwagi poświęcono ciśnieniu atmosferycznemu i słusznie, ponieważ tak wysokich wartości nie notowano od dawna, a przecież kilka tygodni temu w lutym, wartości te były bardzo niskie, prawie ocierające się o rekord.

Rozkład ciśnienia (hPa) w Europie 20.03.2022 r.

Najwyższe ciśnienie w układach wyżowych notowano blisko naszego kraju i wynosiło ono aż 1054 hPa. W Polsce wahało się od 1043 do 1048 hPa, a więc było i wciąż jest bardzo wysokie.

Rozkład ciśnienia (hPa) w Europie 21.03.2022 r.

Również dzisiaj wyżowa “puszka” mocno ciśnie i będzie cisnąć co najmniej do środy, kiedy prognozuje się spadek ciśnienia poniżej 1030 hPa.

Ogólnie można stwierdzić, że w lutym ciśnienie było za niskie, w marcu jest za wysokie. Dla równowagi wypadałoby, żeby w kwietniu było nie za wysokie i nie za niskie. To jednak jest “małe piwo” w porównaniu do znacznie poważniejszego problemu, jakim jest “zacięcie” się opadów, czyli ich brak.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Źródło: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Po pochmurnym i wilgotnym lutym wydawało się, że zapas wilgoci jest solidny i suchy marzec, nie będzie roztaczać widma posuchy/suszy. Niestety, ściółka w lasach jest już na tyle przesuszona, że na znacznej powierzchni kraju panuje 3. najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Powyżej mapa zagrożenia pożarowego w lasach na dzień 19.03.2022 r. godz. 13:00.

Źródło: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Jeszcze bardziej zatrważająco wyglądała mapa zagrożenia pożarowego w lasach w dniu wczorajszym, tj. 20.03.2022 r.

Prognozy pogody na najbliższy tydzień są wybitnie suche i nie dają nadziei na opady. Ponadto, jeżeli układy wyżowe nie odpuszczą do końca miesiąca, szykuje się nam (przynajmniej w części kraju) najbardziej suchy marzec w historii regularnych pomiarów instrumentalnych. Być może będą takie miejsca, że przez cały miesiąc nie spadnie kropla deszczu. 

Ten tydzień przyniesie nam podmuch wiosny, zwłaszcza w godzinach południowych, kiedy słupki rtęci w części kraju zbliżą się do 20 stopni C. Tym samym, zagrożenie pożarowe jeszcze się zwiększy. Do puli suchych warunków pogodowych, swoje trzy grosze dołożą podmuchy suchego wiatru. Noce pozostaną chłodne/zimne z licznymi przymrozkami. 

Poniedziałek, 21 marca 2022

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przywitał nas bezchmurnym niebem i tak też będzie do końca dnia, ponieważ Polska pozostaje pod wpływem wyżu, którego centrum stacjonuje nad wschodnim Bałtykiem. Po chłodnym poranku z licznymi przymrozkami, temperatura wynosi od 5 stopni C na Półwyspie Helskim do 11-13 stopni C w głębi kraju i 14-15 stopni C w regionach zachodnich oraz na wybrzeżu. Wiatr na Mazowszu i Warmii jest słaby, poza tym umiarkowany, na zachodzie i Śląsku nieco silniejszy, w województwach wschodnich wieje z kierunków wschodnich i północno-wschodnich, na pozostałym obszarze południowo-wschodni.

Wtorek, 22 marca 2022

We wtorek zapowiada się bardzo podobny typ pogody. Od Bałtyku po Tatry i Bieszczady będzie bezchmurnie od samego rana do wieczora i zrobi się ciepło, ale poranek będzie zimny. Lokalnie na południu, wschodzie oraz w centrum odnotuje się do -4/-2 stopni C, a w regionach podgórskich o kilka stopni mniej. Za to w dzień odnotuje się od 11-12 stopni C na Podlasiu, 13-14 stopni C na Warmii i Mazurach, północy i wschodzie Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie do 15-16 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Chłodniej będzie jedynie w rejonie Półwyspu Helskiego, do 7-9 stopni C. Wiatr na Warmii i Mazurach, Podlasiu i Mazowszu będzie słaby, nad resztą kraju chwilami umiarkowany, przeważnie z kierunków południowo-wschodnich i wschodnich, a na północy – również z południa.

Środa, 23 marca 2022

W środę, jedynie w północno-wschodnich województwach Polski nastąpi wzrost zachmurzenia, ale opady nie wystąpią. Na pozostałym obszarze kraju niebo będzie bezchmurne, tylko lokalnie pojawi się niewielkie zachmurzenie. Poranek z przymrozkami do -4/-1 stopnia C, za to w dzień zrobi się bardzo ciepło, poza obszarami Pomorza, gdzie za sprawą wiatru od strony Bałtyku odnotuje się około 5 stopni C. Nad resztą kraju będzie od 12-14 stopni C na Pojezierzu Pomorskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie, do 15-16 stopni C w głębi kraju i 17-18 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr słaby, tylko na północy umiarkowany, przeważnie z południa i wschodu.

Czwartek, 24 marca 2022

W czwartek Polska dostanie się pod wpływ kolejnego wyżu znad Wysp Brytyjskich, który przyniesie dużo pogodnego nieba i brak opadów. Najchłodniej będzie nadal na wybrzeżu – za sprawą wiatru od strony morza, powietrze ogrzeje się tylko do 5-6 stopni C, na Pojezierzu Pomorskim oraz w województwach wschodnich będzie 10-12 stopni C, w centrum i w Małopolsce 13-14 stopni C, a najcieplej na zachodzie i Opolszczyźnie – od 15 do 17 stopni C. O poranku wystąpią przymrozki, największe w dzielnicach północnych, do -4/-2 stopni C.

Piątek, 25 marca 2022

W piątek nad Skandynawią znajdzie się układ niskiego ciśnienia, dlatego zachmurzenie zacznie wzrastać, ale opady nie są prognozowane. Jeżeli wystąpią to tylko lokalnie i będą bardzo słabe. Temperatury będą kształtować się na poziomie od 13 do 17 stopni C, jedynie nad samym morzem z powodu północnego, zimnego wiatru, odnotuje się maksymalnie 5-7 stopni C. Za to wzrośnie prędkość wiatru, który będzie wiał z kierunków zachodnich i północno-zachodnich.

Weekend, 26-27 marca 2022

Pierwszy weekend kalendarzowej wiosny zapowiada się słoneczny i ciepły, z temperaturami oscylującymi na poziomie od 5-7 stopni C nad samym morzem (z powodu wiatru od strony morza), do 14-16 stopni w głębi kraju i 17-18 stopni C na zachodzie i południu. Co dalej? Wstępne prognozy pogody wskazują na możliwość załamania pogody w ostatnich dniach marca, duży spadek temperatury i opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu.

OPTYCZNIE W NIEBO 21.03.2022r. – 27.03.2022r.

21.03.2022r. – godz. 07:06 – koniunkcja Merkury i Jowisz w odległości – 1°10`;

23.03.2022r. – godz. 18:44 – koniunkcja Merkury i Neptun w odległości – 0°56`;

25.03.2022r. – godz. 07:37 – faza Księżyca – ostatnia kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.