facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 23 maj, 2016
- brak komentarzy
Susza coraz bardziej realna.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2

Patrząc na pogodę, obserwując przyrodę i śledząc regularnie prognozy pogody oraz wskazania modeli numerycznych, włosy coraz bardziej jeżą się na głowie. ;(( Postępujący proces wysychania ziemi i ściółki leśnej jest już widoczny w całej zachodniej Polsce oraz w dużej części Polski północnej i środkowej. Na początku czerwca ukaże się pierwsza w tym roku mapa KBW (Klimatycznego Bilansu Wodnego), opracowana przez INSTYTUT UPRAWY NAWOŻENIA I GLEBOZNAWSTWA PAŃSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY w Puławach. Obejmie ona okres od 1 kwietnia do 31 maja 2016 roku. Jak daleko zaawansowana jest susza, będzie wiadomo po jej ukazaniu się.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bez mapy widać, że sytuacja staje się coraz poważniejsza. W lasach bardzo szybko ubywa wody w rowach, oczkach wodnych i na bagnach. Na polach coraz bardziej “pęka” ziemia od niedoboru opadów. W całej zachodniej Polsce obowiązuje już najwyższy, trzeci stopnień zagrożenia pożarowego w lasach. Wprawdzie zbliżają się do nas burze, ale będą one tylko punktowe i niewiele pomogą w tej sytuacji. Największe opady z frontów burzowych, “wypadają” się w Niemczech i częściowo nad Czechami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sytuacja zaczyna bardzo przypominać ubiegły rok, wbrew wszelkim zapewnieniom czołowych meteorologów, że sytuacja się nie powtórzy. Patrząc na historię wielkich susz w Polsce, można przeczytać, że bywały dwie pod rząd wielkie susze, następujące jedna po drugiej. Czyżby powtórka z historii? Nic nie jest wykluczone. Obecnie prognozy na letnie miesiące pod kątem sum opadów są niestety bardzo pesymistyczne. Każdy letni miesiąc ma się zapisać zdecydowanie poniżej normy wieloletniej. A trzeba mieć na uwadze, że wiele miejsc nie odrobiło jeszcze hydrologicznych zaległości po zeszłym roku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Trudno cokolwiek napisać optymistycznego w tak pesymistycznych klimatach i prognozach. Nadzieją jest zawsze nieprzewidywalność pogody, która może jednak zmieni niekorzystną i bardzo kiepsko rysującą się sytuację.

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.