Aktualności Pogoda

Susza coraz poważniejsza.

Susza coraz poważniejsza.

Ten wpis jest uzupełnieniem tygodniowej prognozy pogody, w którym zawarłem kilka istotnych informacji z przebiegu pogody w Polsce w minionym tygodniu i nie tylko.

(1) TEMPERATURY

Przed przesileniem letnim w pogodzie mieliśmy przesilenie termiczne. Afrykańskie powietrze z południowego zachodu w połączeniu z najdłuższymi dniami w roku wyrównało rekord temperatury dla czerwca w Słubicach.

Początek astronomicznego lata przywitaliśmy ochłodzeniem i rześką polarno-morską masą powietrza z północnego zachodu w całym kraju. Poniedziałek był natomiast dniem kontrastu termicznego. Na północnym zachodzie padało więcej, było też wyraźnie chłodniej. Anomalia temperatury była ujemna, spadła poniżej 4 stopni. Na południowym wschodzie jeszcze upał, a na Podkarpaciu nawet 7-stopniowa anomalia dodatnia. Noc jednak przyniosła już orzeźwienie, bo temperatura spadła poniżej 15 stopni. Widać było jak bardzo kształtuje pogodę napływająca masa powietrza, pomimo najdłuższych dni w roku przekraczających na północy kraju 17 godzin.

Po ochłodzeniu szybko wróciliśmy do gorącej odmiany lata. Na północny wschód od naszych granic rozbudowywał się wyż, który narzucił napływ gorącej masy powietrza z południowego wschodu.

Wakacje zaczęły się gorąco. Noc tropikalna wystąpiła na północy. Obecna cyrkulacja jest podtrzymywana przez rozległy wyż znad północno-wschodniej Europy. Popołudniowe burze wystąpiły przy zachodniej granicy i w Sudetach. Większość kraju jednak pozostała sucha, z usłonecznieniem przekraczającym 16 godzin.

Nie trzeba w te wakacje wyjeżdżać nad basen Morza Śródziemnego, by doznać żaru z nieba. Tam jednak temperatury mogą sięgać 40 stopni, co nawet dla fanów upałów może być uciążliwe. Na północnym zachodzie wystąpiły noce tropikalne. Same dni można takimi nazwać, bo średnie dobowe zaczynają przekraczać 25 stopni. Anomalia temperatury sięga 10 stopni. Idą jednak zmiany, które już odczuwa zachodnia Polska. Chłodny front przynosi opady i burze (niestety nie wszędzie), które dzisiaj będą przesuwać się na wschód. Temperatura spadnie o parę stopni, ale od jutra wraca upał.

I jeszcze spojrzenie na świat. Posypały się kolejne rekordy temperatur dla czerwca w Europie i północnej Afryce. W Europie Środkowej w Cottbus zmierzono 27.06.2022 r. 36.6°C. We Włoszech było jednak ponad 40 st.

Źródło i mapy: METEOPROGNOZA.PL

(2) OPADY

W minionym tygodniu przeszła dość wydajna strefa opadów w szerokim pasie Polski północnej i wąskim pasie Polski południowo-zachodniej. Duże opady (miejscami przekraczające 40mm) odnotowano w południowych regionach Dolnego Śląska. W środkowej i północnej części województwa padało bardzo mało lub wcale.

Ostatnie mocniejsze opady notowano na północnym-wschodzie w pierwszym dniu lata. Następnie napłynęły gorące i suche masy powietrza.

W drugiej części tygodnia pojawiły się burze, ale tylko w niektórych regionach Polski zachodniej i południowo-zachodniej. Obejmowały niewielkie obszary, a więc większość terenów nie otrzymała kropli deszczu.

Podobnie było podczas weekendu. Nieliczne burze rozwinęły się na zachodnich krańcach. Dwie komórki burzowe zaobserwowałem m.in. w powiecie żagańskim i zielonogórskim.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/index.php/

(3) ZAGROŻENIE POŻAROWE

W związku z utrzymującymi się wysokimi temperaturami i bardzo dużym deficytem opadów, ściółka leśna jest niepokojąco wysuszona (w wielu miejscach jej wilgotność spada poniżej 10%), przez co na przeważającym obszarze kraju mamy trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Leśnicy codziennie informują o wybuchających pożarach lasów, niestety głównie z przyczyn leżących po stronie człowieka.

Źródło i mapa: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

(4) CZWARTY KBW 2022

Upalna pogoda z coraz większym deficytem opadów powodują, że susza w Polsce nasila się. Najnowszy, czwarty Klimatyczny Bilans Wodny opublikowany przez IUNG-PIB w Puławach, który obejmuje okres od 21 kwietnia do 20 czerwca 2022 r. nie pozostawia złudzeń. Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -108 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 13 mm w stosunku do poprzedniego okresu (11 IV-10 VI).

Deficyt wody dla roślin uprawnych zwiększył się powodując, że niedobór wody występował w całym kraju. Największy deficyt wody notowano na terenie Ziemi Lubuskiej oraz na Wale Trzebnickim od –170 do –189 mm. Duży niedobór wody notowano również na Polesiu Lubelskim oraz w Kotlinie Sandomierskiej od -150 do 179 mm. Tylko nieco mniejszy deficyt wody notowano na Pojezierzu Słowińskim od -150 do -169. Duży deficyt wody wystąpił również na Pojezierzu Wielkopolskim i Pomorskim na Nizinie Wielkopolskiej, na Wyżynie Lubelskiej, we wschodniej części Wyżyny Małopolskiej, w południowej części Niziny Mazowieckiej oraz w północnej części Pogórza Karpackiego od -120 do -159 mm.

Na obszarze Pojezierza Mazurskiego, na Nizinie Podlaskiej, Przedgórzu Sudeckim, na Wyżynie Śląskiej i Krakowsko-Częstochowskiej oraz w Beskidach Zachodnich i Wschodnich niedobory wody były już mniejsze od 0 do -119 mm. W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w czwartym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.

 Źródło i więcej na ten temat: https://susza.iung.pulawy.pl/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.