facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 28 wrz, 2016
- brak komentarzy
Susza i Dwunasty Klimatyczny Bilans Wodny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Niestety, oficjalnie mamy już suszę rolniczą w Polsce. Nieoficjalnie, praktycznie cały rok. Oczywiście bardzo się to zmieniało na przestrzeni poszczególnych miesięcy w danych województwach.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, zgodnie z wymogami Obwieszczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: rzepaku i rzepiku oraz buraka cukrowego.

kbw_2016_12

W dwunastym okresie raportowania tj. od 21 lipca do 20 września 2016 roku, stwierdzamy zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne.

W obecnym okresie sześciodekadowym zagrożenie susza rolniczą występuje wśród uprawy:

  • Rzepaku i rzepiku

W rozpatrywanym okresie sześciodekadowym od 21 lipca do 20 września 2016 r. wartości KBW na terenie Polski względem poprzedniego okresu raportowania uległy zmniejszeniu. Średnio dla kraju wartości KBW w stosunku do poprzedniego okresu były niższe o 46 mm.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W kolejnym okresie raportowania najniższe wartości KBW odnotowano na styku trzech regionów: Pojezierza Kujawskiego, Wysoczyzny Tureckiej oraz zachodniej części Równiny Kutnowskiej. Najniższe wartości KBW w tych rejonach wynoszą od -160 do -179 mm. Wartości od -140 do -159 mm odnotowano w południowo-wschodniej części Wyżyny Lubelskiej, na Wysoczyźnie Kaliskiej, w zachodniej części Niziny Mazowieckiej oraz na Pojezierzu Dobrzyńskim. Wartości od -120 do -139 mm odnotowano w południowo-wschodniej części Wyżyny Lubelskiej, na Nizinie Śląskiej, w środkowej części Niziny Mazowieckiej oraz we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego i w zachodniej części Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej. Na pozostałym obszarze kraju wartości KBW są wyższe od -120 mm.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Obecnie zagrożenie suszą w Polsce występuje dla rzepaku i rzepiku uprawianego na glebach II kategorii podatności na suszę.

II kategorię (gleby lekkie), grupę granulometryczną stanowią:

piasek gliniasty lekki,

piasek gliniasty lekki pylasty,

piasek gliniasty mocny,

piasek gliniasty mocny pylasty.

Susza dla rzepaku i rzepiku występuje w 4 województwach w kraju, w 31 gminach(w 1,25% gmin Polski) na 0,36% gruntów ornych.

Szczegółowe dane dotyczące liczby gmin oraz % gmin i powierzchni gruntów ornych dla województw, w których susza występuje w uprawach rzepaku i rzepiku zawiera tabela 1.

Tabela 1.

Lp. Województwo Liczba gmin ogółem Liczba gmin zagrożonych Udział gmin zagrożonych [%] Udział powierzchni zagrożonej [%]
1 wielkopolskie 226 16 7,08 1,78
2 kujawsko-pomorskie 144 12 8,33 2,33
3 łódzkie 177 2 1,13 0,06
4 mazowieckie 314 1 0,32 0,02

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prognozy długoterminowe na razie nie pozostawiają wątpliwości. Susza będzie się pogłębiać, chociaż z uwagi na porę roku – będzie to proces na szczęście znacznie powolniejszy niż gdyby to miało miejsce w miesiącach letnich. Niestety, cały czas mamy blokadę cyrkulacji, która polega na silnym i prawie stacjonarnym charakterze układów wysokiego ciśnienia, które nie dopuszczają wilgotnych mas powietrza znad Atlantyku. Szanse na ustąpienie blokady widać dopiero około połowy października, ale to nie jest jeszcze pewne.

Źródło: https://www.susza.iung.pulawy.pl/glowna/

Opracowali: Dr hab. Andrzej Doroszewski, prof. nadzw.; Dr hab. Rafał Pudełko; Dr Katarzyna Żyłowska; Mgr Piotr Koza; Mgr Elżbieta Wróblewska; Mgr Tomasz Jóźwicki

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.