facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 23 mar, 2016
- brak komentarzy
Światowy Dzień Meteorologii.

CIMG2356

Mamy naprawdę świąteczny czas. Dopiero co obchodzono Międzynarodowy Dzień Lasów, a dzisiaj swoje święto mają meteorolodzy ponieważ 23 marca to Światowy Dzień Meteorologii. A to dopiero początek, bo te najważniejsze Święta, zaczną się jutro, od Wielkiego Czwartku.

CIMG2528

Światowy Dzień Meteorologii obchodzimy corocznie 23 marca na pamiątkę wejścia w życie konwencji o utworzeniu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w 1950 roku, jako kontynuatora Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej, powstałej w 1873 roku. Celem WMO jest zapewnienie każdemu państwu (narodowi), niezależnie od jego rozwoju gospodarczo-ekonomicznego, dostępu do prognozy pogody oraz informacji dostosowanych do podstawowych potrzeb kraju.

CIMG2578

Każdego roku obchody Światowego Dnia Meteorologii poświęcone są jednemu tematowi. Od kilku już lat tematy te koncentrują się wokół problemu globalnych zmian klimatu.

CIMG2875

“Będzie goręcej, bardziej sucho, a jednocześnie bardziej wilgotno”. To globalna prognoza klimatyczna przedstawiona przez ONZ z okazji dziesiejszego Święta.
Klimat się zmienia i będzie się zmieniał wraz z emisjami gazów cieplarnianych przez człowieka – twierdzą eksperci Światowej Organizacji Meteorologicznej. Ostatnio każda dekada jest cieplejsza od poprzedniej, a rok 2015 był najgorętszym w notowanej historii. „Biorąc pod uwagę te emisje, musimy przygotować się na gorące dni, cieplejsze noce i upały. A to będzie dodatkowym wyzwaniem dla zdrowia publicznego i naszych społeczeństw” – mówi szef Światowej Organizacji Meteorologicznej Petteri Taalas.
Eksperci Organizacji uważają, że w walce ze zmianami klimatu pomoże zawarty w ubiegłym roku Traktat Paryski dotyczący zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, a także postępy w nauce.

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.