facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 13 kwi, 2017
- brak komentarzy
Święta na zimno i mokro.

Do ostatniej chwili łudziłem się, że prognozy pogody na Święta ulegną zmianie na plus. Niestety, kiepska aura w świąteczne dni jest już przesądzona. W miarę znośna pogoda zapowiada się tylko w Wielką Sobotę. Wielkanoc i lany poniedziałek upłyną pod znakiem zimnej, miejscami bardzo zimnej pogody. Żeby było “ciekawiej” – po świętach ma przyjść kulminacja ochłodzenia z kilkustopniowym mrozem w nocy. Jeżeli to się sprawdzi to nie obędzie się bez strat w rolnictwie, sadach i ogrodach. Chociaż “nadzieja matką głupich” to cały czas wierzę, że ten najbardziej pesymistyczny scenariusz pogodowy nie będzie miał miejsca.

W sobotę o pogodzie w naszym kraju będzie decydował niż, który znad Danii będzie przemieszczać się nad południowy Bałtyk, a związany z nim system frontów atmosferyczny przyniesie kolejną porcję opadów. Najwięcej opadów, głównie o charakterze ciągłym i miejscami dosyć intensywnym natężeniu wystąpi w północnych regionach Polski – zwłaszcza na Pomorzu, a po południu również na Kujawach, Warmii i Mazurach, w Wielkopolsce, Dolnym Śląsku oraz na Podlasiu.

Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże, choć od czasu do czasu będą pojawiać się przejaśnienia i tylko gdzieniegdzie może słabo i przelotnie padać deszcz. Temperatura wyższa – od 9-10 stopni C na Pomorzu i Żuławach, 11-12 stopni C w Wielkopolsce, na Kujawach, Warmii i Podlasiu, do 14-15 stopni C od Śląska po Podkarpacie oraz w centrum. Wiatr umiarkowany, okresami silniejszy, porywisty, w porywach do 60 km/godz., południowo-zachodni i zachodni.

 

W niedzielę znajdziemy się już po wschodniej stronie niżu, którego centrum przemieści się nad Białoruś. W rezultacie w Wielkanocną Niedzielę z północy zacznie spływać zimne powietrze pochodzenia arktycznego. W tym dniu czeka nas zmienne zachmurzenie – od czasu do czasu słońce będzie się chować za chmurami, które przyniosą przelotne opady – oprócz deszczu wskutek obniżonej izotermy 0 stopni będzie padać także deszcz ze śniegiem, śnieg, krupa śnieżna i grad, przy czym najczęściej na północy i zachodzie.

Temperatura wyniesie od zaledwie 5-6 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach, 7-8 stopni C na Podlasiu, Mazurach, w centrum i na zachodzie do 10-12 stopni C w Małopolsce i Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/godz., zachodni i północno-zachodni.

Lany Poniedziałek z rana będzie bardzo zimny, z licznymi spadkami temperatury do około 0 stopni C lub lekko poniżej. W ciągu dnia, podobnie jak w niedzielę, będzie się przejaśniać i rozpogadzać, nie zabraknie jednak chmur, z których przelotnie popada – również śnieg i krupa śnieżna. Najwięcej opadów na zachodzie i południu. Temperatura niska – od 5-6 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, 7-8 stopni C na pozostałym obszarze, tylko na południu miejscami 9 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.