facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 02 lut, 2016
- brak komentarzy
Świstak powie nam, do kiedy będzie zima.

635899415274231286

lutego to w USA tradycyjnie dzień Świstaka, który odpowie Amerykanom na pytanie: Jak długo potrwa jeszcze zima? Na jego prognozę czeka opinia publiczna w całych Stanów Zjednoczonych.

Norka jest specjalnie ogrzewana prądem, dzięki czemu świstak wychodzi z pnia właśnie w swoje święto. Gdy już wyściubi nosek, zgodnie z tradycją szepcze prognozę do ucha przedstawicielowi Klubu Świstaka, oczywiście w swoim świstakowym języku. Przedstawiciel przekłada to na angielski i informuje opinię publiczną.
Tradycja wróżenia z cienia zwierzęcia sięga XIX-wiecznych Niemiec. Wierzono wówczas, że jeśli świstak wyjrzy z norki i zobaczy swój cień w święto Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego), czeka nas jeszcze długa zima. Jeśli cienia nie będzie – wkrótce przyjdzie wiosna.

Sposób przewidywania długości zimy zapożyczyli Amerykanie. W miejscowości Punxsutawney w Pensylwanii tysiące osób zbiera się wokół norki wydrążonej w pniu drzewa na wzgórzu Gobbler’s Knob. Czekają oni, by obejrzeć zachowanie słynnego już świstaka Phila. Zwierzę sławę zawdzięcza popularnej komedii “Dzień świstaka” (1993 r.) z Billem Murrayem.

 Annały mówią, że od 1887 roku świstak zobaczył swój cień 98 razy, nie zobaczył 14 razy (po raz ostatni w 1999 roku); dla kilku lat nie ma danych. Przepowiednia świstaka sprawdza się w 50 proc., czyli w praktyce jest tak samo wiarygodna jak rzut monetą.
635899664078964557

Jak długą zimę przepowiadają górale?

O ile ze względu na różnicę czasu przepowiednię świstaka Polacy poznają dopiero 2 lutego wieczorem, to niemniej skuteczni od amerykańskiego gryzonia nasi eksperci już zabrali głos.

– Ta zima może być wyjątkowo mroźna i długa, a i śniegu zapowiada się dostatek – twierdzi Ludwik Młynarczyk, baca z Kiczor pod Babią Górą. Góral, który już od kilkudziesięciu lat słynie z trafności prognoz, swoje pogodowe przewidywania opiera nie na łamaniu w krzyżu, a na obserwacji przyrody. – Latem mrówki stawiały kopce dużo wyższe niż zwykle. Coś takiego ma miejsce tylko przed tęgimi zimami, bo zapewnia większą izolację – twierdzi w rozmowie z dziennikiem „Metro”. Dodaje, że podobnie zachowywały się pszczoły szczelniej niż zwykle uszczelniając woskiem ule.

Co ciekawe, przewidywania polskiego górala zdają się potwierdzają badacze z Królewskiego Holenderskiego Instytutu Meteorologicznego. Ich zdaniem tęgie i długotrwałe mrozy może nam jeszcze zgotować nasilające się El Nino. To zjawisko pogodowe, polegające na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku, które rzutuje na pogodę na całym świecie.
Pytanie czy świstak Phil pilnie śledzi wiadomości. ;))
Źródło: swiat.newsweek.pl

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.