facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 20 maj, 2016
- brak komentarzy
Sytuacja grzybowa na Dolnym Śląsku na dzień 20.05.2016r.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

SUMAOPTFF

Do końca maja pozostały niecałe dwa tygodnie. Sytuacja grzybowa dla miesiąca maja na Dolnym Śląsku już się wyklarowała. Na niekorzyść niestety. Większe objętościowo deszcze, przeszły jedynie na początku miesiąca, tj. 3 i 4 maja. Później trafiały się opady skąpe i przelotne. Miejscowo, podczas przechodzenia niewielkich burz, padało mocniej, ale nie poprawiło to ogólnej, bardzo kiepskiej sytuacji.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jeżeli gdzieś można w lesie cokolwiek znaleźć to obecnie jest to najkorzystniejszy mimo wszystko czas. Dlaczego? Ponieważ od deszczy, które w maju były najbardziej znaczące, minęło ponad dwa tygodnie, a to jest właśnie okres, kiedy mogły się lokalnie i bardzo punktowo zawiązać na tyle korzystne warunki dla grzybów, że cokolwiek wyskoczy ze ściółki. Na cuda nie ma co oczywiście liczyć. Trzeba wziąć jeszcze pod uwagę, że przeszliśmy przez kilka bardzo chłodnych, czy wręcz zimnych dni, jak na maj i wiatr, który bardzo szybko przyśpiesza wysuszenie wierzchniej warstwy ściółki. W prognozach pogody do końca maja, znaczących opadów w ogóle nie widać.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W krótkim podsumowaniu można stwierdzić, że maj 2016 roku jest bardzo kiepski dla dolnośląskich grzybiarzy. Kolejny zresztą. A porównując grzybność naszych lasów do Polski południowo-wschodniej, właściwie brakuje skali porównawczej. Ale tam wczesne, kwietniowo-majowe wysypy grzybów są znacznie częstsze niż u nas. Wynika to z korzystniejszego układu pogody (cieplej i przede wszystkim wilgotniej). Cóż, trzeba iść dalej w nadziei na lepszy czerwiec. Jednak jeszcze po majowym lesie obowiązkowo trzeba pochodzić. Las lub zaskakiwać, tak jak to było ostatnio w Borach Dolnośląskich. ;))  

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.