Nareszcie mamy optymistyczny, szósty w tym roku, klimatyczny bilans wodny. W zeszłym roku wszystkie raporty mówiły o suszy rolniczej w Polsce. W tym roku, pierwszych pięć raportów również wskazywało na poszczególne gminy, zagrożone suszą rolnicza. Obecny – szósty raport jest najbardziej optymistyczny. Raport jest opracowany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, zgodnie z wymogami Obwieszczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wartości klimatycznego bilansu wodnego opracowano dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb, gdzie określono w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: zbóż ozimych i jarych, kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, krzewów i drzew owocowych, truskawek oraz roślin strączkowych.
W raporcie czytamy, m.in., że “W szóstym okresie raportowania tj. od 21 maja do 20 lipca 2016 roku, nie stwierdzamy zagrożenia wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne, jednakże wartości te są dla w/w upraw wyższe od wartości krytycznych. W kolejnym okresie sześciodekadowym najniższe wartości KBW odnotowano w południowej części Niziny Mazowieckiej, na Wyżynie Lubelskiej oraz w północno-zachodniej części Wyżyny Małopolskiej. Obecnie najniższe wartości KBW w tym rejonie wynoszą od -120 do -179 mm.
W rozpatrywanym okresie sześciodekadowym od 21 maja do 20 lipca 2016 r. wartości KBW na terenie Polski względem poprzedniego okresu raportowania uległy zwiększeniu. Średnio dla kraju wartości KBW w stosunku do poprzedniego okresu były wyższe o 33mm”.
“Na terenie kraju w obecnym okresie sześciodekadowym zaobserwowano bardzo duże zróżnicowanie pod względem zasobów wody dla roślin uprawnych. Z powodów zwiększonych opadów atmosferycznych pod koniec okresu sześciodekadowego deficyt wody na znacznym obszarze kraju zdecydowanie uległ poprawie, szczególnie w rejonach gdzie niedobór wody był największy. Korzystny przebieg warunków pogodowych w ostatnim okresie sprawił, że niedobór wody obecnie jest dla roślin znacznie mniejszy, z tego względu są też one w lepszej kondycji”.
Źródło: www.susza.iung.pulawy.pl na podstawie opracowania:
Dr hab. Andrzej Doroszewski, prof. nadzw.
Dr hab. Rafał Pudełko
Dr Katarzyna Żyłowska
Mgr Piotr Koza
Mgr Elżbieta Wróblewska