Aktualności Las Perły dendroflory

“Szwedzki” buk pospolity między Gościszowem a Wolbromowem. Niezwykłe monstrum.

“Szwedzki” buk pospolity między Gościszowem a Wolbromowem.

Niezwykłe monstrum.

W sobotę, 6. lipca miałem przyjemność wziąć udział w wycieczce dendrologicznej, którą zorganizował Marek Łuszczyński – Autor świetnego bloga o pomnikach przyrody ( pomniki-przyrody.pl ) Przez ponad osiem godzin, udało nam się obejrzeć kilkanaście wyjątkowych drzew, nie tylko w skali województwa dolnośląskiego, ale też w skali kraju. Zanim zrobię relację z wycieczki, napiszę kilka osobnych artykułów o najbardziej wyjątkowych drzewach, które znalazły się na naszej trasie.

Jednym z nich był fascynujący i absolutnie wyjątkowy buk pospolity zwany “szwedzkim”, który rośnie blisko skraju lasu między Gościszowem a Wolbromowem. Jest to monstrualne i wybitnie baśniowo wyglądające drzewo. Podziwu i zachwytu nad nim nie było końca! ;))

Jak na ten gatunek drzewa, mamy do czynienia z mocarzem nad mocarze. Przy pniu tego olbrzyma, wyglądam jak cienka bierka do gry. Drzewo rośnie na niewielkiej pochyłości, którą całkowicie przykryły i pokryły korzenie i odziomek unikatowego buka. 

Autorzy albumu “Drzewa Polski. Najgrubsze. Najstarsze. Najsłynniejsze” napisali o nim, m.in., że: “drzewo to wyróżnia się zarówno nieprzeciętnym jak na buka obwodem pnia, jak i niebywale malowniczym wyglądem przypominającym pokrojem fantastyczne leśne stworzenie”.

I rzeczywiście, bez względu z której strony spojrzymy na drzewo, jego wygląd przypomina prehistorycznego słonia, rybę głębinową lub zupełnie nieznane człowiekowi leśne dziwadło, które żyje w ciszy lasu i skrywa się przed ludźmi.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Drzewo było zmierzone prze Autorów wyżej zacytowanego albumu w 2013 roku i miało na wysokości około jednego metra nad gruntem 656 cm. Z Markiem, zmierzyliśmy ogromnego buka mniej więcej w tym samym miejscu i wyszło nam 659,50 cm obwodu pierśnicowego. Zatem mocarz jeszcze przytył.

Drzewo, na wysokości około 1,4 metra od podstawy pnia ma kandelabrowaty, bardzo charakterystyczny kikut, który jest pozostałością ogromnego konara i który daje pole do popisu naszej wyobraźni, bo dzięki niemu, możemy różnie interpretować wygląd drzewa, przypisując mu coraz to wymyślniejsze nazwy “stworzenia”, które widzimy. 

Wzdłuż pnia drzewa, ciągnie się rozległa, podłużna dziupla, która może stanowić pozostałość po uderzeniu pioruna i które to miejsce zostało owładnięte przez grzyby rozkładające drewno.

Większość konarów drzewa jest połamana, nieliczne jeszcze żyją i prowadzą proces fotosyntezy olbrzyma. Mimo wszystko, wyjątkowy buk powinien jeszcze trochę pożyć.

Wysokości giganta nie mierzyliśmy, ale według Autorów albumu “Drzewa Polski…”, w 2013 roku drzewo miało 24,5 m wysokości i wydaje się, że w chwili obecnej ta wysokość jest podobna.

Szacunkowo “szwedzki” buk ma ponad 250 lat, ale niewykluczone, że bliżej mu do trzech setek. Nie wiadomo, dlaczego nazywany jest “szwedzkim”? Na stronie www.polskawliczbach.pl napisano o drzewie, m.in.: ” Buk pospolity (Fagus sylvatica) o obwodzie pnia 665 cm mierzonym na wysokości 130 cm wysokości 34 m i szacunkowym wieku 300 lat., Data ustanowienia: 1994-06-09.

Opis granicy: Pomnik znajduje się w lesie na zachód od szosy biegnącej z Gościszowa do Wolbromowa. Na terenie działki oznaczonej geodezyjnie jako działka nr 1151/146 obręb Niwnice stanowiącej własność Skarbu Państwa będącej w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych Nadleśnictwa Lwówek Śląski”.
Więcej: https://www.polskawliczbach.pl/wies_Gosciszow

Każde sędziwe drzewo jest niepowtarzalne i znacznie wyróżnia się wśród innych, sędziwych drzew swojego gatunku. To jest ta magiczna różnorodność świata drzew, która przyciąga mnie z mocą tysięcy magnesów. Do tego dochodzi cały ekosystem – bioróżnorodność, z którą mamy do czynienia wokół sędziwego drzewa i w nim samym.

Grzyby pałaszują niezwykłe monstrum, uwypuklając na pniu jego życiowe przejścia. Takiemu królowi lasów już wszystko jedno. Swoje przeżył, widział i doświadczył. Młode i liczne bukowe siewki, czają się przy nim, czekając, aż monstrum ustąpi im miejsce.

Ale nie tak prędko. On też kiedyś czekał na swoją drogę ku niebu i teraz uczy pokory, wytrwałości i cierpliwości bukową i rozpychającą się pod nim młodzież. 

Czy któraś z widocznych siewek będzie mieć na tyle szczęścia, że kiedyś, za kilkaset lat, osiągnie rozmiary i wiek cudownego, legendarnego, leśnego monstrum? Wszystko w rękach Matki Natury.

FILMIK

Nie mogłem sobie odmówić tej przyjemności, żeby nie nakręcić filmiku z baśniowym monstrum, a Marek z rodziną mieli okazję na własne oczy zobaczyć wysoki stopień zadrzewienia Lenarta i jego kompletne zwariowanie na punkcie drzew. ;))

Filmik był dosyć trudny w nagraniu z uwagi na pochyłości terenu i dość duże zarośnięcie, co uniemożliwiało pokazywanie drzewa bez jakichkolwiek przeszkód. Wydaje mi się jednak, że uchwyciłem w kamerze kwintesencję tego, czym jest to niezwykłe i wspaniałe drzewo.

LINK: https://drive.google.com/drive/folders/1BddgN9EcreIWUlKqtP50X4ElpSjgqXvj

PODSUMOWANIE

1) Magiczny outsider. Fantastyczne, baśniowe i prehistoryczne stworzenie, które ukryło się w monstrualnym buku. Drzewo wyjątkowe co najmniej w skali kraju. “Szwedzki” buk pospolity o obwodzie pierśnicowym wynoszącym obecnie 659,50 cm. Tak spektakularnych, bukowych mocarzy mamy w Polsce zaledwie kilku.

2) Niezwykłe monstrum rośnie w lesie pomiędzy Gościszowem a Wolbromowem. Szacunkowo ma 250-300 lat. Do takiego wieku i rozmiarów dorastają tylko najwięksi szczęściarze i wybrańcy Matki Natury, którzy stają się niekoronowanymi królami lasów.

Gorąco zachęcam też zobaczyć opis i zdjęcia tego drzewa na blogu Marka w artykule poświęconym pomnikowym drzewom w Gościszowie: http://www.pomniki-przyrody.pl/?p=2689

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

2 KOMENTARZE

  1. Cześć Paweł
    Buk niesamowity, filmik niesamowity!
    A na filmie najbardziej zaciekawił mnie fragment między 2:17 a 2:27 min. nagrania.
    Spójrz na zdjęcie Robini “Oto jestem” które Ci wysłałem, i porównaj z tym fragmentem swojego nagrania, oczywiście używając wyobraźni 😉
    Czy to tylko wyobraźnia, czy coś więcej…??
    Pozdrawiam 😉

    • Hej Krzysiek! 😉
      Nie wiem, czy to deja vu, ale zrobiłem dokładnie to samo porównanie z robinią “oto jestem”, której zdjęcia mi przysłałeś. 😉 Wykluczam, że to tylko wyobraźnia… 😉
      A sam buk jest po prostu ZACHWYCAJĄCY! Baśniowy kolos i jedno z najbardziej niesamowitych drzew, jakie do tej pory dane było mi zobaczyć na własne oczy. Pomału piszę kolejne artykuły o drzewach, które obejrzeliśmy z Markiem. Każde z niech jest wyjątkowe.
      Pozdrawiam! 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.