Aktualności Pogoda

Temperatura, opady i usłonecznienie w grudniu 2020 roku.

Temperatura, opady i usłonecznienie w grudniu 2020 roku.

Na stronach IMGW opublikowano termiczne i opadowe podsumowanie grudnia 2020, tym samym mamy już komplet danych dotyczących przebiegu pogody w ciągu całego roku. Zanim zrobię podsumowania wszystkich dwunastu miesięcy, warto spojrzeć, jak kształtowała się pogoda w ostatnim miesiącu w roku na tle przyjętego okresu referencyjnego 1981-2010.

TEMPERATURY

Średnia obszarowa temperatura powietrza w grudniu 2020 r. w Polsce wynosiła 1,9° C i była o 2,2° C wyższa od średniej wieloletniej wartości temperatury dla tego miesiąca (1981-2010). Według kwantylowej klasyfikacji warunków termicznych grudzień 2020 r. należy zaliczyć do miesięcy bardzo ciepłych biorąc pod uwagę średnią dla Polski.

Najcieplejszym regionem Polski był Pas Pobrzeży i Wybrzeży Południowobałtyckich. Średnia obszarowa temperatura wynosiła 2,6° C i była wyższa od normy wieloletniej o 1,6° C. Warunki termiczne w tym regionie sklasyfikowano jako ciepłe. Identyczna wartość temperatury wystąpiła w zachodniej części Pasa Nizin. Najchłodniejszym regionem było Podkarpacie, gdzie średnia wartość temperatury wynosiła 1,3° C i była wyższa od średniej wieloletniej o 2,1° C.

Najwyższą wartość temperatury powietrza w grudniu, wynoszącą 14,9° C odnotowano 6. dnia tego miesiąca w Opolu. W dniach 5-6 grudnia na znacznej liczbie stacji wystąpiły najwyższe  wartości temperatury powietrza w tym miesiącu. Kolejny taki okres wystąpił 23 i 24 grudnia. Na Śnieżce miesięczne maksimum wynoszące 8,1° C odnotowano 15 grudnia. Następnego dnia na Kasprowym Wierchu termometr maksymalny wskazał 5,0° C.

Z kolei najniższe wartości temperatury zaobserwowano na obszarze kraju na początku miesiąca, między 2 a 4 grudnia. Wówczas to termometry pokazywały temperatury w zakresie od -10,3° C w Bielsku Białej do -1,4° C w Świnoujściu.

Drugi epizod chłodu wystąpił 27 grudnia. Wówczas na większości stacji Podkarpacia i Karpat zanotowano najniższe miesięczne wartości temperatury minimalnej. Na Śnieżce termometr minimalny zarejestrował -12,5° C a na Kasprowych Wierchu -14,4° C.

OPADY

Jeżeli chodzi o opady należy stwierdzić, że grudzień 2020 r. cechował się, podobnie jak wcześniejsze miesiące, istotnym zróżnicowaniem sum opadów na obszarze kraju. Wartości miesięcznej sumy opadów zawierały się w przedziale od mniej niż 20 mm do nieco ponad 50 mm. Na większości stacji opady były jednak stosunkowo niewielkie.

Opady w normie odnotowano tylko w wąskim pasie Polski wschodniej i na północnym-wschodzie, a w rejonie Elbląga padało najwięcej, około 110% normy. Im dalej na zachód, tym opady były coraz mniejsze (najmniejsze, zaledwie około 40% normy w regionie południowo-zachodnim).

Należy stwierdzić, że na części obszaru kraju trwający od początku 2020 roku problem z zasilaniem opadowym utrzymuje się niezmiennie. Skumulowany deficyt opadów nadal jest wysoki i w niektórych miejscach utrzymuje się na poziomie 250 mm w okresie od stycznia 2019 r. Stacjami o najsilniejszym deficycie opadów są m.in. Płock, Słubice, Poznań i Tarnów.

USŁONECZNIENIE

Grudzień 2020 roku pod względem usłonecznienia zapisał się na przeważającym obszarze kraju w normie według przyjętego okresu referencyjnego 1981-2010, co po góralsku oznacza, że “Słońce świeciło tyle, ile trza”. ;))

Nieco większe od normy usłonecznienie odnotowano tylko w południowej i południowo-zachodniej części kraju, gdzie promienie słoneczne świeciły średnio od 10 do 30 godzin dłużej, niż wynika to z normy. Wśród najsłoneczniejszych miast w grudniu znalazł się m.in. Wrocław, Legnica i Nowy Sącz.

Chociaż grudzień zalicza się do miesięcy zimowych, pogoda pokazała swoje łagodne oblicze, poza niewielkimi i krótkotrwałymi epizodami. Więcej zimy, przynajmniej w tym śnieżnym wydaniu było w górach, ale też nie za wiele, bez szaleństw i przeważnie tylko w wyższych partiach.

Źródło i mapy:

IMGW, https://klimat.imgw.pl/pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.