facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 13 maj, 2020
- brak komentarzy
Temperatura, opady i usłonecznienie w kwietniu 2020 roku.

Temperatura, opady i usłonecznienie w kwietniu 2020 roku.

Na stronach IMGW ukazały się mapy podsumowujące temperaturę, opady i usłonecznienie w Polsce w miesiącu kwietniu 2020 roku. Zapisał się on jako ciepły, bez znacznych odchyleń i rekordów. Natomiast w całym kraju był skrajnie suchy z dużą ilością Słońca.

TEMPERATURY

W kwietniu zaznaczyła się blokada cyrkulacji zachodniej, co przyczyniło się do słonecznej wyżowej aury, ale pozbawionej deszczu i z dużymi dziennymi amplitudami temperatury.

Na zachodzie średnia temperatura przekroczyła już 10 stopni i to tam termiczna anomalia była dodatnia. Na wschodzie w normie, a w skali kraju lekko powyżej średniej z lat 1981-2010 (0.6°C).

W skali kraju temperatura miała odchylenia od normy w obie strony. Najmocniej jednak na plus temperatury odbijały w Wielki Tydzień. Przy rzadkim napływie mas powietrza z południa kwiecień nie notował rekordowo wysokich temperatur. Dopiero pod koniec kwietnia, na razie tylko lokalnie, doszło do przekroczenia 25 stopni i pierwszych dni gorących.

OPADY

Sytuacja hydrologiczna w kwietniu była zła. Opady były znikome, a miejscami prawie ich nie było – zwłaszcza w Wielkopolsce, Kujawach i na północnym wschodzie. Najwięcej padało na południowym wschodzie, ale nadal poniżej normalnych sum opadowych.

Brak deszczu hamował wegetację i powodował schnięcie roślin we wrażliwym momencie początku wegetacji. Dopiero koniec miesiąca przyniósł oczekiwane zmiany.

To był już kolejny kwiecień z rzędu z opadami znacznie poniżej przyjętego, trzydziestoletniego okresu referencyjnego. Co warto podkreślić to fakt, że kwiecień 2020 roku był równomiernie bardzo suchy w całym kraju. Na przestrzeni ostatnich lat, pomimo przewagi suchej pogody w tym miesiącu, sumy opadów były jednak bardziej zróżnicowane w poszczególnych regionach kraju. W tym roku wszędzie było bardzo sucho.

USŁONECZNIENIE

Obecność stabilnych ośrodków wysokiego ciśnienia i związana z nimi słoneczna aura spowodowała, że miesiąc kwiecień 2020 roku zapisał się jako wybitnie słoneczny, przy czym na południu kraju mieliśmy pod tym względem rekordową ilość godzin ze Słońcem, miejscami aż 310.

I to właśnie południe kraju otrzymało najwięcej dodatkowych godzin ze Słońcem – aż 150. Im dalej na północ, tym mniej, ale i tak powyżej normy z lat 1981-2010 (na Suwalszczyźnie o 70 godzin). 

Pod koniec kwietnia rozpoczęły się większe zmiany w pogodzie i wreszcie pojawiły się opady deszczu, ale do znacznego złagodzenia posuchy i wyrównania poziomu wód gruntowych jest jeszcze bardzo daleko.

Źródło i mapy: METEOPROGNOZA.PL, IMGW, https://klimat.pogodynka.pl/

Kwiecień 2020 roku zapisał się też jako miesiąc, w którym na okres ponad dwóch tygodni zakazano całkowitego wstępu do lasów i parków w związku z tzw. koronawirusem. Absurd ten zniesiono w dniu 20 kwietnia. W tym czasie, wegetacja znacznie posunęła się do przodu, przynajmniej w samym Wrocławiu.

Obecnie przechodzimy przez okres “Zimnych Ogrodników” i spektakularne ochłodzenie, które rozpoczęło się w poniedziałek, 11 maja i które będzie z nami jeszcze przez kilka dni.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.