facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 26 mar, 2022
- brak komentarzy
Temperatura, opady i usłonecznienie w lutym 2022 roku.

Temperatura, opady i usłonecznienie w lutym 2022 roku.

Pogoda w lutym 2022 roku na długo zapisze się w kartach meteorologii z uwagi na niezwykle silną cyrkulację strefową (zachodnią) i związaną z nią “hurtową” produkcją głębokich układów niskiego ciśnienia, które przyniosły w Polsce i wielu innych krajach Europy, bardzo silne incydenty wiatrowe, burze oraz ponadprzeciętne opady. Incydenty te zostaną omówione w odrębnym wpisie, do którego jeszcze się nie zabrałem, ale wkrótce to uczynię. Tymczasem warto spojrzeć na przebieg średnich temperatur, opadów i zachmurzenia w tym najkrótszym, jednak bardzo dynamicznym miesiącu.

TEMPERATURY

Średnia obszarowa temperatura powietrza w lutym 2022 r. w Polsce wyniosła 3,2°C i była aż o 3,3 stopnia wyższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca (klimatologiczny okres normalny 1991-2020). Tegoroczny luty należy zaliczyć do miesięcy bardzo ciepłych. Najcieplejszym regionem Polski był Pas Wybrzeży i Pobrzeży Południowobałtyckich, gdzie średnia obszarowa temperatura powietrza (3,7°C) była aż o 2,9°C wyższa od normy, a warunki termiczne sklasyfikowano jako bardzo ciepłe.

Najchłodniejszym regionem były Karpaty – tam średnia temperatura powietrza wyniosła 2,2°C, ale jednocześnie była to wartość aż o 3 stopnie wyższa w stosunku do normy. W Karpatach miniony luty sklasyfikowano jako miesiąc ciepły.

Według klasyfikacji rangowej średniej temperatury miesięcznej, obejmującej okres od 1951 r., luty 2022 r. plasuje się na 9. pozycji. Był to piąty najcieplejszy luty w XXI wieku (chłodniejszy o 1,7 stopnia od najcieplejszego lutego 1990 r.). Najchłodniejszy luty od początku II połowy XX wieku wystąpił w 1956 r., kiedy średnia obszarowa temperatura powietrza wyniosła –11,4°C.

Wartości anomalii, tj. odchyleń od wartości wieloletnich średnich miesięcznych z okresu 1991-2020, zawierał się w granicach od 2,0°C do 4,0°C. Najwyższą wartość temperatury powietrza (14,2°C) odnotowano 10 i 14 lutego w Legnicy (informacja dotyczy jedynie stacji synoptycznych). Najcieplejszy okres tego miesiąca przypadł w drugiej dekadzie lutego. Najniższą wartość temperatury powietrza (–11,8°C) zanotowano 13 lutego w Zakopanem; w górach 28 lutego na Śnieżce termometr pokazał –12,7°C, a na Kasprowym Wierchu –15,0°C.

W lutym średnie dobowe wartości temperatury powietrza mieściły się zazwyczaj między średnimi dobowymi wartościami temperatury i wartościami 95% kwantyla temperatury średniej (wyznaczonymi na podstawie pomiarów w latach 1991-2020). Jedynie w ostatnich dniach miesiąca temperatura powietrza była nieznacznie niższa od normy wieloletniej. Występujący od szeregu lat silny wzrostowy trend temperatury powietrza na obszarze Polski był w lutym 2022 r. kontynuowany. Tylko od 1951 r. wzrost temperatury w tym miesiącu szacowany jest na 3,55°C.

OPADY

Obszarowo uśredniona suma opadu atmosferycznego w lutym w Polsce wyniosła 50,92 mm, co stanowiło 159% normy dla tego miesiąca określonej na podstawie pomiarów w latach 1991-2020. Według klasyfikacji Kaczorowskiej miniony luty należy zaliczyć do miesięcy skrajnie wilgotnych.

Według klasyfikacji rangowej średniej obszarowej sumy opadów, obejmującej okres od 1951 r., luty 2022 r. plasuje się na 6. pozycji. Najbardziej zasobny w opady był luty 2020 r. (ze średnią sumą 59,3 mm), najmniej – w 1976 r. (zaledwie 4,7 mm).

Sumy opadów w lutym 2022 r. wyniosły od nieco powyżej 20 mm do blisko 120 mm, a ich rozkład przestrzenny był silnie zróżnicowany. Najwyższe sumy miesięczne odnotowano w okolicach Koszalina i Lęborka oraz w szczytowych partiach Tatr. Opady w lutym zawierały się w przedziale 70-270% normy wieloletniej (1991-2020). Rozkład anomalii odzwierciedlał przestrzenny rozkład opadów.

Źródło danych: IMGW-PIB; autor mapy: https://meteomodel.plh

USŁONECZNIENIE

Pomimo tak wielu pochmurnych dni i częstych opadów, usłonecznienie w lutym 2022 r. było na całkiem przyzwoitym poziomie, ponieważ na znacznym obszarze kraju odnotowano nieco więcej chwil ze Słońcem w stosunku do normy 1991-2020. Najwięcej dodatkowych godzin ze Słońcem – około 40-50 było w okolicach Raciborza, Krakowa, Sandomierza i Białegostoku.

W pozostałych regionach notowano ich więcej o 10-30. Natomiast w północno-zachodniej ćwiartce Polski, na krańcach zachodnich oraz w okolicach Płocka, Wielunia i w Bieszczadach, ilość godzin ze Słońcem kształtowała się w normie.

Źródło i mapy:

♦ IMGW, https://klimat.imgw.pl/pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.