facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 16 paź, 2022
- brak komentarzy
Termiczna przeplatanka – bardzo ciepło – zimno – ciepło. Prognoza pogody i optycznie w niebo 17.10.2022r. – 23.10.2022r.

Termiczna przeplatanka – bardzo ciepło – zimno – ciepło.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 17.10.2022r. – 23.10.2022r.

Jesień postępuje, w przyrodzie mamy coraz więcej oznak jej zaawansowanej odmiany. W mijającym tygodniu pogoda była spokojna, ponieważ dominowały układy wysokiego ciśnienia. Niektóre noce były jednak zimne z licznymi przymrozkami. Pojawiły się też mgły i zamglenia. W sobotę wędrował front atmosferyczny, za którym płynie znacznie cieplejsze powietrze i które w poniedziałek sprowadzi do Polski podmuch babiego lata, ale na krótko.

(1) TEMPERATURY

Początek tygodnia rozpoczął się ciepło, jednak już od wtorku nadeszło ochłodzenie, ale temperatury były całkiem przyjemne jak na tę porę roku.

Za to noc z 11. na 12. października była zimna, miejscami w centrum kraju odnotowano -4 stopnie C. Wartości dodatnie na termometrach wystąpiły na północy, częściowo zachodzie i południu kraju.

W środkowej części tygodnia ponownie zaczęło się ocieplać, najszybciej na południowym-zachodzie. Miejscami temperatury maksymalne przekroczyły 18 stopni C.

Na koniec tygodnia ocieplenie objęło znaczną część Polski. Na południu kraju odnotowano nawet 20 stopni C.

 Źródło i mapy: METEOPROGNOZA.PL

(2) OPADY

Jak na razie październik zapisuje się jako miesiąc suchy. Wynika to z dominacji układów wysokiego ciśnienia. Fronty, które czasami przechodzą nad Polską są mało aktywne i przynoszą niewielkie sumy opadów.

W mijającym tygodniu padało mało lub wcale, nieco więcej opadów pojawiło się w sobotę.

O tej porze roku opady nie są już tak niezbędne jak na wiosnę czy podczas lata, jednak ich brak, również może być dokuczliwy dla roślin, które systematycznie wstrzymują procesy wegetacyjne i fotosyntezę.

Jak na razie większe sumy opadów najbardziej prawdopodobne są na północy kraju (wtorek, środa), a te prognozowane na koniec tygodnia są jeszcze niepewne co do ich zasięgu i natężenia.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

(3) PROGNOZY DŁUGOTERMINOWE

IMGW-PIB opublikował ostatnio “Eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu na listopad 2022 r. – luty 2023 r.” Jeżeli chodzi o temperatury to dominują w niej prognozy wskazujące na kształtowanie się ich w zakresie normy lub powyżej normy, co świadczyłoby o łagodniejszym wydaniu nadchodzącej zimy, natomiast opady mają kształtować się przeważnie w normie, w listopadzie i grudniu często powyżej normy. Ze szczegółami można zapoznać się tutaj: IMGW Prognoza długoterminowa 11 2022 – 02 2023.

Dość znacznie różniące się prognozy pogody na nadchodzącą zimę wydali Amerykanie z portalu AccuWeather. Eksperci zauważają, że podczas tegorocznego sezonu zimowego istotny wpływ na ogólny wzorzec będzie miała anomalia La Niña – zjawisko oceaniczne i atmosferyczne, które jest zimnym odpowiednikiem El Niño. Podczas La Niña, niezwykle niskie temperatury oceanu rozszerzają się na równikowy Pacyfik, co z kolei stwarza oceaniczno-atmosferyczny system sprzężenia zwrotnego, który może istotnie wpływać na pogodę na całym świecie – zwłaszcza na temperatury i opady w okresie zimowym.

Z dość obszernej prognozy zacytuję tylko fragmenty dotyczące Europy Środkowej, w tym Polski. W przeciwieństwie do bardzo niespokojnej pogody przewidywanej dla krajów Europy Południowej, obszary położone bardziej na północ – takie jak północna Francja, państwa Beneluksu, Niemcy oraz większa część Polski mogą doświadczyć warunków bardziej suchych. W związku z tym, że ogólny tor burzowy będzie umiejscowiony bardziej na południu, wiele miejsc w Europie środkowo-północnej może być narażonych na brak obfitych opadów zimowych, co stwarza ryzyko pogłębienia się suszy. Choć jesienne opady deszczu, które pojawiły się we wrześniu na obszarach od Francji, Niemiec po Polskę, były pomocne przy sadzeniu upraw ozimych, perspektywa bardziej suchego sezonu zimowego może spowodować trudności w dalszym wzroście upraw i doprowadzić do niższych plonów w czasie zbiorów.

Prognozy AccuWeather wskazują, że niektóre regiony Francji i Niemiec, w tym takie metropolie Paryż czy Berlin, mogą być bardziej suche niż Polska. Oczekuje się, że tej zimy ilość opadów deszczu oraz śniegu będzie poniżej normy w północnej Francji i Niemczech, ale w Polsce powinna oscylować w granicach normy. Dodatkowo na tym obszarze dominować mają temperatury na poziomie normy lub nieco poniżej średniej wieloletniej. W związku z prognozami mniejszej ilości śniegu dla Europy środkowo-północnej, wzrasta ryzyko, że zimna pogoda zniweczy szanse upraw ozimych na przetrwanie do zbiorów. W przypadku minimalnych opadów śniegu i wystąpienia mroźnej pogody, uprawy ozime, takie jak zboża, będą miały niewielką ochronę przed napływem lodowatego powietrza. Które prognozy pogody będą bliższe prawdy? Za kilka miesięcy będzie wszystko jasne.

Źródło: AccuWeather

Poniedziałek, 17 października 2022

Na początku nowego tygodnia Polska, podobnie jak cała Europa Południowa, Wschodnia i Środkowa, znajdzie się w zasięgu rozległego wyżu rozciągającego się od Bałkanów przez Ukrainę aż po Rosję. Jedynie o poranku w północnej części kraju będzie jeszcze oddziaływał ciepły front atmosferyczny związany z niżem znad Szkocji, który w ciągu dnia zacznie wędrować na północ. Za tym frontem do naszego kraju napłyną bardzo ciepłe i suche masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego znad północno-zachodniej Afryki.

Dzień rozpocznie się pod znakiem sporego zachmurzenia i mgłami na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, w północnej części Mazowsza i na Kujawach. Na pozostałym obszarze będzie pogodnie, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym – trochę chmur piętra wysokiego rozwinie się na zachodzie, na Śląsku oraz w centrum. Mgły powinny szybko zaniknąć, podobnie będzie z zachmurzeniem. W drugiej części dnia już w całej Polsce pokaże się Słońce, jednak w północnej części Polski oraz na Górnym Śląsku i w Małopolsce pojawi się nieco więcej chmur piętra wysokiego, które jednak nie przyniosą opadów.

Zrobi się bardzo ciepło. Na termometrach odnotuje się od 17-18 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, 19-21 stopni C będzie na Pomorzu Zachodnim, Kujawach, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, 22 stopnie C w centrum, 23-24 stopnie C w Małopolsce, na Górnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej oraz 25 stopni C na Dolnym Śląsku. Wiatr w rejonie Krakowa słaby, poza tym umiarkowany, z kierunków południowych.

Wtorek, 18 października 2022

We wtorek pogoda zacznie się zmieniać, ponieważ nad regiony północne i zachodnie, a w dalszej części dnia również środkowe nasunie się chłodny front atmosferyczny od niżu znad Skandynawii. Przez cały dzień pogodnie i bez opadów będzie na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz w Górach Świętokrzyskich. Z kolei od rana zachmurzy się i zacznie padać deszcz na Warmii i Mazurach, Kujawach, Pojezierzu Pomorskim, północy Wielkopolski oraz zachodzie Ziemi Lubuskiej.

Front atmosferyczny będzie wędrował w głąb kraju. Po południu zacznie padać deszcz na Podlasiu, północy Mazowsza, w pozostałej części Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, a do wieczora również na Opolszczyźnie, Ziemi Łódzkiej oraz na całym Mazowszu. Po przejściu frontu na Pomorzu, Warmii i Mazurach, północy Wielkopolski i Kujawach zacznie się stopniowo przejaśniać.

Temperatura maksymalna wyniesie od 13-14 stopni C na Pomorzu i 15-16 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy Mazowsza, Kujawach, w większości Wielkopolski i na Ziemi Lubuskiej, 19-21 stopni C będzie na pozostałym obszarze kraju (w Małopolsce i na Opolszczyźnie do 22 stopni C). Wiatr umiarkowany, podczas przechodzenia frontu atmosferycznego, a także na wybrzeżu i w regionach podgórskich chwilami silniejszy, południowo-zachodni i zachodni, skręcający na północno-zachodni.

Środa, 19 października 2022

W środę nad północną Rosją znajdzie się niż, z kolei nad Morzem Północnym umiejscowi się centrum wyżu. Taka sytuacja baryczna sprawi, że z północnego-zachodu zaczną napływać zimniejsze masy powietrza. Na zachodzie Polski będzie dość pogodnie i tam nie prognozuje się opadów. Na pozostałym obszarze chmur będzie więcej, chwilami mogą wystąpić opady deszczu.

Za to na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza, gdzie izoterma 0 stopni spadnie do zaledwie 1 000 m n.p.m. pojawią się opady gradu, a nawet krupy śnieżnej. Zrobi się zimno – tylko 8-9 stopni C odnotuje się na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, 10-12 stopni C będzie w głębi kraju do 13-14 stopni C w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej. Wiatr dość silny, w porywach do 55-65 km/godz., z kierunków północno-zachodnich i północnych.

Czwartek, 20 października 2022

W czwartek nad Polskę ponownie zagości układ wysokiego ciśnienia i to z samym centrum, który przyniesie przewagę słonecznej pogody. Nie mniej w ciągu dnia w północnej, wschodniej i środkowej części kraju, w zimnym powietrzu pochodzenia arktycznego rozwinie się nieco więcej chmur kłębiasto-warstwowych, ale nie przyniosą one opadów. Poranek  zapowiada się zimny, miejscami mroźny. Na termometrach będzie od -3 stopni C w Kotlinie Jeleniogórskiej i na Podhalu, do -1/1 stopnia C na przeważającym obszarze (przy gruncie spadki temperatury do -4 stopni C).

Jedynie na Pomorzu i Żuławach za sprawą łagodzącego wpływu Morza Bałtyckiego będzie cieplej na poziomie 4-7 stopni C, nad samym morzem 8-9 stopni C. Temperatura maksymalna wyniesie od 7-8 stopni C w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, 9-10 stopni C będzie w głębi kraju do 11-12 stopni C na zachodzie i Pomorzu. Wiatr na zachodzie i na wschodzie umiarkowany, w głębi kraju słaby. Od Podlasia po Małopolskę i Podkarpacie będzie wiać z północy i północnego-zachodu, a od Pomorza Zachodniego po Dolny Śląsk wiatr zacznie skręcać na wschodni i południowo-wschodni.

Piątek, 21 października 2022

Piątek zapowiada się pogodnie i sucho. Na wschodzie o poranku będzie mglisto, natomiast niskie chmury utrzymają się tam w ciągu dnia. Temperatury minimalne ponownie obniżą się do wartości ujemnych. Na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu słupki rtęci wskażą -3/-1 st. C, a na południu woj. małopolskiego i podkarpackiego miejscami -5 stopni C.

W głębi kraju będzie około zera stopni C, zatem przy gruncie możliwe są przymrozki, cieplej – do 3-5 stopni C będzie na zachodzie i Pomorzu. Temperatura maksymalna wyniesie od 8-9 stopni C na wschodzie, 10-11 stopni C na Pomorzu, Kujawach, w centrum, na Górnym Śląsku i w Małopolsce do 13-14 stopni C na południowym zachodzie. Wiatr na Podlasiu i Warmii słaby, poza tym umiarkowany, na Pogórzu Sudeckim silniejszy, południowo-wschodni.

Weekend, 22-23 października 2022

Na przyszły weekend prognozuje się zdecydowane ocieplenie. Zimny wyż odsunie się za nasze wschodnie granice, a nad Europą Zachodnią i Wyspami Brytyjskimi zacznie dominować obszar niskiego ciśnienia. W ten sposób z południa zaczną napływać cieplejsze masy powietrza. W niedzielę na południu i zachodzie kraju temperatura może podnieść się nawet do 18-20 stopni C. Na północy i północnym wschodzie będzie przeważnie poniżej 15 stopni. Podczas weekendu wystąpi szansa na większe sumy opadów deszczu, które będą przeplatać się ze słonecznymi chwilami. Jednak prognoza ta jest jeszcze obarczona wysokim ryzykiem błędu.

OPTYCZNIE W NIEBO 17.10.2022r. – 23.10.2022r.

17.10.2022r. – godz. 19:16 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;

21.10.2022r. – Maksimum meteorów z roju Orionidów (ZHR: 30);

23.10.2022r. – Wenus – Złączenie górne – 1.05 st.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.