facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 25 sty, 2022
- 2 komentarze
Towarzystwo Miłośników Bukowiny Sycowskiej.

Towarzystwo Miłośników Bukowiny Sycowskiej.

W dniu 5. stycznia 2022 roku razem z moim serdecznym znajomym Cezarym Konwą – mieszkańcem Bukowiny, powołaliśmy na Facebooku Towarzystwo Miłośników Bukowiny Sycowskiej. Kto mnie zna lub śledzi i czyta mój blog ten wie, czym dla mnie jest najbardziej urokliwa wioska na Dolnym Śląsku. Kto nie zna, nie czyta i nie śledzi ten nie wie. ;)) To w Bukowinie zaczęło się leśne hobby, które przez lata dojrzewało i rozrastało się, aż znalazło swoje miejsce na blogu.

Pomysłodawcą założenia Towarzystwa jest Czarek, który poprosił mnie o współtworzenie strony facebookowej. Jednak nie tylko my możemy na niej zamieszczać ciekawostki i informacje o historii, kulturze, mieszkańcach i przyrodzie Bukowiny. Towarzystwo to, w naszym założeniu, będzie wolne od wszystkich strukturalnych, sztywnych reguł – bez władz, zarządów i legitymacji. Ma zostać swobodnym ruchem społecznym. Naszym zamysłem jest kontakt wszystkich osób zafascynowanych Bukowiną.

Celem Towarzystwa jest szerzenie wśród mieszkańców Bukowiny i jej okolic zamiłowania i zainteresowania przeszłością i historią regionu. Być może ta inicjatywa przyczyni się do zwrócenia uwagi na wartości uniwersalne. Nie jest to tylko kultura materialna czy środowisko naturalne, ale przede wszystkim świadomość wspólnoty i wspólnej tożsamości.

Na tej stronie będziemy umieszczali informacje z zakresu historii Bukowiny oraz opisu otaczającej ją przyrody. Nie potrafimy opisać tego fenomenu, nie wiemy jaka jest odpowiedź na pytanie, skąd bierze się u nas przekonanie, że Bukowina jest absolutnie wyjątkowym miejscem. Mamy nadzieję, że nowa strona stanie się miejscem wymiany informacji, wrażeń osobistych czy wspomnień, którymi będziemy się dzielić, uzupełniając pełny obraz miejsca, w którym żyjemy, pracujemy i wypoczywamy.

Zapraszamy wszystkich do współpracy i współredagowania tej strony. Jeżeli chcesz należeć do naszego Towarzystwa, po prostu polub tę stronę na Fecebooku! ( https://www.facebook.com/Towarzystwo-Mi%C5%82o%C5%9Bnik%C3%B3w-Bukowiny-Sycowskiej-105294018706231/?ref=page_internal )

Foto: Grosswartenberger Heimblatt 7/1977

W styczniu na stronie Towarzystwa ukazały się cztery wpisy – dwa Czarka, dwa moje. Czarek bardzo dobrze zna historię Bukowiny, ciągle poszerza wiedzę w tej materii, zgromadził i gromadzi wiele materiałów źródłowych, artykułów, publikacji oraz czasopism. W pierwszym artykule przybliżył historię powstania Bukowiny, w drugim – historię szkoły podstawowej. Moje artykuły oscylują wokół tematów przyrodniczych, w których obecnie opisuję najwspanialsze okazy dendroflory, jakie rosną na terenie Bukowiny. Na razie opisałem i pokazałem dwa dęby szypułkowe: “Bartka”, zwanego również przeze mnie dębem “sfatygowanym” oraz “Polnego Wodza”.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //28 sty 2022

  Witajcie Towarzyszu:)
  Gratuluję jakże cennej inicjatywy z naszej strony otrzymujecie pochwałę i wyróżnienie z wpisaniem do akt. Natomiast do Komitetu Centralnego pójdzie wniosek o nadanie Wam rangi Młodszego Leśnego Włóczęgi. Taką rangę mają u nas nieliczni:) Z przyczyn obiektywnych nie mam i nie będę miał konta na Fejs czymś tam ale chyba znajdę sposób żeby wesprzeć Was jakimś drobnym materiałem jeśli nie masz oczywiście nic przeciwko temu.
  Życzę powodzenia!
  Darz Grzyb:)

  • Paweł Lenart //30 sty 2022

   Cześć Wojtek.
   Dzięki za wyróżnienie. Jak masz coś ciekawego na temat Bukowiny to podeślij.
   Pozdrawiam.