facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 26 cze, 2016
- brak komentarzy
Typowa pogoda dla przełomu czerwca i lipca. Ciepło, cieplej, gorąco i w końcu burzowo. Prognoza pogody i optycznie w niebo 27.06.2016r. – 03.07.2016r.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

(2) SUMAOP

To był naprawdę ekstremalny tydzień. Najpierw wielkie nawałnice, przetoczyły się na wschodzie i południu kraju, przy upalnej, ponad 30-sto stopniowej pogodzie. W tym samym czasie, na zachodzie występowały deszcze o ciągłym charakterze, a na termometrach było o 15 stopni mniej. Następnie nastąpiła stabilizacja pogody i jej wyciszenie. Ale od czwartku, zaczęło płynąć zwrotnikowe powietrze, które w piątek i w sobotę, spowodowało największy wzrost temperatury od początku roku, miejscami do 36 stopni na plusie w głębokim cieniu. Od wczoraj, po Polsce, wędruje ochłodzenie, a w raz z nim deszcze, gwałtowne burze, wichury i gradobicia. Te zjawiska powodują lokalne spustoszenia. Jednak są i miejsca, gdzie nie spadła kropla deszczu lub symbolicznie pokropiło. Takim miejscem jest chociażby Wrocław, gdzie poza spadkiem temperatury i wzrostem zachmurzenia, nic się nie wydarzyło. Oczywiście plusem jest fakt, że nie mieliśmy żadnej, dewastującej nawałnicy. Minusem jest natomiast brak opadów, które dałyby uczucie rześkości i czystości powietrza. W nadchodzącym tygodniu, pogoda będzie w pierwszych dniach spokojna. W środku tygodnia, aura jednak “rozhuśta” się ponieważ zacznie płynąć do nas ponownie gorące, zwrotnikowe powietrze. Nastąpi podział kraju na upalny wschód i chłodniejszy zachód. Zderzenie się różnych mas powietrza, ponownie zacznie generować cumulonimbusy z arsenałem grzmotów, ulew, wiatru i gradu. I taj jak w mijającym tygodniu – taki i w przyszłym – będą miejsca, gdzie nic się nie wydarzy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poniedziałek, 27 czerwca 2016
Nowy tydzień, a zarazem ostatnie dni czerwca, rozpoczniemy bardzo przyjemną pogodą. Przeważnie odnotuje się od 22-24 stopni na zachodzie, Warmii i Suwalszczyźnie (tylko w rejonach podgórskich, gdzie popada i nad samym morzem za sprawą wiatru znad Bałtyku ok. 20 stopni) do 25-26 stopni w centrum. Niewielkie zjawiska burzowe mogą wygenerować się na krańcach południowych, sporo chmur przez większą część dnia będzie na wschodzie; na pozostałym obszarze liczne rozpogodzenia i raczej bez deszczu, a jeśli już gdzieś popada, to słabo i lokalnie. Wiatr z zachodu i północy, umiarkowany.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wtorek, 28 czerwca 2016
Wtorek również powinien być spokojny. Przelotne deszcze i niewielkie burze mogą się pojawić na zachodzie i północy, ale nie będą to zjawiska gwałtowne. Mogą również w ogóle się nie pojawić. Zdecydowana część naszego kraju będzie słoneczna i ciepła. Słupki rtęci wskażą od 20 stopni nad morzem, 21-23 stopnie na Warmii, Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku do 24-25 stopni w centrum, na Kujawach, Mazowszu i południu. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz silniejszy, północno-zachodni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Środa, 29 czerwca 2016
Od środy, pogoda zacznie się bardziej zmieniać. Dzięki olbrzymiemu układowi niskiego ciśnienia, rozciągającemu się od Szkocji po Islandię ponownie do Europy Środkowej zacznie płynąć gorące powietrze. W związku z tym ponownie zrobi się gorąco, od 25 stopni na północy, 27-28 stopni na wschodzie do 29-30 stopni w centrum i na Dolnym Śląsku. Nie zabraknie słońca, ale po południu i wieczorem na zachodzie oraz nad morzem wzrost zachmurzenia aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu oraz burz, które mogą być już silne z mocnymi podmuchami wiatru i z gradem. Wiatr południowy, na wschodzie i w Małopolsce słaby, na zachodzie umiarkowany.

Czwartek, 30 czerwca 2016
W czwartek zaznaczy się wyraźny podział termiczny kraju na bardzo gorący wschód, centrum i południe oraz chłodniejszy zachód. O ile na Dolnym Śląsku będzie ok. 20 stopni, to w regionach pozostających w zwrotnikowych masach powietrza spodziewamy się 30-32 stopni. W takich warunkach znów będzie grzmiało i padało, wystąpią również opady gradu oraz silny i porywisty wiatr osiągający 85 km/h. Spokojnie będzie tylko na północnym wschodzie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Piątek, 1 lipca 2016
Pierwszy dzień nowego miesiąca to uspokojenie się pogody. Burzowo będzie głównie od Podlasia po Podkarpacie, poza tym pogodnie i bardzo ciepło – od 23 do 27 stopni, a na krańcach wschodnich jeszcze do 30. Wiatr słaby i umiarkowany.

Weekend, 2-3 lipca 2016
Pierwszy lipcowy weekend bardzo ciepły, zwłaszcza sobota, gdyż znów w wielu regionach ujrzymy 30 stopni. W niedzielę ma zrobić się chłodniej, głównie na zachodzie i północy, gdzie zobaczymy od 20 do 23 stopni. Będzie też trochę deszczu i burz, znacznie mniej niż wczoraj lub dzisiaj i nie będą już takie furiackie. Tymczasem, sięgając prognozą pogody po 4, 5 lipca, widać wielką falę upałów i potężne burze. Do tego jest jeszcze na tyle dużo czasu, że wszystko może się zmienić o 180 stopni.

OPTYCZNIE W NIEBO 27.06.2016r. – 03.07.2016r.

27.06.2016r. – godz. 18:18, faza Księżyca – ostatnia kwadra,

29.06.2016r. – godz. 00:12, koniunkcja Księżyc – Uran w odległości – 2°35,

02.07.2016r. – godz. 04:14, koniunkcja Aldebaran – Księżyc w odległości – 0°26.

Mapka z sumami opadów: IMGW

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.