facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 18 mar, 2021
- brak komentarzy
Tysiącletni dąb z Hiszpanii Europejskim Drzewem Roku 2021.

Tysiącletni dąb z Hiszpanii Europejskim Drzewem Roku 2021.

Prestiżowy tytuł Europejskiego Drzewa Roku po raz pierwszy trafił do Hiszpanii! Z historycznym rekordem 104 264 głosów tysiącletni dąb ostrolistny Lecina z małego miasteczka Alto Aragón w Hiszpanii pozostawił innych rywali daleko w tyle. Srebrny medal trafia do Włoch, gdzie platan Curinga uzyskał 78 210 głosów. Egzotyczny kandydat z europejskiego Dalekiego Wschodu – Starożytny platan z Rosji z 66 026 głosami zajął trzecie miejsce. Polska lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej, która wygrała polską edycję konkursu Drzewo Roku 2020 organizowanego przez Klub Gaja, znalazła się na 5. miejscu, zdobywając 35 422 głosów internautów.

W tegorocznym konkursie Europejskie Drzewo Roku wzięło udział 14 drzew z 14 krajów Europy. Plebiscyt trwał przez cały luty i osiągnął rekordową liczbę 604 544 głosów oddanych przez internatów. To ponad dwa razy więcej niż w zeszłym roku. Niestety ze względu na ciągle trwającą pandemię ogłoszenie wyników ponownie odbyło się on-line. Relację z ogłoszenia wyników można zobaczyć na stronie https://www.treeoftheyear.org/

„Zastanawialiśmy się, jak zaskoczyć naszych przyjaciół i publiczność, która obejrzy ceremonię ogłoszenia wyników, i postanowiliśmy stworzyć krótki film animowany o tegorocznym konkursie, mając nadzieję, że w ten sposób ich wzmocnimy. Chcemy, aby nasz konkurs dał ludziom to, czego w dzisiejszych czasach najbardziej potrzebują – wspaniałą przyrodę oraz zieloną i radosną perspektywę na przyszłość” – podsumowuje Josef Jary z Environmental Partnership Association, organizatora konkursu.

„Dziękujemy wszystkim przyjaciołom drzew za zaangażowanie i wyjątkową mobilizację podczas głosowania w tegorocznym konkursie. Rosnące z roku na rok zainteresowanie Europejskim Drzewem Roku uświadamia nam, że drzewa są dla nas bardzo ważne. I nie tylko dlatego, że zapewniają nam tlen, owoce czy dobroczynny kontakt z zielenią. Mają także niezwykłe historie, które budują naszą tożsamość i jednoczą nas wokół tak ważnych spraw jak zmiany klimatu i przyszłość naszej planety” – dodaje Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Drzewo Roku w Polsce.

Zwycięski tysiącletni dąb ostrolistny Lecina rośnie w małym miasteczku Alto Aragón w hiszpańskiej Aragonii, liczącym zaledwie 13 mieszkańców. Nazywany jest przez lokalną społeczność drzewem czarownic. Legenda opowiada o czasach, kiedy czarownice zamieszkiwały pobliskie góry Guara, gdzie tańczyły i świętowały wokół dębu. Nadal mieszkańcy wybierają go na patrona swoich uroczystości.


Drugie miejsce w tegorocznym konkursie zdobył platan Curinga z Kalabrii we Włoszech. Rośnie w bardzo niezwykłym miejscu, z widokiem na Morze Tyrreńskie, zwieszony nad niewielkim strumieniem.

Trzecie miejsce na podium może świętować Federacja Rosyjska. Nominowany przez nich do konkursu 284-letni platan wschodni z Dagestanu przywołuje w pamięci tajemnice i legendy Starożytnego Wschodu. Od lat zdobi teren meczetu Juma w Derbent. 

Lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej w woj. podkarpackim, która wygrała polską edycję konkursu Drzewo Roku 2020, organizowanego przez Klub Gaja, uzyskała blisko 35,5 tysiąca głosów internautów, zdobywając ostatecznie 5. miejsce w europejskim konkursie. Od 150 lat rośnie na skraju wsi, w sąsiedztwie pól.

Nic jej nie przeszkadzało, by szeroko rozłożyć konary i zacienić blisko 400 metrów kwadratowych powierzchni. Stała się dobrodziejką dając pracującym w polu cień, wędrującym wypoczynek, a pszczołom pożytek. Stojąca obok kapliczka św. Jana Nepomucena nadała miejscu magii. Nietypowa dla lipy uroda zaskakuje, a jej piękno wyzwala podziw dla potęgi natury.

WYNIKI KONKURSU EUROPEJSKIE DRZEWO ROKU 2021

MIEJSCE DRZEWO ILOŚĆ PUNKTÓW
1 TYSIĄCLETNI DĄB OSTROLISTNY LECINA
104 264
2 PLATAN CURINGA 
78 210
3 STAROŻYTNY PLATAN 66 026
4 PLATAN ROSSIO 37 410
5 LIPA ŚW. JANA NEPOMUCENA 35 422
6 PRASTARE DRZEWO MATKA
34 244
7 JABŁOŃ KOŁO LIDMANA 
32 028
8 JUDASZOWIEC POŁUDNIOWY NA WZGÓRZU KOŚCIELNYM W MÉLYKÙT
31 867
9 POUPLIE  31 594
10 NAJSTARSZY MIESZKANIEC MEDULIN – CZEKOLADOWE DRZEWO NASZYCH WSPOMNIEŃ  31 283
11 DRZEWO OCALAŁYCH 
31 197
12 OCALAŁY O CZTERECH PNIACH  30 866
13 STAROŻYTNY DĄB Z DRNAVY 30 058
14 STARA MORWA 30 055

Konkurs Europejskie Drzewo Roku zwraca uwagę na ciekawe drzewa w Europie, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. Dotychczas polskie drzewa – zwycięzcy krajowych edycji konkursu organizowanego przez Klub Gaja, trzykrotnie stawały na podium europejskim. W 2017 roku Europejskim Drzewem Roku został Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim. W 2013 roku platan z Kóz w woj. śląskim zdobył 2. miejsce, a w 2014 roku na 3. miejscu uplasował się Dąb Wybickiego z Będomina w woj. pomorskim.


Warto pomóc chronić drzewa przekazując darowiznę lub 1% podatku dla Klubu Gaja. Na stronie organizacji znajduje się Bezpłatny Program PIT. Można też po prostu w zeznaniu podatkowym PIT wpisać KRS: 0000120069. 

Źródło i zdjęcia:

https://www.klubgaja.pl/news/1255 , https://www.treeoftheyear.org/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.