facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 22 maj, 2023
- brak komentarzy
Umiarkowane temperatury i przewaga wyżowej, suchej pogody. We wtorek i środę nieco chmur i przelotnych opadów. Prognoza pogody i optycznie w niebo 22.05.2023r. – 28.05.2023r.

Umiarkowane temperatury i przewaga wyżowej, suchej pogody. We wtorek i środę nieco chmur i przelotnych opadów.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 22.05.2023r. – 28.05.2023r.

Tygodniowa prognoza pogody ukazuje się z jednodniowym opóźnieniem, ponieważ wczoraj ekipa tree hunterów przez cały dzień była w woj. lubuskim w poszukiwaniu drzew. W minionym tygodniu mieliśmy ogromną dysproporcję w sumach opadów między zachodnią a wschodnią oraz południową częścią kraju. Od tego zacznę.

(1) OPADY

Początek tygodnia przyniósł większe opady deszczu w regionach północnych, południowo-wschodnich oraz krańcach południowo-zachodnich.

Z poniedziałku na wtorek, najobficiej podlaną stacją meteo była stacja w Katowicach, która zmierzyła 20,8 mm deszczu.

Jednak największe sumy opadów przyniosły fronty od niżu z południa, który we Włoszech wywołał rozległą powódź.

Niestety, opady te nie rozłożyły się równomiernie w całym kraju. Najwięcej deszczu spadło w pasie Polski południowej i wschodniej. Najbardziej spragnione wody tereny Polski zachodniej, otrzymały przysłowiowe ochłapy lub nic.

Ponieważ wczoraj zwiedziłem część woj. lubuskiego, to naocznie mogłem zobaczyć, jak wygląda sytuacja w tamtejszych lasach. Jest przeraźliwie sucho, mech i porosty rozsypują się pod naciskiem butów, a wilgotność ściółki spadła poniżej 10%.

Czyli zaczyna się kolejny sezon na “suszarkę” zachodnią i “konewkę” wschodnią oraz południową.

(2) TEMPERATURY

Drugi weekend maja przyniósł dużo pogodnego nieba i komfortowe wartości na termometrach. Najcieplej było w Ostrołęce +23,9 stopnia C i w Kętrzynie +24,9 stopnia C.

Wraz z rozpoczęciem trzeciego tygodnia maja, pogoda zaczęła się zmieniać i temperatury spadły.

Kulminacja ochłodzenia wypadła w środkowej części tygodnia, ale w części regionów zalegały jeszcze ciepłe masy powietrza, co spowodowało duży kontrast termiczny w obrębie naszego kraju.

Przed weekendem szybko zaczęło się ocieplać. W Warszawie odnotowano +24,3 stopnia C.

Najcieplejsza okazała się niedziela, w Szczecinie zanotowano +27 stopni C, najchłodniej było w Świnoujściu +16,7 stopnia C. Najbliższy tydzień przyniesie mało opadów i przewagę pogodnego nieba oraz umiarkowane, lokalnie dość silne porywy wiatru. To spowoduje pogłębianie się posuchy w zachodnich dzielnicach kraju.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,

 Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 22 maja 2023

Dzisiaj nasz kraj pozostawał pod wpływem wyżu, który jednak stopniowo słabnie i odsuwa się nad Rosję. Ze wschodu napłynęło ciut chłodniejsze powietrze pochodzenia polarno-kontynentalnego, co przełożyło się na trochę niższe wartości na termometrach, ale i tak dominowało odczucie ciepła.

W ciągu dnia słoneczne pogoda przeważała na Ziemi Lubuskiej, Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz w Małopolsce, gdzie w wielu miejscach było wręcz bezchmurnie, tyle lokalnie pojawiały się nieliczne chmury piętra wysokiego. Na pozostałym obszarze rozwinęło się trochę chmur kłębiastych i kłębiasto-warstwowych, ale nie przyniosły one opadów.

Temperatura maksymalna wyniosła od 18-19 stopni C na Podlasiu, wschodzie Mazowsza i Lubelszczyźnie, 20-22 stopnie C zanotowano w Małopolsce, na Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich, centrum oraz na Warmii i Mazurach, 23-24 stopnie C na zachodzie, do 25 stopni C na krańcach zachodnich. Wiatr na północnym wschodzie był słaby, poza tym okresami umiarkowany, na wybrzeżu silniejszy, ze wschodu i północno-wschodni.

Wtorek, 23 maja 2023

We wtorek nad krańce zachodnie i południowo-zachodnie nasunie się chłodny front atmosferyczny, który w środowisku podwyższonej chwiejności termodynamicznej na zachodnich krańcach województwa zachodniopomorskiego, Ziemi Lubuskiej, częściowo na Dolnym Śląsku oraz południu woj. śląskiego, spowoduje rozwój chmur kłębiastych. Komórki te przyniosą przelotne opady deszczu oraz burze.

Reszta kraju znajdzie się pod wpływem strefy podwyższonego ciśnienia, która zapewni sporo pogodnego nieba, jednak miejscami zachmurzenie będzie nieco większe, ale opady nie są prognozowane. Temperatura minimalna na terenie większości Polski obniży się poniżej 10 stopni C, niemniej przymrozki nie wystąpią. Temperatura maksymalna wyniesie od 15-17 stopni C nad samym morzem, 19-20 stopni C będzie na Podlasiu, Mazurach, północnym wschodzie i wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie oraz Roztoczu, 21-22 stopnie C na Warmii,

zachodzie Mazowsza, w centrum, na Podkarpaciu oraz w Górach Świętokrzyskich, 23-24 stopni C na Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Opolszczyźnie i Górnym Śląsku oraz w Małopolsce do 25 stopni C na południowym zachodzie. Wiatr na Podlasiu, krańcach południowych i Ziemi Lubuskiej słaby, poza tym chwilami umiarkowany, w czasie burz porywisty, południowo-wschodni i południowy, na wybrzeżu skręcający na północno-wschodni.

Środa, 24 maja 2023

W środę z zachodu na wschód będzie przemieszczał się front atmosferyczny, jednak będzie to proces bardzo powolny. Warmia i Mazury, Podlasie, północna i wschodnia część Mazowsza oraz Lubelszczyzna pozostaną pod wpływem strefy podwyższonego ciśnienia, dzięki której nie powinno padać, ale miejscami zachmurzenie będzie dość duże. Wiele pogodnych chwil prognozuje się również w południowo-zachodniej części Polski. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie większe i wystąpią opady deszczu o charakterze przelotnym i słabym natężeniu. Natomiast w Małopolsce, na Podkarpaciu i w Górach Świętokrzyskich mogą pojawić się burze.

Temperatura wyniesie od 12-14 stopi C na wybrzeżu, 15-17 stopni C będzie na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku, 18-20 stopni C w centrum, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu do 21-23 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz Mazowszu. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie północno-zachodni, na krańcach wschodnich oraz na północnym wschodzie również południowy i południowo-wschodni.

Czwartek, 25 maja 2023

W czwartek Polska od zachodu zacznie dostawać się pod wpływ układu wyżowego z centrum nad wschodnim Atlantykiem, którego centrum zakotwiczy się w pobliżu Wysp Brytyjskich. W związku z tym nad naszym krajem będzie coraz więcej przejaśnień i rozpogodzeń, a przelotny deszcz – jeśli w ogóle się pojawi – to głównie w regionach wschodnich.

Temperatury będą dość zróżnicowane – od 10-12 stopni C na wybrzeżu, 16-18 stopni C w głębi Pomorza, 19-20 stopni C na zachodzie oraz Śląsku do 22-24 stopni C na Kujawach, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie oraz Roztoczu. Wiatr umiarkowany, z kierunków zachodnich.

Piątek, 26 maja 2023

W piątek czeka nas podobny typ pogody, ponieważ Polska nadal będzie pod wpływem wyżu, który przyniesie dużo pogodnego nieba, prawie nigdzie nie będzie padać, z wyjątkiem krańców południowo-wschodnich, gdzie w ciągu dnia mogą pojawić się pojedyncze burze. Z północnego-zachodu napłyną chłodniejsze, polarnomorskie masy powietrza i temperatura nieco spadnie – najchłodniej będzie na wybrzeżu, gdzie prognozuje się maksymalnie 10-12 stopni C. W głębi Pomorza, na Warmii i Mazurach oraz Suwalszczyźnie słupki rtęci wskażą 16-18 stopni C, w centrum kraju 19-20 stopni C, a na wschodzie 21-22 stopnie C. Z północy chwilami będzie wiał silniejszy wiatr, który nieco obniży temperaturę odczuwalną.

Weekend, 27-28 maja 2023

Najbliższy weekend przyniesie nam kontynuację suchej wyżowej pogody, ze znaczną przewagą słonecznych chwil. Jednak poranki mogą być chłodne, ze spadkami temperatury nawet poniżej 5 stopni C. W ciągu dnia w sobotę prognozuje się od 16-18 stopni C na wschodzie i w Małopolsce do 20-21 stopni C na zachodzie. W niedzielę będzie nieco cieplej, ponieważ wyż zmieni swoje położenie i napłyną cieplejsze masy powietrza. Wiatr będzie słaby i umiarkowany z północy i północnego-zachodu.

OPTYCZNIE W NIEBO 22.05.2023r. – 28.05.2023r.

23.05.2023r. – godz. 14:45 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 2°12;

23/24.05.2023r. – maksimum meteorów z roju Camelopardalidów (ZHR: zmienne)

24.05.2023r. – godz. 21:21 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 3°40;

27.05.2023r. – godz. 17:24 – faza Księżyca – pierwsza kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.