facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 24 maj, 2020
- brak komentarzy
Umiarkowanie ciepło, przelotne opady, niepewny weekend. Prognoza pogody i optycznie w niebo 25.05.2020r. – 31.05.2020r.

Umiarkowanie ciepło, przelotne opady, niepewny weekend.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 25.05.2020r. – 31.05.2020r.

Mamy coraz lepszą sytuacją z opadami (przynajmniej w części kraju) i ta informacja zdecydowanie cieszy, chociaż do stanu idealnego brakuje jeszcze bardzo dużo. Kiepską informacją są liczne, późne przymrozki, które w kilku województwach wyrządziły duże szkody w uprawach i sadach.

Natomiast chyba najbardziej zaskakującą informacją jest majowy chłód, który winduje ten miesiąc do najzimniejszego w XXI wieku. Jak podaje portal METEOPROGNOZA.PL: “Do wczoraj anomalia ujemna maja wyniosła -2.4°C, co oznacza, że chłodniej było prawie 30 lat temu w 1991 roku, z anomalią -3.5°C.

W II połowie XX wieku to maj 1980 zapisał się największą ujemna anomalią – 4.1°C. Obecny maj może się plasować w okolicach 10. miejscach wśród piątych miesięcy roku po 1950. W Suwałkach może być nawet zimniejszy niż ten z 1991 r (na razie średnia temperatura tam wynosi tylko 9.5°C). Podobnie sytuacja ma się w Białymstoku (9.9°C do wczoraj), choć zimniej tam było w 1999.

Maj jeszcze wprawdzie trwa, ale prognozy na przyszły tydzień z północną cyrkulacją nie dają większych szans na wyższe temperatury. W wielu zatem miejscach kraju trzeba będzie czekać do czerwca na pierwszy gorący dzień, czyli z temperaturą maksymalną ponad 25°C”.

♦ Źródło i więcej na ten temat: https://meteoprognoza.pl/2020/05/24/trwa-jak-na-razie-najchlodniejszy-maj-w-tym-wieku-w-polsce/

♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.pogodynka.pl/hydro/suma/

Tymczasem, przed nami tydzień za zmienną pogodą w pierwszych dniach i większą ilością Słońca od środy/czwartku. Cały czas będziemy odczuwać umiarkowany, dość zimny wiatr z północy. Dobra informacją jest taka, że mamy już nie mieć przymrozków. Natomiast prognozy pogody na następny weekend są na razie tak niezdecydowane, że trudno napisać coś w miarę sprawdzalnego. Szczegóły poniżej.

Poniedziałek, 25 maja 2020

Nowy tydzień rozpocznie się pogodą podobnej do tej, z którą mieliśmy do czynienia w niedzielę. Dzięki obecności wilgotnej, polarnomorskiej masy powietrza szybko dojdzie do rozwoju konwekcji i chmur kłębiastych, dzięki którym możemy liczyć na przelotne opady deszczu, a lokalnie na burze.

Słonecznych momentów też nie zabraknie, przede wszystkim w drugiej połowie dnia na Pomorzu, gdzie opady zanikną. Temperatury wyrównane, w przedziale 15/17 stopni C. Na wybrzeżu i w regionach podgórskich może być trochę chłodniej. Na wschodzie oraz Kujawach wiatr słaby, na wybrzeżu, zachodzie i południu chwilami umiarkowany, jednak w czasie burz dość silny, głównie z kierunku północnego-zachodu.

Wtorek, 26 maja 2020

We wtorek zwiększy się zróżnicowanie pogody w kraju. Zachodnie i północne regiony dostaną się pod wpływ wyżu znad Europy Zachodniej, który przyniesie przewagę suchej i słonecznej pogody, a temperatura będzie wyższa niż w poprzednich dniach, w przedziale 18-20 stopni C. Na wybrzeżu i Żuławach będzie o kilka stopni chłodniej.

Natomiast na wschodzie i południu kraju nadal będzie zalegać wilgotna masa powietrza, która zainicjuje zjawiska konwekcyjne, dlatego w tych regionach prognozuje się od godzin południowych przelotne opady deszczu i burze, podczas których mogą wystąpić ulewy. Będzie też trochę chłodniej, w przedziale 17-19 stopni C. Wiatr z północy i północnego-zachodu, umiarkowany.

Środa, 27 maja 2020

W środę, resztki opadów w postaci przelotnego deszczu i lokalnych burz wystąpią jedynie nad wschodnimi dzielnicami kraju i to nie wszędzie. Za to nad resztą Polski prognozuje się słoneczną i suchą pogodę. Wyjątkiem będzie Pojezierze Pomorskie i niektóre części Polski zachodniej, gdzie mogą wystąpić symboliczne i przelotne opady deszczu.

Najchłodniej będzie na południowym wschodzie i nad morzem, gdzie temperatura nie przekroczy 16-17 stopni C. Nad resztą Polski odnotuje się w przedziale 18-21 stopni C, na zachodzie miejscami do 22 stopni C. Wiatr pozostanie umiarkowany, północno-zachodni.

Czwartek, 28 maja 2020

W czwartek, praktycznie w całym kraju zapowiada się słoneczna i sucha pogoda. Niewielkie i przelotne opady deszczu mogą wystąpić tylko na północy Polski, krańcach wschodnich i w Małopolsce. Temperatura wyrównana, w przedziale 16-19 stopni C, tylko nad morzem nieco chłodniej, 13-14 stopni C. Wiatr z kierunków północnych o słabej i umiarkowanej sile.

Piątek, 29 maja 2020

Przed weekendem prognozuje się przewagę suchej i słonecznej pogody. Jedynie lokalnie na południu i wschodzie Polski, w ciągu dnia pojawi się więcej chmur, z których mogą wystąpić przelotne opady deszczu, a nawet burze. Będą to zjawiska słabe i lokalne. Temperatury wyniosą od 13-14 stopni C nad morzem do 17-19 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr wciąż odczuwalny z kierunków północnych.

Weekend, 30-31 maja

Ostatnie dwa dni maja i jednocześnie ostatni weekend maja 2020 roku, w prognozach pogody – na chwilę obecną wygląda bardzo ciekawie. Nad Skandynawią i północno-zachodnią Rosją ma zacząć rozrastać się silny układ wysokiego ciśnienia, który skieruje strumień zimnego powietrza znad Europy Środkowej aż nad Bałkany.

Przy sprzyjających warunkach, nad Morzem Czarnym ma uformować się bardzo wydajny opadowo niż, który – dzięki wspomnianemu wyżowi z północy – ma szansę rozpocząć wędrówkę w naszym kierunku. W konsekwencji południowa część kraju może otrzymać bardzo duże sumy opadów.

Jeżeli kolejne odsłony prognoz pogody będą potwierdzać ten scenariusz, to przed weekendem zrobię na ten temat odrębny wpis.

OPTYCZNIE W NIEBO 25.05.2020r. – 31.05.2020r.

30.05.2020r. – godz. 05:30 – faza Księżyca – pierwsza kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.