facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 29 lip, 2018
- brak komentarzy
Upalne lato w pełni. Prognoza pogody i optycznie w niebo 30.07.2018r. – 05.08.2018r.

Kończy się gorący, miejscami upalny i duszny tydzień. Mieliśmy burze, bardzo ciepłe noce i generalnie poczucie pełni lata. Dzisiaj przez centrum Polski oraz dzielnice wschodnie i miejscami północne, przetaczają się silne burze, które lokalnie powodują podtopienia i zniszczenia. Dla kontrastu – zachód Polski okupuje obszar podwyższonego ciśnienia i ciepła masa powietrza.

Opadów w mijającym tygodniu mieliśmy znacznie mniej, niż w poprzednich, dwóch tygodniach lipca. Jednak wydarzenia pogodowe w Polsce to tylko namiastka tego, co ma miejsce np. w Skandynawii, Grecji czy Wielkiej Brytanii. Rekordy temperatury, ciągnąca się miesiącami susza, pożary, w końcu – jak w przypadku Anglii – nawałnice, dają obraz coraz poważniejszych, odczuwalnych skutków rozregulowywania się klimatu.

Żar polał się też w Azji Wschodniej, gdzie padły nowe rekordy ciepła. Jak podaje Meteomodel.pl: “39.7°C notowano w Wonsan (Korea Północna), 39.8°C było w Hachiman (Japonia). Wg pomiarów godzinowych dziś (23 lipca) w Japonii temperatura była jeszcze wyższa o osiągnęła 40.0°C w Kumagaya. Najprawdopodobniej ostateczne absolutne maksimum wyniesie tu 40.1°C. Na szczęście wg prognoz fala upałów, dzięki której śmierć poniosło już ok. 30 osób, ma się już ku końcowi.

Wcześniej wyspy japońskie nawiedziły ekstremalnie silne opady w wyniku których miejscami kilkudniowe sumy opadów znacznie przekroczyły 1000 mm. Na stacji Yanase (wyspa Sikoku, prefektura Kochi) spadło ponad 1850 mm opadu, przy czym 1025 mm odnotowano tu w dwie doby”.

Źródło: https://meteomodel.pl/BLOG/nowe-rekordy-ciepla-we-wschodniej-azji/

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Jeszcze podgląd na zrzuty ekranu mapy radarowej Polski z godzin południowych, kiedy uaktywniała się linia zbieżności nad Polską i widoczne, wykluwające się burze. Nadchodzący tydzień przyniesie nam nasilenie się gorącej pogody, ale też i burz, które miejscami mogą być bardzo gwałtowne.

Poniedziałek, 30 lipca 2018
Początek nowego tygodnia przyniesie większe zachmurzenie od Zatoki Gdańskiej przez Kujawy, centrum po zachodnią Małopolskę. Tam pojawią się opady deszczu. W miarę upływu dnia, front atmosferyczny zacznie się uaktywniać i przyniesie burze z ulewami za wyjątkiem wybrzeża, dzielnic zachodnich oraz Podlasia i wschodniej Warmii, Mazowsza, Lubelszczyzny, Podkarpacia (z wyjątkiem Bieszczadach) – w tych regionach przez cały dzień będzie dużo pogodnego nieba i sucho, jedynie w woj.: lubelskim i podkarpackim przeważać będzie umiarkowane, miejscami duże zachmurzenie. Będzie gorąco, od 28 do 31 stopni C. Kilka stopni mniej tylko na wybrzeżu i Lubelszczyźnie – od 23 do 25 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty, północno-wschodni i wschodni, tylko na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu południowo-wschodni.

Wtorek, 31 lipca 2018
Wtorek zapowiada się w większości kraju na ogół słonecznie i bez opadów. Na przeważającym obszarze chwiejność termodynamiczna osiągnie 1500-2000 J/kg, ale rozwój chmur burzowych może zostać utrudniony z powodu bardzo wysokiego poziomu kondensacji. Pomimo tego, na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i południowym wschodzie nie można wykluczyć wystąpienia burz z intensywnymi opadami. Upał – największy na krańcach zachodnich – na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim 32-34 stopnie C, poza tym około 30 stopni C. Wiatr ze wschodu i południowego-wschodu, będzie umiarkowany, w burzach silniejszy.

Środa, 1 sierpnia 2018
Początek sierpnia zapowiada się słoneczny i bardzo gorący. Dopiero po południu na północnym zachodzie oraz południowym wschodzie i krańcach wschodnich kraju pojawią się przelotne, ale ulewne opady deszczu oraz burze. Bardzo upalnie – na przeważającym obszarze od 30 do 33 stopni, w województwach zachodnich miejscami nawet 34/35 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i wschodni.

Czwartek, 2 sierpnia 2018
W czwartek przybędzie burz ponieważ wkroczy do nas od zachodu chłodny front atmosferyczny, który przyniesie gwałtowne zjawiska w szczególności na Pomorzu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej oraz na Dolnym Śląsku. Na południowym zachodzie – przed wtargnięciem frontu, żar będzie się lać z nieba – do 35/36 stopni C. Nad resztą kraju, przed południem będzie słonecznie, ale w ciągu dnia nastąpi wzrost zachmurzenia i również mogą pojawić się burze. Wiatr podczas burz będzie silny i porywisty. Poza burzami wiać będzie słabo i umiarkowanie ze wschodu i południowego-wschodu. Na zachodzie i wybrzeżu wiatr zacznie zmieniać kierunek na północno-zachodni i północny.

Piątek, 3 sierpnia 2018
W piątek burzowo-deszczowy front przesunie się nad Podkarpacie, Mazowsze, Lubelszczyznę, Podkarpacie, Małopolskę, Góry Świętokrzyskie oraz Górny Śląsk. Tam burze mogą być silne. Na zachodzie i północnym zachodzie po przejściu frontu będzie spokojniej i pogodniej. Wszędzie bardzo ciepła noc, z temperaturami nie spadającymi poniżej 20 stopni C. W ciągu dnia odnotuje się od 24-25 stopni C nad morzem, 27-28 stopni C w centrum do 29-30 stopni C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Weekend, 4-5 sierpnia 2018
Pierwszy weekend sierpnia zapowiada się bardzo ciepły. Na przeważającym obszarze kraju odnotuje się od 25 do 30 stopni C. O kilka stopni chłodniej będzie w regionach północnych, a najgoręcej na południu i południowym zachodzie. Wszędzie przeważać będzie sucha i słoneczna pogoda. Nieliczne burze mogą pojawić się tylko na północy. Wiatr będzie umiarkowany z kierunków północno-zachodnich i zachodnich.
Kolejny tydzień – według wstępnych i obarczonych jeszcze dużym ryzykiem pomyłki prognoz – zapowiada się z dużymi wahaniami temperatur i niszczącymi burzami.

OPTYCZNIE W NIEBO 30.07.2018r. – 05.08.2018r.

04.08.2018r. – godz. 20:18 – faza Księżyca – ostatnia kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.