facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 26 lip, 2020
- 4 komentarze
Upalny wtorek, dynamiczny front z groźnymi burzami i stabilizacja aury. Prognoza pogody i optycznie w niebo 27.07.2020r. – 02.08.2020r.

Upalny wtorek, dynamiczny front z groźnymi burzami i stabilizacja aury. Prognoza pogody i optycznie w niebo 27.07.2020r. – 02.08.2020r.

Lipiec i zarazem drugi miesiąc meteorologicznego lata nieuchronnie zbliża się do mety. Pogoda jest nadal dość zmienna. Dni cieplejsze przeplatają się z chłodniejszymi. Występują też opady deszczu i burze, jednak są one mocno rozproszone po całym kraju.

W niektórych regionach przechodzi kilka komórek burzowych, w innych nie notuje się ich w ogóle. Zrobiło się bardziej sucho w stosunku do tego, co było na początku miesiąca po bardzo deszczowym czerwcu, który podsumuję w najbliższym czasie.

Jednak sytuacja hydrologiczna oraz wygląd roślin podczas lata 2020 są diametralnie inne (lepsze) od wysuszonych widoków w skąpym opadowo lecie 2019 roku. Z długoterminowych prognoz nie wynika, że sierpień w tym roku przyłoży nam długotrwałą falą upałów i wstępnie wydaje się, że będzie on pod względem pogody podobny do lipca.

W nadchodzącym tygodniu będzie cieplej niż w mijającym. Na termometrach zobaczymy nawet 35 stopni C, ale nie będzie to trwała tendencja. Po upale czekają nas opady deszczu, burze i ochłodzenie, po czym ponownie zacznie się ocieplać.

♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 27 lipca 2020

Na początku nowego tygodnia na przeważającym obszarze Polski wpływ na pogodę będzie miała strefa podwyższonego ciśnienia, która przyniesie umiarkowane temperatury i zmienne zachmurzenie. Inną pogodę prognozuje się we wschodnich regionach, zwłaszcza na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, a także lokalnie na Pojezierzu Pomorskim.

Tam z powodu wysokiej energii chwiejności termodynamicznej może dojść do rozwoju komórek burzowych z których wystąpią przelotne opady deszczu. Burze nie powinny być gwałtowne i wystąpią tylko lokalnie. W godzinach późno-popołudniowych wszędzie powinno być już stabilnie, bez burz i opadów. Temperatury wyniosą od 20-22 stopni C nad morzem do 25-27 stopni C na pozostałym obszarze. Wiatr słaby i umiarkowany, podczas burz porywisty, północno-zachodni i zachodni.

Wtorek, 28 lipca 2020

We wtorek zapowiada się upał. Wprawdzie zaczniemy dostawać się pod wpływ zatoki niżowej znad południowej Norwegii, ale z południowego-zachodu, przed chłodnym frontem, napłynie gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego, dzięki czemu czeka nas prawdopodobnie najcieplejszy jak do tej pory dzień od początku lata. W ciągu dnia odnotuje się od 28-29 stopni C na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu do 30-32 stopni C na Pomorzu, w centrum, Górnym Śląsku i w Małopolsce. Najcieplej, do 33-35 stopni C ma być na Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie.

W ciągu dnia będzie przeważać słoneczna pogoda, z małym i umiarkowanym zachmurzeniem. W godzinach popołudniowych do regionów zachodnich wejdzie front atmosferyczny, jednak według wstępnych prognoz ma być on mało aktywny i początkowo przyniesie przede wszystkim zmianę kierunku wiatru i ochłodzenie.

Jego aktywność ma się szybko rozwinąć dopiero we wtorek w godzinach wieczornych nad Pomorzem Gdańskim, na Żuławach, Kujawach i nad dzielnicami środkowymi, natomiast w dalszej części nocy na zachodzie i południu. Wówczas mają wystąpić silne i gwałtowne burze z niebezpiecznymi porywami wiatru, nawet powyżej 100 km/godz. Najsilniejszy wiatr prognozowany jest głównie na południu i północnym wschodzie kraju.

Środa, 29 lipca 2020

W środę dynamiczny front będzie się przemieszczał na wschód, dlatego burze i opady deszczu wystąpią jeszcze w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Burze będą bardzo gwałtowne, z gradem do 5 cm, silnym wiatrem powyżej 100 km/godz. i ulewnym deszczem. Lokalnie mogą wystąpić nawet trąby powietrzne. Nad resztą kraju pogoda będzie znacznie spokojniejsza, z umiarkowanym zachmurzeniem.

Jeżeli wystąpią opady deszczu to będą one wyłącznie lokalne i niewielkie. Na wybrzeżu zrobi się wyraźnie chłodniej – w przedziale 19-20 stopni C. Odczucie chłodu zwiększy silniejszy wiatr z zachodu. Na Pojezierzu Pomorskim i Pomorzu Gdańskim odnotuje się 21-22 stopni C, w głębi kraju od 24 do 26 stopni C, a najcieplej w przedziale 28-30 stopni C będzie jeszcze na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce. Wiatr zachodni i północno-zachodni, umiarkowany.

Czwartek, 30 lipca 2020

W czwartek prognozuje się zdecydowaną stabilizację pogody, chociaż wystąpi dość duża różnica temperatur temperatur między Polską północną a południową. Niewielkie, przelotne opady deszczu mogą jeszcze wystąpić lokalnie na północy kraju oraz w górach.

Nad resztą kraju zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, ale opady nie wystąpią. Najchłodniej ma być na Pomorzu, w przedziale 18-20 stopni C, na Warmii i w głębi kraju 22-23 stopnie C, natomiast na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Roztoczu będzie najcieplej – do 24-26 stopni C. Wiatr zachodni i północno-zachodni, umiarkowany.

Piątek, 31 lipca 2020

W ostatnim dniu lipca chłodne, polarnomorskie powietrze napłynie nad obszar całego kraju i w związku z tym odnotuje się od 18-20 stopni C na Pomorzu, Podlasiu i Warmii, lokalnie na Mazowszu i Lubelszczyźnie, 20-22 stopnie C w głębi kraju do 23-24 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Niewielkie i przelotne opady deszczu oraz lokalne burze mogą wystąpić wyłącznie na północnym wschodzie. Nad resztą kraju będzie się chmurzyć, ale opady nie wystąpią.

Weekend, 1-2 sierpnia 2020

Pierwszy weekend sierpnia zapowiada się pod dominacją układu wysokiego ciśnienia. Przeważać będzie błękit nieba, opady nigdzie nie są prognozowane, a temperatury poszybują w górę. W sobotę odnotuje się od 20-22 stopni C nad samym morzem i 23-25 stopni C w głębi kraju do 26-27 stopni C na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Ziemi Lubuskiej. W niedzielę jeszcze cieplej – od 24-25 stopni C na północnym wschodzie do 30-32 stopni C na zachodzie.

OPTYCZNIE W NIEBO 27.07.2020r. – 02.08.2020r.

27.07.2020r. – godz. 14:32 – faza Księżyca – pierwsza kwadra,

28.07.2020r. – maksimum meteorów z roju Południowych delta Akwarydów (ZHR:20),

02.08.2020r. – godz. 01:57 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 1°31`,

02.08.2020r. – godz. 16:00 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 2°16`.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //27 lip 2020

  Witaj Paweł:)
  Z atrakcji na niebie przydałby się nam dobry deszcz nie ulewny. Mógłby popadać z dobę. Byłem w sobotę w Dolinie Baryczy i o ile jeszcze nad stawami jeszcze możesz znaleźć trochę kań i pieczarek to w lesie jest tak sucho, że nie uświadczysz nawet śladu grzyba.
  Pozdrawiam serdecznie
  Darz Grzyb!

  • Paweł Lenart //28 lip 2020

   Jak na razie to szykuje nam się chyba bardziej suchy okres. W każdym razie opadów o równym i wielogodzinnym natężeniu, których doświadczyliśmy w czerwcu na razie na horyzoncie nie widać. Zbliża się do nas front, który miejscami przyniesie gwałtowne burze, ale z tego co widzę, to największe opady nas ominą.

 • wojek //28 lip 2020

  Witaj:)
  Może i dobrze? W końcu są żniwa ale o grzybach możemy zapomnieć przynajmniej na razie:)
  Pozdrowienia

  • Paweł Lenart //06 sie 2020

   Na razie tak, ale dobrze, że popadało. Teraz trochę pogrzeje i poświeci, rolnicy zrobią żniwa, a później my będziemy czekać na swoje żniwa w lesie. 😉