facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 27 sty, 2019
- brak komentarzy
W dzień przeważnie na plusie, w nocy na minusie. Miejscami opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Prognoza pogody i optycznie w niebo 28.01.2019r. – 03.02.2019r.

Za nami fala mrozów, która przyniosła największe spadki temperatur w Polsce północno-wschodniej oraz na terenach górzystych. Na powyższych mapach widać rozkład temperatur w dniach 22-23 stycznia i 23-24 stycznia. Całodobowy mróz wystąpił nawet na mocno uprzywilejowanym do tej pory zachodzie kraju. Jak podaje portal METEOPROGNOZA.PL: “Warto też wspomnieć o stacji spoza sieci IMGW. W Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej nad Czarnym Dunajcem wczoraj zanotowano na 2 metrach -27.4°C, a dzisiejszej nocy -25.8°C“. Chodzi oczywiście o powyższe dni, tj. 22-24 stycznia.

Źródło: https://meteoprognoza.pl/

O ile w mijającym tygodniu, prognoza pogody w większości sprawdziła się, jeśli chodzi o rozkład temperatur i opady, o tyle – pod kątem zachmurzenia, nie za bardzo. Prognozy wskazywały znacznie więcej słonecznych chwil, tymczasem chmury stratus, skutecznie zminimalizowały ilość błękitnego nieba. Lepiej było przede wszystkim w górach, częściowo na wschodzie i północnym-wschodzie kraju.

Zresztą przez stratusy, część mieszkańców nie mogła podziwiać poniedziałkowego zaćmienia Księżyca. Tym samym, właściwie od grudnia, mamy dominację szarugi i ponurości, która jednak jest trochę męcząca, szczególnie w dużych miastach. Po bardzo pogodnej jesieni, pogoda jakby chciała “nadrobić” zaległości w szarości. ;))

W mijającym tygodniu, mieliśmy też większy akcent zimy w śnieżnym wydaniu na zachodzie kraju, który tu jest mocno limitowany. Sypnęło nawet w przeważnie bezśnieżnym Wrocławiu. Śnieg nie poleżał jednak długo, bo o ile jeszcze wczoraj trzymał lekki mróz i można było nacieszyć oczy zimowym klimatem, o tyle dzisiaj, rozpoczęła się dosyć mocna odwilż i po śniegu nie ma już prawie śladu.

W nadchodzącym tygodniu czeka nas postępowanie odwilżowej pogody, czyli wzrost temperatury. W niektórych regionach prognozuje się też większe opady. Jednak temperatury będą się dosyć mocno wahać i o ile w dzień będzie przeważnie kilka stopni na plusie, to w nocy, należy spodziewać się jej spadków poniżej zera. W związku z tym należy spodziewać się niebezpiecznych oblodzeń. 

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 28 stycznia 2019
Nowy tydzień rozpocznie się pogodnie na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, Pomorzu Zachodnim, Środkowym, a po południu również Gdańskim i w Wielkopolsce oraz na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Pomiędzy tymi strefami przejaśnień i rozpogodzeń, będzie znajdować się obszar większego zachmurzenia. W godzinach porannych, przelotne i niewielkie opady śniegu i deszczu ze śniegiem mogą lokalnie wystąpić na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu.

Przed południem, nowa strefa opadów mokrego śniegu i śniegu z deszczem pojawi się na Górnym Śląsku i w zachodniej Małopolsce. W godzinach popołudniowych, rozszerzy się ona nad Ziemię Łódzką, resztę Małopolski, Góry Świętokrzyskie, a wieczorem nad Mazowsze. Temperatura wyniesie od -1/0 stopni C na Suwalszczyźnie do 5-6 stopni C lokalnie na Podkarpaciu, wschodzie Małopolski oraz na zachodzie. Nad resztą kraju będzie przeważnie 2-4 stopnie C. Wiatr z południa, oprócz rejonu Krakowa, gdzie będzie prawie bezwietrznie, ma być umiarkowany.

Wtorek, 29 stycznia 2019
W nocy z poniedziałku na wtorek prognozuje się dosyć intensywne opady śniegu w Polsce wschodniej i północno-wschodniej. Mokry śnieg i śnieg z deszczem, w godzinach porannych, wystąpi na Pomorzu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej oraz na Dolnym Śląsku. W głębi kraju będzie dość pogodnie z ujemnymi temperaturami.

W ciągu dnia dostaniemy się pod wpływ płytkiego niżu znad Bałtyku, który przyniesie z zachodu napływ chłodniejszej, polarnomorskiej masy powietrza, która będzie sprzyjać, zwłaszcza na zachodzie, północy oraz w centrum, powstawaniu przelotnych, konwekcyjnych opadów śniegu. Temperatura wzrośnie przeważnie do 0-3 stopni C, ale umiarkowany, zachodni wiatr, zwiększy odczucie chłodu.

Środa, 30 stycznia 2019
W nocy z wtorku na środę prognozuje się szybki zanik opadów i rozpogodzenia, co spowoduje też większy spadek temperatury. Oprócz tego, pojawią się mgły i zamglenia. Najzimniej będzie nad ranem na południu, w centrum i częściowo na wschodzie kraju, gdzie temperatura spadnie do -10/-7 stopni C, a w rejonach podgórskich będzie jeszcze o kilka stopni zimniej. W Wielkopolsce, na Śląsku i Pomorzu, Kujawach, Warmii i Podlasiu będzie przeważnie w przedziale -6/-4 stopnie C.

W ciągu dnia powinno być sporo słonecznych chwil, pod warunkiem, że ustąpią mgły, co wcale nie jest takie pewne. W niektórych regionach może się zdarzyć, że ponura pogoda utrzyma się przez większą część dnia. Największa szansa na to jest na wschodzie i na krańcach południowych, gdzie wiatr będzie najsłabszy. Poza tym będzie wiać umiarkowanie z południowego-wschodu. Temperatura wyniesie od -1/0 stopni C na wschodzie i 1-2 stopni C w głębi kraju do 3-4 stopni C na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. W regionach, gdzie utrzymają się mgły i zamglenia, będzie dużo zimniej, w przedziale -5/-3 stopnie C.

Czwartek, 31 stycznia 2019
W ostatnim dniu miesiąca największy mróz wystąpi tym razem w Kotlinach Sudeckich, gzie odnotuje się od -12 do -9 stopni C. W głębi kraju będzie od -6 do -3 stopni C. W ciągu dnia na wschodzie naszego kraju przybędzie chmur i lokalnie wystąpią niewielkie opady śniegu. Im dalej na zachód, tym więcej pogodnego nieba. Temperatura wyniesie od -3/-2 stopni C na północnym wschodzie, -1 stopień C na Pomorzu Środkowym i Gdańskim, w centrum, w Małopolsce, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie do 3-5 stopni C na zachodzie. Wiatr na południu słaby, nad resztą kraju umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni.

Piątek, 1 lutego 2019
Nowy miesiąc przywita nas ujemnymi temperaturami w nocy, do -7/-8 stopni C natomiast w ciągu dnia na termometrach zobaczymy od 1-2 stopni C na północy do 3-5 stopni C na południu. Zachmurzenie będzie na ogół duże i miejscami, mogą wystąpić przelotne opady mokrego śniegu i śniegu z deszczem. Wiatr przeważnie umiarkowany z kierunków południowych.

Weekend, 2-3 lutego 2019
Pod koniec tygodnia czeka nas duże ocieplenie, ale będzie ono – według obecnych prognoz, krótkie. Nad Europę Zachodnią dotrze głęboki niż, który przyniesie dużo cieplejszą masę powietrza. Na południu naszego kraju wystąpi wiatr halny, który podniesie temperaturę do 10 stopni C. Do tego w całym kraju mogą wystąpić opady deszczu. W nowym tygodniu ma się zacząć szybko ochładzać i to od zachodu, gdzie pojawią się opady śniegu.

OPTYCZNIE W NIEBO 28.01.2019r. – 03.02.2019r.

31.01.2019r. – godz. 01:22 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości 2°44`;

31.01.2019r. – godz. 18:33 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości 0°05`;

02.02.2019r. – godz. 07:05 – zakrycie Saturna przez Księżyc;

02.02.2019r. – godz. 07:42 – odkrycie Saturna przez Księżyc;

02.02.2019r. – godz. 07:56 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 0°37`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.