Aktualności Pogoda

W prognozach pogody, powrotu śnieżnej i mroźnej zimy nie widać. Na razie.

W prognozach pogody, powrotu śnieżnej i mroźnej zimy nie widać. Na razie.

Zbliżamy się do połowy marca i początku astronomicznej wiosny. Bardzo ciepły i wilgotny luty sprowokował rośliny, które rozpoczęły wegetację. We Wrocławiu kwitną już pierwsze magnolie oraz drzewa owocowe. Wszystko to dzieje się średnio o 3 tygodnie wcześniej niż zwykle. Dlatego wszelkie nawroty śnieżnej i mroźnej zimy, mogłyby wywołać spore straty w sadach i ogrodach. Na szczęście w prognozach pogody, obejmujących swoim zasięgiem najbliższe 2 tygodnie (do 24 marca), ogólnokrajowego, mroźnego i śnieżnego incydentu nie widać, jednak niepewność pojawia się po tym terminie. Można mieć tylko nadzieję, że są to prognostyczne “fusy” i zimno nie zaszkodzi roślinom podczas wiosennego przebudzenia.

Po bardzo ciepłym lutym, pierwsza dekada marca również zapisała się znacznie powyżej normy termicznej z lat 1991-2020. 

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE I MINIMALNE

Początek trzeciego miesiąca w roku był bardzo ciepły, w Opolu zanotowano +15,5 stopnia C, najchłodniej było w Zamościu +6,9 stopnia C. Drugiego marca zrobiło się nieco chłodniej, zwłaszcza w regionach wschodnich.

Trzeci marca to ponowny napór cieplejszych mas powietrza nad Polskę, które dobę później zostały zepchnięte nad dzielnice południowe.

Pod koniec pierwszego tygodnia marca ochłodziło się w całym kraju, niemniej wszędzie notowano dodatnie wartości na termometrach.

Koniec pierwszego i początek drugiego tygodnia marca to kulminacja ochłodzenia, które i tak na przeważającym obszarze kraju objawiło się dodatnimi temperaturami. Tylko na Podhalu panował minimalny mróz.

Następnie ponownie przyszło ocieplenie i słupki rtęci na termometrach, w wielu miejscach poszybowały powyżej 10 stopni C.

Jednak największą niespodzianką pierwszej dekady marca były temperatury minimalne. Na początku miesiąca, tylko bardzo lokalnie zanotowano przymrozki.

Najniższe temperatury zanotowano w nocy z 7 na 8 marca, gdzie miejscami było zimniej niż podczas najzimniejszej nocy lutego! To jeszcze bardziej uświadamia nam o ciepłym “odlocie” lutego 2024. Tymczasem statystycznie, często był to najzimniejszy miesiąc zimy.

Mroźna noc wystąpiła jeszcze z 8 na 9 marca, dobę później było już zdecydowanie cieplej.

(2) OPADY

Miniony tydzień, zgodnie z prognozami pogody, okazał się bardziej suchy. Większe opady zanotowano 4/5 marca w wąskim pasie Polski południowo-wschodniej.

Następne dni przyniosły minimalne opady, w wielu miejscach nie notowano ich w ogóle.

Przyczyną minimalnych opadów lub ich braku, był silny wpływ wyżu, który nie dopuszczał frontów atmosferycznych z wilgocią.

Brak opadów nie oznaczał, że wszędzie świeciło Słońce. Wręcz przeciwnie, w wielu regionach było pochmurnie, miejscami nawet pojawiły się opady mżawki lub symboliczne opady deszczu z chmur warstwowych. Ich sumy były tak małe, że na mapach są niewidoczne.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Na koniec proponuję zapoznać się z najnowszą, eksperymentalną prognozą długoterminową temperatury i opadu na kwiecień 2024 r. – lipiec 2024 r., opracowaną przez specjalistów z IMGW: IMGW-PIB_ Eksperymentalna prognoza długoterminowa temp. i opadu 04 2024 r. – 07 2024 r. _

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.