facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 01 mar, 2021
- brak komentarzy
W zależności od regionu pochmurno lub słonecznie. Po połowie tygodnia większe ochłodzenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 01.03.2021r. – 07.03.2021r.

W zależności od regionu pochmurno lub słonecznie. Po połowie tygodnia większe ochłodzenie.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 01.03.2021r. – 07.03.2021r.

Chciałoby się rzec: Co to był za tydzień! Jak szybko przeszliśmy od mroźnych i śnieżnych klimatów do pełni wiosny. W ciągu 10 dni amplitudy temperatury w niektórych regionach kraju wyniosły ponad 40 stopni C. Sypnęło rekordami i to na kilkudziesięciu stacjach meteo. Na początku tygodnia ciepło “rozpętało” się w górach.

Jak podano na stronach IMGW: “Tak ciepło w górach w lutym jeszcze nie było! Dziś padł rekord temperatury powietrza dla naszych Wysokogórskich Obserwatoriów Meteorologicznych. Dziś temperatura maksymalna na Kasprowym Wierchu wyniosła 9,9°C, to o 2,1°C więcej niż dotychczasowy rekord dla lutego (7,8°C, 09.02.1989). Na Śnieżce dziś było aż 13,5°C! To o 3,4°C więcej niż maksymalna wartość dla tego zimowego miesiąca od początku pomiarów (10,1°C, 02.2002)”.

“Wszystko za sprawą inwersji termicznej. Inwersja termiczna to zmiana zwykłego układu na odwrotny, tzn. ze wzrostem wysokości n.p.m. temperatura powietrza maleje, to zazwyczaj, a w przypadku inwersji ze wzrostem wysokości n.p.m. temperatura powietrza rośnie, to odwrócenie. Dziś to zjawisko występuje w Polsce, stąd też na szczytach górskich jest cieplej, niż na nizinach”.

Po górskich rekordach, obficie sypnęło rekordami nizinnymi. W związku z tym, przytoczę trochę więcej informacji, które podawali gospodarze portalu METEOPROGNOZA.PL, ponieważ jest to jak najbardziej warte odnotowania, zapisania i zapamiętania.

“Ostatni tydzień meteorologicznej zimy rozpoczął się rekordami wysokich temperatur na Śnieżce i Kasprowym Wierchu, w warunkach inwersji termicznej. Najcieplej jednak było na Podhalu. To właśnie Maków Podhalański pobił 25 II 1990 roku powojenny rekord temperatury dla lutego – było tam wtedy 21.4°C. Dzisiaj na zachodzie ma być jeszcze cieplej niż wczoraj, ale poniżej 20 stopni.”

Mimo wszystko nadal jednak noce przypominają, że to dopiero przedwiośnie, a ciepło robi się na krótko. W Białymstoku zanotowano nad ranem -5.7 °C, ale w Świnoujściu i Kołobrzegu 4.4 °C“.

“Wczoraj najmocniej adwekcja ciepła zaznaczyła się na zachodzie, gdzie odnotowano najwyższą temperaturę 2021 (Jelenia Góra, która co ciekawe w nocy była najzimniejszą stacją synoptyczną z -2.0 °C). Płynie do tej części kraju najcieplejsza możliwa masa powietrza. Jest to nawet widoczne patrząc na mętne niebo i niewyraźnie prześwitujące słońce. Saharyjski pył objął znaczną część kontynentu.

Jego napływ do nas zakończy się weekend. Dzisiaj na zachodzie może być jeszcze cieplej, bo i nocą temperatury były wyższe – w Szczecinie temp. min. wyniosła 8.8°C. Być może padną kolejne lutowe rekordy stacji – wczoraj tak było na stacjach: Szklarska Poręba +16,8°C, Świeradów Zdrój +17,7°C, Jakuszyce +13,7°C i Polkowice +18,5°C“.

“Z dnia na dzień coraz cieplej. Mamy pierwsze przekroczenie 20 stopni w tym roku. Dzisiaj kolejne stacje odnotowały rekordowe dla lutego wyniki – Wrocław, Radzyń, Długopole-Zdrój, Dobrogoszcz, Lądek Zdrój, Szczawno Zdrój (za meteomodel.pl), Słoszów, Głuchołazy, Polkowice i Karpacz. W Jeleniej Górze i Pszennie rekordowe 21,2°C i 21,3°C, tym samym to drugi najcieplejszy dzień lutego pod względem temp. maksymalnej w pomiarach.

Warto przypomnieć, że w 2020 roku dopiero 6 kwietnia termometry na zachodzie pokazały ponad 20 stopni“.

“24 lutego był wyjątkowo ciepłym dniem jak na ten miesiąc. Aż w 38 stacjach padły rekordowe wartości w historii pomiarów. Dobrze podsumowane są one tutaj; https://blog.meteomodel.pl/padly-absolutne-rekordy…/ Pozostał już do pobicia ostatni rekord – z Makowa Podhalańskiego z 1990 roku, 21.4°C. Wczoraj został prawie wyrównany, a dzisiaj jest duża szansa, że będzie jeszcze cieplej niż wczoraj”.

“24 lutego rekordowe temperatury dla tego miesiąca padły m.in. w Jeleniej Górze, Wrocławiu, Lesznie, Legnicy, Bielsku-Białej, Kłodzku, Poznaniu, Warszawie, Świnoujściu (za meteomodel.pl). Dzisiaj może być najcieplejszy dzień lutego w historii pomiarów w Polsce. To już ostatnia na to szansa, bo zmienia się sytuacja synoptyczna.

Słoneczny i ciepły wyż ustąpi w nocy chłodnemu frontowi, który w piątek będzie przesuwał się z północy na południe z zachmurzeniem i przelotnym deszczem. Jutro tak ciepło jak dzisiaj będzie już tylko w południowej połowie kraju. W Jodłowniku o 9:00 było już 15.5°C, a o 10:00 17.3°C.

 
 

“Od zimy dekady do najcieplejszego dnia lutego w pomiarach. Niesamowicie wyglądają ostatnie dni. Po wczorajszym dniu rekordów mamy dziś kolejny wysyp. Maków Podhalański zanotował 22,1°C, co od dziś jest nowym rekordem ciepła w Polsce. Co ciekawe także Dobczyce zanotowały rekord z temperaturą 21,8°C. A dotychczasowa wartość rekordowa dla lutego to 21,4°C z 25.02.1990 z Makowa Podhalańskiego.

Także inne miejscowości zanotowały wartości rekordowe:

Sulejów (co najmniej 17,9°C vs 16,5°C z 1990)

Warszawa 18,3°C (rekord z wczoraj to 17,4°C)

Kozienice 18°C

Legionowo 17,5°C dotychczasowy rekord 17,3°C z 1990

Siedlce 16,7°C dotychczasowy rekord 16,5°C z 25.02.1990

Rozewie 18,4°C

Łącko 20,5°C dotychczasowy rekord 20°C,

Rekordy padły też m.in. w Kętrzynie, Zielonej Górze“.

 
 

“25 lutego był wyjątkowy w historii pomiarów. Rekordy temperatury padły na parudziesięciu stacjach. Ich listę znajdziecie tutaj: https://blog.meteomodel.pl/absolutny-rekord-ciepla…/

Pierwszy raz w lutym odnotowano aż ponad 21 stopni w Dobczycach, Pszennie, Jeleniej Górze, Polkowicach i Babimoście, ponad 20ºC w Lesznie, Wrocławiu, Legnicy czy Zielonej Górze“.

“Takiego powiewu wiosny w lutym w Polsce nikt nie pamięta. Zapanowały temperatury jak nad basenem Morza Śródziemnego. Wśród stacji synoptycznych rekordowe wartości dla tego miesiąca zarejestrowały: Jelenia Góra, Wrocław, Leszno, Zielona Góra, Kraków, Słubice, Bielsko-BIała, Warszawa, Piła, Gorzów Wlkp, Poznań, Kalisz Sulejów, Wieluń, Zakopane, Łódź, Świnoujście, Mikołajki, Kętrzyn (za meteomodel.pl)”.

“Jednak to w Makowie Podhalańskim temperatura przekroczyła aż 22 stopnie po napływie ciepłego fenowego wiatru z południowego zachodu. Można mieć jedynie wątpliwości czy faktycznie powinno się porównać wyniki tej stacji z innymi posiadającymi klatkę meteorologiczną. W Makowie czujnik ma jedynie osłonę.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Dzisiaj już zmiany. Ciepła masa suchego zwrotnikowego powietrza będzie wypychana przez chłodny front z północy. Obecnie deszcz pada już w Poznaniu i Zielonej Górze. Do wieczora dotrze do Ziemi Opolskiej i Kieleckiej. Na południu jednak wciąż temperatury będą wysokie.

Wczoraj następowało stopniowe wypieranie bardzo ciepłego jak na luty powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Jednak nawet ta chłodniejsza masa polarno-morska i tak dawała temperatury, które są powyżej normy dla końca lutego.

Dziś od północy zanikają chmury i znów robi się słonecznie, ale w bardziej przejrzystym powietrzu. Temperatury już nie tak wysokie, do 10 stopni na zachodzie. W nocy na zachodzie i południu znów mogą powrócić przymrozki”.

Mapy z temperaturami i źródło: METEOPROGNOZA.PL

 
 

Zatem po wyjątkowo ciepłym tygodniu z licznymi, nowymi rekordami ciepła, przyszedł czas korekty, a więc ochłodzenia. W najbliższych dniach czeka nas spokojna aura, przy czym od czwartku rozpocznie się najzimniejsza część tego tygodnia.

Poniedziałek, 1 marca 2021

Początek nowego tygodnia i miesiąca, który jest jednocześnie pierwszym dniem meteorologicznej wiosny rozpoczął się przewagą pochmurnej pogody i tak też będzie do końca dnia, chociaż Polska znajduje się pod wpływem potężnego wyżu. Jednak w tej części jest on “zgniły”, czyli charakteryzuje się niskimi chmurami warstwowymi stratus, które całkowicie przysłaniają błękit nieba.

W regionach wschodnich i w Małopolsce oraz miejscami na Górnym Śląsku możliwe są słabe opady deszczu i mżawki. Na termometrach odnotuje się w przedziale 3-5 stopni C, jedynie lokalnie w Kotlinach Sudeckich, gdzie istnieje największe prawdopodobieństwo przejaśnień, a także na północnym wschodzie, temperatury mogą być nieco wyższe, w przedziale od 6 do 9 stopni C.

Wiatr na Śląsku, południu Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej przeważnie słaby, poza tym, chwilami może być jeszcze umiarkowany, a na wybrzeżu silniejszy, zachodni i północno-zachodni.

Wtorek, 2 marca 2021

We wtorek Polska nadal będzie w zasięgu potężnego, rozległego wyżu znad Europy Południowej, którego centrum znajdzie się nad południowymi Węgrami. Tylko w dzielnicach południowych, tj. na Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Małopolsce, w Górach Świętokrzyskich, na Podkarpaciu i Roztoczu, ewentualnie też na południu Wielkopolski, Ziemi Łódzkiej i Mazowsza będzie pogodnie i sucho.

W tych regionach będzie też najcieplej, po porannych niewielkich przymrozkach, po południu na termometrach odnotuje się w przedziale 10-13 stopni C, w regionach podgórskich słupki rtęci wskażą 15 stopni C. Nad resztą kraju utrzyma się duże zachmurzenie, miejscami będzie też mglisto i chłodniej – od 3 do 6 stopni C. Wiatr północno-zachodni, umiarkowany.

Środa, 3 marca 2021

W środę w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu dominować będzie pochmurna pogoda, a na termometrach odnotuje się od 2 do 4 stopni C. Poza wymienionymi regionami będzie przeważać słoneczna, wyżowa pogoda, co przełoży się też na wyższe temperatury, na południowym zachodzie słupki rtęci pokażą w przedziale 12-14 stopni C, w Kotlinach Sudeckich nawet 15 stopni C.

Czwartek, 4 marca 2021

W czwartek szykują się nam pogodowe zmiany. Od Grenlandii przez Północny Atlantyk, Islandię po Wyspy Brytyjskie zacznie rozwijać się niż, jednocześnie nad Skandynawią i północno-zachodnią Rosją znajdzie się wyż. W związku z taką sytuacją baryczną, do Polski zacznie napływać zimna, arktyczna masa powietrza z północy. W następnych dniach ochłodzenie się pogłębi.

Czwartkowe temperatury będą jeszcze przyjemne na południu kraju, gdzie przy słonecznej pogodzie odnotuje się od 13 do 15 stopni C. Za to na Pomorzu, Warmii i Mazurach i Podlasiu, po przejściu frontu odnotuje się tylko kilka stopni powyżej zera.

Przemieszczający się z północy na południe front przyniesie opady deszczu – najpierw na Pomorzu, a w drugiej połowie dnia w głębi kraju. W godzinach wieczornych na Pomorzu i Warmii, wskutek dalszego spadku temperatury, deszcz zacznie przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.

Piątek, 5 marca 2021

W piątek zimne powietrze arktyczne obejmie już cały kraj. Poranek zacznie się mrozem, na północy wystąpią spadki temperatur nawet do -7/-5 stopni C, w ciągu dnia odnotuje się maksymalnie od 2 do 4 stopni C. W związku z tym, że znajdziemy się w obszarze oddziaływania klina wyżowego, należy spodziewać się wielu przejaśnień i rozpogodzeń, ale w dzielnicach północnych niewykluczone są przelotne opady śniegu.

Weekend, 6-7 marca 2021

Koniec tygodnia zapowiada się zimny. W sobotę odnotuje się na termometrach maksymalnie od 1-2 stopni C na wschodzie i południu do 4-5 stopni C na zachodzie kraju. Nieco cieplejsza ma być niedziela, jednak w nocy, a zwłaszcza w godzinach porannych chwyci mróz. W wielu regionach wystąpią spadki spadki temperatur poniżej -5 stopni C.

W sobotę na wschodzie i południu kraju mogą wystąpić jeszcze przelotne opady śniegu, poza tym będzie pogodnie, z tym, że niedziela ma być pogodniejsza od soboty, czyli tak samo, jak to miało miejsce podczas ostatniego, lutowego tygodnia. Na następny tydzień prognozowane jest większe ocieplenie, czyli w marcu jak w garncu.

OPTYCZNIE W NIEBO 01.03.2021r. – 07.03.2021r.

05.03.2021r. – godz. 04:27 – koniunkcja – Merkury i Jowisz w odległości 0°20`;

06.03.2021r. – godz. 02:30 – faza Księżyca – ostatnia kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.