facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 22 mar, 2019
- brak komentarzy
Węgierskie Drzewo migdałowe Śnieżnego Wzgórza w Peczu Europejskim Drzewem Roku 2019.

Zwycięzcą tegorocznego konkursu Europejskie Drzewo Roku zostało węgierskie Drzewo migdałowe Śnieżnego Wzgórza w Peczu. Nasze polskie klęczące drzewo z Krasnegostawu w woj. lubelskim, zwycięzca konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku 2018 zajęło 6. miejsce. Wyniki europejskiego plebiscytu zostały ogłoszone 19 marca podczas ceremonii rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

W lutym tego roku mieszkańcy 15. krajów Europy głosowali na swoje ulubione drzewa ubiegające się o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2019. Podczas głosowania oddano ponad 300 tysięcy ważnych głosów. W plebiscycie zwyciężyło Drzewo migdałowe Śnieżnego Wzgórza w Peczu na Węgrzech, zdobywając (45 132 głosy) internautów. Drugie miejsce zajął Dąb Abramtsewo z Federacji Rosyjskiej (39 538 głosów), trzeci na podium stanął Świecki dąb ostrolistny z Monte Barbeiro w Portugalii (32 630 głosów). Polskie Klęczące drzewo z Krasnegostawu, zdobyło 16 856 głosów internautów i zajęło 6. miejsce.

Przez cały miesiąc śledziliśmy zaciętą rywalizację europejskich drzew, w której brało udział Klęczące drzewo z Krasnegostawu, zwycięzca zeszłorocznej edycji konkursu Drzewo Roku, który od 9 lat organizuje w Polsce Klub Gaja. W tegorocznym plebiscycie wzięło udział ponad 300 tysięcy internautów, co pokazuje że Europejczycy kochają drzewa i chcą je chronić” – komentuje Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku w Polsce.

Zwycięskie 135-letnie drzewo migdałowe rośnie przed kościołem Matki Bożej Śnieżnej w mieście Pecz na Węgrzech. Jego kwitnienie było dla mieszkańców i odwiedzających to miejsce symbolem wiecznej odnowy. Przedstawiciele laureata otrzymali unikatowe drewniane trofeum, które każdego roku przechodzi od zwycięzcy do zwycięzcy. Zaprojektował i wykonał je czeski artysta Martin Patřičný. Statuetka waży 4 kg i ma 70 cm długości. Wykonana jest z różnych gatunków drewna reprezentujących europejską różnorodność drzew. W 2017 roku powędrowała do polskiego dębu Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim.

Ceremonia rozdania nagród w Parlamencie Europejskim została organizowana przez Environmental Partnership Association (EPA) i European Landowners’ Organisation (ELO), pod patronatem posła do PE Pavla Poca, wiceprzewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności przy Parlamencie Europejskim.

Człowiek czcił drzewa od początku czasu. W tym konkursie nadal świętujemy drzewa, które nie tylko pomagają nam zrekompensować naszą produkcję CO2, ale są również symbolem trwałych i emocjonalnych relacji między ludźmi a naturą”, podkreśla poseł do PE Pavel Poc, wieloletni ambasador konkursu.

Europejskie Drzewo Roku to konkurs podkreślający znaczenie drzew  jako ważnych elementów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Europy. W konkursie nie szukamy najpiękniejszego drzewa, ale drzewa z opowieścią, drzewa zakorzenionego w życiu i pracy społeczności, która je otacza. W finale konkursu biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. W Polsce w tym roku odbywa się już 9. edycja konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja. Już w czerwcu zapraszamy do głosowania na  Drzewo Roku 2019 . Zobacz sylwetki 16. finalistów.

WYNIKI KONKURSU EUROPEJSKIE DRZEWO ROKU 2019

MIEJSCE

DRZEWO

ILOŚĆ PUNKTÓW

1

Drzewo migdałowe Śnieżnego Wzgórza w Peczu

45 132

2

Dąb Abramtsewo

39 538

3

Świecki dąb ostrolistny z Monte Barbeiro

32 630

4

Drzewo-ptak

29 140

5

Lipa wolności

22 294

6

Klęczące drzewo

16 856

7

Dąb ulubieniec

16 194

8

Strażnik wielkich sekretów Morawii

15 412

9

Drzewo Nellie

14 408

10

Drzewo Matki Boskiej w Lummen

14 295

11

Lipa Gubec

14 217

12

Wiąz z Navajas

13 622

13

Strzelisty platan z Câmpeni

13 040

14

Czcigodny dąb burgundzki w pobliżu wioski Rani

12 846

15

Lipa z zamku Raudonė

12 148

Źródło i zdjęcia: https://www.klubgaja.pl/news/1099 , https://www.treeoftheyear.org/Vysledky?lang=pl-PL

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.