facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 09 lut, 2016
- brak komentarzy
Wiatr halny może miejscami osiągnąć 160-180 km/h!!!

12670433_821447217984373_3331692527316932969_n

Wyliczenia modeli numerycznych od wczoraj nie uległy zmianie. Nad Polską bardzo szybko dochodzi do coraz większego zagęszczenia się izobar, a to powoduje gwałtowne zwiększenie się podmuchów wiatru. Niestety, prognozy są dramatycznie dla rejonów górskich i podgórskich.

Polscy Łowcy Burz ostrzegają:

W związku z sytuacją synoptyczną, jaka w najbliższych kilkudziesięciu godzinach jest prognozowana w środkowej części Europy, należy spodziewać się bardzo silnego wiatru fenowego w południowej części Polski, w szczególności na terenach górskich i podgórskich. Jego prędkość w Sudetach może osiągać od 70 do 110 km/h, w zachodniej części Beskidów do 100-130 km/h, w Beskidzie Sądeckim, Niskim i w Bieszczadach do 80-110 km/h, a na Pogórzu Karpackim do 70-90 km/h.

88f8f2b43d0833f0d7a890636dcf72fe_XL

Jednak najsilniejszy wiatr spodziewany jest w Tatrach i w rejonie Zakopanego. Prognozuje się tam porywy wiatru osiągające prędkość do 110-140 km/h, a w wyżej położonych częściach Tatr nawet do 160-180 km/h! Największe nasilenie wiatru prognozowane jest we wtorek w godzinach popołudniowych, wieczornych i nocnych. W polskiej części Karpat mocno ma wiać niemal przez całą noc z wtorku na środę”.

Będziemy mieć do czynienia z wiatrem wyjątkowo silnym i niszczącym, dlatego przebywanie w Tatrach podczas największego nasilenia wiatru poza schroniskami stanie się wyjątkowo niebezpieczne. Również w rejonie podnóża Tatr, a więc także w Zakopanem i w okolicznych miejscowościach sytuacja będzie groźna. Wszędzie tam, gdzie prędkość wiatru w porywach przekroczy 90 km/h, należy liczyć się z przerwami w dostawie energii elektrycznej oraz z poważnymi utrudnieniami komunikacyjnymi. Wiatr będzie łamać i wyrywać z korzeniami drzewa, uszkadzać napowietrzne linie energetyczne i telekomunikacyjne, a miejscami może nawet zrywać dachy.

Informujemy, że ostrzeżenia w systemie SkyPredict będą na bieżąco wskazywać strefy występowania groźnego wiatru. Pierwsze ostrzeżenia pojawią się zatem we wtorek przed południem, a kolejne w ciągu dnia. Bardzo prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas nadchodzących kilkudziesięciu godzin. Apel ten w szczególności kierujemy do mieszkańców okolic Zakopanego, a także Bielska-Białej i Żywiecczyzny, gdzie prognozowane są najsilniejsze porywy wiatru”.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.