facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 19 sty, 2020
- 2 komentarze
Więcej nocy z ujemnymi temperaturami, w dzień na plusie, opadów mało. Łagodna zima trwa. Prognoza pogody i optycznie w niebo 20.01.2020r. – 26.01.2020r.

Więcej nocy z ujemnymi temperaturami, w dzień na plusie, opadów mało. Łagodna zima trwa. Prognoza pogody i optycznie w niebo 20.01.2020r. – 26.01.2020r.

Połowa stycznia i meteorologicznej zimy za nami. Jej łagodne oblicze trwa w najlepsze i trwać będzie nadal. Prognozowane ochłodzenie w wersji light nadeszło w weekend, które objawiło się przede wszystkim kilku-stopniowym spadkiem temperatur, ale te, nadal są wyższe od normy. Mróz pojawia się wyłącznie w nocy, nie wszędzie i na krótko.

Śniegu nadal nie ma na przeważającym obszarze kraju i również ten stan nie zmieni się w najbliższym czasie. Za to na początku tygodnia będziemy mieć bardzo wysokie ciśnienie (miejscami nawet do 1047 hPa). Tymczasem trzecia dekada stycznia i początek lutego to statystycznie najzimniejszy okres w roku. W najbliższym czasie, na pewno nie objawi się on pod postacią silnych mrozów i obfitych opadów śniegu.

Co więcej, długoterminowe prognozy pogody z kategorii “fusów” nie widzą porządnej zimy także w miesiącu lutym, a jedynie krótkotrwałe jej epizody, objawiające się najczęściej spadkami temperatur i opadami śniegu na terenach podgórskich i górskich. Ciekawe, czy te “fusy”, jednak się nie urzeczywistnią.

Tymczasem czeka nas tydzień zdominowany przez monotonię pogodową z lekkim mrozem w nocy i z dodatnimi temperaturami w dzień. Opadów będzie bardzo mało i nie wszędzie wystąpią, a do tego odczujemy trochę silniejszy wiatr, chociaż też nie wszędzie i nie codziennie.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 20 stycznia 2020

Na początku nowego tygodnia Polska znajdzie się pod wpływem potężnego wyżu z centrum rozciągającym się od Czech po środkowe Niemcy. Jednak napływające z północnego-zachodu powietrze będzie dość wilgotne i dlatego ma przeważać duże zachmurzenie duże, chociaż przejaśnienia też są prognozowane.

Temperatury wyniosą od 2-3 stopni C w Małopolsce, Podkarpaciu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu do 4-6 stopni C w głębi kraju i do 7 stopni C na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku. Wiatr na południu słaby, północno-zachodni, nad resztą kraju umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.

Wtorek, 21 stycznia 2020

Wtorkowy poranek zapowiada się z mrozem, ale niedużym. Na ogół odnotuje się od -4 do -1 stopnia C, jedynie na północy kraju, gdzie utrzyma się największe zachmurzenie, nie prognozuje się ujemnych temperatur. Tam termometry mają wskazać około 2 stopni C.

Po południu zachmurzenie będzie przeważnie małe i umiarkowane, na północy, w miarę upływu dnia, zacznie wzrastać do dużego, ale opady nie wystąpią. W ciągu dnia prognozuje się od 4 do 7 stopni C, ale zwiększy się prędkość wiatru, który na wybrzeżu, w porywach, będzie wiać z prędkością około 60 km/godz., przeważnie z zachodu i południowego-zachodu.

Środa, 22 stycznia 2020

W środę z północy na południe kraju przejdzie się mało aktywny front chłodny związany z głębokim niżem znad Rosji. Ten niż sprowadzi do Europy Wschodniej i na Bałkany zimne powietrze, które w piątek dotrze do Turcji i na Bliski Wschód, przynosząc śnieżyce. Polskę, przed atakiem zimy, będzie bronić wyż, który znajdzie się bardzo blisko naszego kraju. Z rana najmniejsze zachmurzenie lub jego brak prognozowany jest jedynie na południu kraju, ale tam też będzie najzimniej z kilkustopniowym mrozem.

Nad resztą kraju zachmurzenie będzie większe, natomiast na północnym wschodzie prognozowane są niewielkie i przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W ciągu dnia front przemieści się na południe, a opady deszczu przechodzące w deszcz ze śniegiem i miejscami sam śnieg możliwe są na wschodzie i południu, ale będą niewielkie, wręcz symboliczne. Po przejściu tego frontu, od Pomorza zacznie się szybko przejaśniać. Po południu zrobi się wręcz bezchmurnie, zwłaszcza na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Kujawach oraz w Wielkopolsce.

Front sprowadzi do Polski chłodniejsze powietrze, ale na krótko. W ciągu dnia odnotujemy od 1-2 stopni C na południu, 3-5 stopni C na północnym wschodzie oraz w centrum do 6-7 stopni C na Pomorzu, północy i zachodzie Wielkopolski oraz Ziemi Lubuskiej. W całym kraju będzie odczuwalny dość silny i porywisty wiatr z zachodu i północnego-zachodu, osiągający 60 km/godz., a na wybrzeżu nawet 75 km/godz.

Czwartek, 23 stycznia 2020

W czwartek Polska zacznie się dostawać pod wpływ kolejnego wyżu, tym razem znad Czech. W tym dniu ma przeważać słoneczna pogoda, ale – lokalnie na zachodzie i południu, gdzie rano wystąpią mgły i zamglenia (nie wszędzie), chmury i zachmurzenie mogą utrzymać się dłużej.

Poranek z przymrozkami, do -5 stopni C na zachodzie, południu oraz w centrum. W ciągu dnia prognozuje się od 2 do 4 stopni C, jedynie na zachodzie i Śląsku, na terenach gdzie dłużej mogą utrzymywać się mgły i zachmurzenie, temperatury mogą oscylować w pobliżu 0 stopni C.

Piątek, 24 stycznia 2020

Piątkowy poranek będzie mroźny. Największy mróz prognozowany jest przede wszystkim na południu, gdzie temperatura spadnie do -8/-6 stopni C. Im dalej na północ, tym cieplej. Lokalnie na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu będzie około 0 stopni C. W ciągu dnia przeważać ma słoneczna pogoda, jedynie na północy kraju może być więcej chmur.

W ciągu dnia najzimniej będzie na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu – w przedziale 1-2 stopni C. Im dalej na południe, tym cieplej, w regionach podgórskich, gdzie pojawi się wiatr fenowy, po bardzo mroźnym poranku zrobi się ciepło – na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu nawet 5-7 stopni C, a lokalnie nawet 8-9 stopni C.

Weekend, 25-26 stycznia 2020

Początek weekendu zacznie się mroźno niemal w całym kraju. W ciągu dnia odnotuje się od 1-2 stopni C na północnym wschodzie i 3-5 stopni C w centrum do 6-8 stopni C w Małopolsce i na Podkarpaciu. W ciągu dnia prognozuje się wzrost zachmurzenia, a w niedzielę mają wystąpić opady deszczu, ale głównie na północy kraju. Temperatury w przedziale 4-8 stopni C. Natomiast po weekendzie, prognozuje się ocieplenie i szansę na większe opady deszczu.

OPTYCZNIE W NIEBO 20.01.2020r. – 26.01.2020r.

20.01.2020r. – godz. 20:47 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 2°12`;

23.01.2020r. – godz. 03:45 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 0°22`;

24.01.2020r. – godz. 03:08 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości  – 1°27`;

24.01.2020r. – godz. 22:44 – faza Księżyca – nów.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.