facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 18 sty, 2018
- brak komentarzy
Wieczorem i w nocy silny wiatr.

Tygodniowa prognoza pogody, która przewidywała silniejszy incydent wiatrowy z czwartku na piątek sprawdza się. Już odnotowuje się silne podmuchy wiatru, które największą siłę osiągną w godzinach późno-wieczornych i w nocy. Polscy Łowcy Burz wydali 1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA dla południowo-zachodniej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru pochodzenia konwekcyjnego.

“Popołudniem i pod wieczór front chłodny przechodzący w front zokludowany przejdzie przez zachód i południe kraju. W jego rejonie pojawi się niewielka energia CAPE, jednak w przypadku dynamicznego niżu wtórnego w zupełności wystarczająca do rozwinięcia się wyżej wypiętrzonych układów komórek konwekcyjnych. Silne quasigeostroficzne wymuszanie wznoszenia w rejonie strefy frontowej może doprowadzić do powstania kilku ośrodków burzowych. Burze te będą organizować się w układy liniowe. Możliwy jest zarówno jeden lub dwa większe liniowe układy konwekcyjne, jak i kilka mniejszych. Podczas ich przechodzenia będzie występować silny i porywisty wiatr (prędkość wiatru do 32-36 m/s na poziomie izobarycznym 850 hPa!). W kilku przypadkach mogą pojawić się niszczące porywy wiatru o sile F1, stąd wydanie stopnia 1. zagrożenia jest całkowicie uzasadnione” – czytamy na Polskich Łowcach Burz. ( https://lowcyburz.pl/2018/01/18/prognoza-konwekcyjna-na-dzien-18-01-2018-i-na-noc-18-19-01-2018/ )

Również METEOMODEL ostrzega przed silnym wiatrem, pisząc: “W dniu dzisiejszym przez północną część naszego kraju będzie przemieszczał się dosyć głęboki ośrodek niżowy. Jak zwykle ma to miejsce w takich przypadkach, należy się spodziewać silnych porywów wiatru, szczególnie w południowej części Polski. Najsilniej wiać ma na Dolnym Śląsku, gdzie lokalnie późnym wieczorem można się spodziewać porywów wiatru przekraczających 30 m/s (108 km/h)”. ( https://meteomodel.pl/BLOG/uwaga-na-silny-wiatr/ )

A zatem przed nami niespokojne godziny i konieczność zachowania szczególnej ostrożności.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.