facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 04 gru, 2022
- brak komentarzy
Większa dynamika i zmienność w pogodzie oraz ocieplenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 05.12.2022r. – 11.12.2022r.

Większa dynamika i zmienność w pogodzie oraz ocieplenie.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 05.12.2022r. – 11.12.2022r.

Jeszcze kilka dni temu niektóre rozdania modeli numerycznych wskazywały, że wraz z rozpoczęciem się drugiego tygodnia grudnia czeka nas ogólnokrajowy silny incydent zimowy, czyli obfite opady śniegu i dwu-cyfrowe mrozy. Były to jednak prognozy obarczone dużym ryzykiem błędu. Mimo tego, wiele portali piszących o pogodzie, wykluwało coraz to bardziej wymyślne tytuły o “strasznym” uderzeniu zimy, “potworności” mrozów i ogólnym Armageddonie. Brzmiały one tak, jakby raz na 50 lat grudzień przynosił silniejszą odmianę zimy… Im bardziej “straszliwy” tytuł, tym większa pokusa kliknięcia w niego, o co zresztą chodzi autorom tych głupot. Tymczasem czeka nas… ocieplenie i lokalnie zobaczymy dwu-cyfrowe wartości na termometrach, ale na plusie. ;))

(1) TEMPERATURY

Przełom zeszłego i obecnego tygodnia przyniósł najwyższe temperatury w zachodniej części kraju, a najniższe na wschodzie. Nocne spadki temperatur były skutecznie hamowane przez niskie zachmurzenie, które utrzymywało się często przez całą dobę.

Następnie ochłodziło się. Na koniec listopada, najchłodniej było w uprzywilejowanej do tej pory pod względem cieplejszych mas powietrza, zachodniej części Polski.

Jednak sytuacja termiczna szybko wróciła do chłodniejszej normy wschodu i cieplejszego zachodu. Na wschodzie przez całą dobę notowano ujemne temperatury, miejscami -5 stopni C. 

W sobotę najcieplejsze masy powietrza utrzymywały się na południowym-wschodzie kraju, natomiast najzimniej zrobiło się w całej północnej połowie kraju.

Koniec listopada przyniósł największe spadki temperatur na południu, najmniejsze na północy. Różnice te nie były jednak jakieś wyjątkowe duże.

 Źródło i mapy: METEOPROGNOZA.PL, IMGW

(2) OPADY

To był bardzo pochmurny i suchy tydzień. Polska znajdowała się pod wpływem wyżu, jednak zwiększona wilgotność powietrza przyczyniała się do zalegania całkowitego, ponurego zachmurzenia podinwersyjnego.

Zachmurzenie to miejscami generowało niewielkie opady mżawki.

Podobny typ pogody utrzymywał się w drugiej połowie tygodnia, czyli całkowite zachmurzenie, niskie temperatury i bardzo krótkie dni, które w rzeczywistości wydawały się jeszcze krótsze przez zalegające zachmurzenie. Słońce pokazywało się tylko lokalnie, np. na terenach pogórskich i górskich.

Koniec tygodnia przyniósł trochę przejaśnień i rozpogodzeń, jednak opadów wciąż jest bardzo mało lub wcale. Więcej zaczęło padać tylko na krańcach północnych.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

W najbliższym tygodniu pogoda będzie bardziej dynamiczna, pojawi się też więcej opadów, a na termometrach odnotuje się wyższe wartości w stosunku do mijającego tygodnia. Ochłodzenie prognozowane jest na weekend.

Poniedziałek, 5 grudnia 2022

Na początku nowego tygodnia silny i rozległy ośrodek wysokiego ciśnienia, który od kilku dni rozpościera się od Północnego Atlantyku przez Skandynawię po Rosję, zacznie się rozdzielać. Jeden wyż powstanie nad północną częścią Atlantyku oraz Grenlandią, a drugi będzie nad Rosją. Tymczasem nad Czechami, na zachód od wybrzeża Portugalii oraz w południowej części Oceanu Arktycznego będą dominować niże, z którymi związane będą fronty atmosferyczne. Na przeważającym obszarze kraju wpływ na pogodę będzie miał wyż rosyjski, jednak regiony północno-zachodnie i częściowo północne dostaną się pod wpływ frontu ciepłego związanego z niżem czeskim. Z południa zaczną napływać cieplejsze masy powietrza.

W ciągu dnia na Śląsku, w Małopolsce, centrum, Górach Świętokrzyskich oraz na Lubelszczyźnie będzie na ogół pogodnie, z zachmurzeniem umiarkowanym. Na pozostałym obszarze sporo chmur, ale i tam powinny pojawiać się przejaśnienia. Na Ziemi Lubuskiej, w północnej i środkowej części Wielkopolski oraz na Kujawach, a wieczorem również na Pomorzu pojawią się opady deszczu.

Temperatura maksymalna wyniesie od 1-2 stopni C na Pomorzu, Kujawach, Warmii i Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza oraz 3-5 stopni C na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, centrum, na południu i w centrum Mazowsza, na Lubelszczyźnie i Roztoczu, do 6-8 stopni C na Śląsku, południu Wielkopolski, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Najcieplej, do 10-11 stopni C odnotuje się na Roztoczu oraz wschodzie Małopolski. Wiatr na Śląsku i w Małopolsce słaby, poza tym umiarkowany, nieco silniejszy w Bieszczadach – z kierunków południowo-wschodnich, a na Podkarpaciu i wschodzie Małopolski również południowy.

Wtorek, 6 grudnia 2022

Wtorkowy poranek przyniesie dodatnie temperatury, praktycznie na obszarze całej Polski. Jedynie na Pojezierzu Pomorskim i Suwalszczyźnie będzie około 0 stopni C. Nad resztą kraju dominować będzie duże zachmurzenie, które przyniesie opady deszczu i mżawki. W ciągu dnia nasz kraj znajdzie się pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia, która przyniesie zachmurzenie i opady.

Na wschodzie, południu oraz w centrum będą to głównie opady deszczu, jedynie w regionach podgórskich i w górach śniegu. Pod koniec dnia opady deszczu przejdą w deszcz ze śniegiem i mokry śnieg na Śląsku i w zachodniej Małopolsce. Na zachodzie i Pomorzu prognozuje się mniej opadów, mogą wystąpić lokalnie i będą to zarówno opady deszczu, jak i deszczu ze śniegiem.

Na termometrach odnotuje się od 1-2 stopni C na Podlasiu, Warmii i Mazurach, Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Pojezierzu Pomorskim, w północnej Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej do 4-6 stopni C na pozostałym obszarze kraju i wybrzeżu zachodnim. Wiatr na ogół będzie umiarkowany; na wschodzie i w Małopolsce głównie z kierunków południowych, a na zachodzie i Pomorzu, zachodni i północno-zachodni.

Środa, 7 grudnia 2022

W środę północne, centralne i zachodnie dzielnice naszego kraju będą pod wpływem niżu znad południowego Bałtyku, dlatego w tych regionach występować będą zarówno ciągłe, jak i przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Miejscami mogą nawet wystąpić lokalne burze. W przerwach między opadami jest szansa na przejaśnienia i chwile ze Słońcem.

Za to w Małopolsce, na Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich oraz wschodzie i południu Mazowsza będzie na ogół pogodnie i bez opadów, a jeśli się pojawią, to będą niewielkie i przelotne. Na termometrach odnotuje się od 1 stopnia C na północnym wschodzie, 2-3 stopni C w głębi kraju do 4-5 stopni C na Ziemi Lubuskiej, południu Wielkopolski, Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, południu Mazowsza i Lubelszczyźnie. Wiatr chwilami będzie silniejszy, z kierunków południowo-zachodnich.

Czwartek, 8 grudnia 2022

Czwartkowy poranek w wielu regionach będzie zimny, ponieważ Polska dostanie się pod wpływ układu podwyższonego ciśnienia, który przyniesie sporo rozpogodzeń. W ciągu dnia, układ ten nadal będzie miał wpływ na pogodę w Polsce, dlatego przeważać będzie słoneczna pogoda z zachmurzeniem małym lub umiarkowanym. Jedynie w północnej i północno-zachodniej części kraju może być więcej chmur, które lokalnie mogą przynieść przelotne opady śniegu.

Na termometrach odnotuje się od -1/0 stopni C na Pojezierzu Pomorskim, Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza, 1-3 stopnie C prognozuje się w głębi kraju do 4-6 stopni C w Małopolsce, na Podkarpaciu i Roztoczu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-wschodni.

Piątek, 9 grudnia 2022

W piątek nad Polskę z południa dotrze niż z aktywnym frontem atmosferycznym. Po cieplejszej stronie frontu atmosferycznego, przede wszystkim w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz wschodzie i południu Mazowsza będzie padał deszcz, natomiast w wąskim pasie od Górnego Śląska przez centrum po północną część Mazowsza i Podlasie – śnieg.

Jednak nie jest wykluczone, że niż wejdzie dalej w głąb kraju, wówczas miejsce występowania opadów śniegu przesunie się. Na ten moment trudno jest przewidzieć, którędy dokładnie będzie przebiegać linia opadów deszczu/śniegu. Na termometrach odnotuje się od 0-2 stopni C w regionach Polski północnej i zachodniej do nawet 10-12 stopni C na południowym wschodzie.

Weekend, 10-11 grudnia 2022

Na przyszły weekend prognozuje się ochłodzenie, ponieważ Polska, stopniowo zacznie dostawać się pod wpływ klina wyżowego. Temperatura spadnie, a opady zaczną zanikać. W ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju temperatura będzie oscylować na poziomie około 0 stopni C, natomiast noce przyniosą mróz. Nie będzie to jednak zwiastun uderzenia zimy, ponieważ prognozy pogody wskazują, że przed połową grudnia rozpocznie się kolejne ocieplenie.

OPTYCZNIE W NIEBO 05.12.2022r. – 11.12.2022r.

05.12.2022r. – godz. 18:38 – koniunkcja Księżyc i Uran w odległości – 0°36`;

08.12.2022r. – godz. 05:08 – faza Księżyca – pełnia;

08.12.2022r. – godz. 05:19 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 0°32`;

08.12.2022r. – godz. 06:05 – zakrycie Marsa;

08.12.2022r. – godz. 06:42 – Mars w opozycji.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.