facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 20 mar, 2016
- 4 komentarze
Wielki zimny tydzień, ale w Wielkanoc czeka nas niespodzianka. Prognoza pogody i optycznie w niebo 21.03.2016r. – 27.03.2016r.

CIMG3275

W kalendarzu mamy już dwie wiosny. Meteorologiczną i astronomiczną. Do pełni szczęścia, brakuje nam jeszcze wiosny termicznej. W najbliższym tygodniu tej ostatniej nie doświadczymy, ale do czasu. Jeżeli prognozy pogody nie zmienią się to w Wielkanoc rozpocznie się wyjątkowo przyjemny trend szybkiego wzrostu temperatury. Po raz pierwszy w tym roku, możemy zobaczyć około 20 stopni C na plusie. Co ważne – ma to nie być jedno czy dwu-dniowy incydent, a co najmniej ponadtygodniowa norma. Czyli wiosna termiczna, zacznie się nam rozpędzać na dobre. Zanim to jednak nastąpi, musimy jeszcze przebrnąć przez kilka chłodnych dni na zachodzie kraju i zimnych na wschodzie kraju. Warto też napisać, że po raz kolejny prognozy pogody na Święta, zmieniły się, tym razem zdecydowanie na plus. A im bliżej Świąt, tym większe prawdopodobieństwo ich ziszczenia. ;))

Poniedziałek, 21 marca 2016
Nowy tydzień zaczniemy bez rewelacji i rewolucji w pogodzie. Przeważać będzie chłodna i zimna pogoda.
Temperatury wyniosą od 6-8 stopni na wybrzeżu, zachodzie, południu, w centrum i Podlasiu do 9-10 stopni na Warmii i północy Mazowsza. Zachmurzenie będzie umiarkowane, okresami duże, a więc od czasu do czasu możemy liczyć na słońce. Pojawią się również przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, zwłaszcza na zachodzie i południu naszego kraju. Wiatr zachodni, umiarkowany, przez co będziemy odczuwać niższą temperaturę, podobnie, jak to ma miejsce dzisiaj.

CIMG8133

Wtorek, 22 marca 2016
We wtorek wkroczy do nas niż z chłodnym frontem atmosferycznym
. Przejdzie on nad Podlasiem z północy na południe. Tym samym, zaciągnie on do nas zimne powietrze, co doprowadzi do zwiększenia pionowego gradientu temperatury. Pojawi się chwiejność termodynamiczna do 200 J/kg, co pozwoli na wypiętrzenie się chmur burzowych, Cumulonimbus, niosących przelotne opady: krupy śnieżnej, mokrego śniegu, deszczu ze śniegiem, deszczu i gradu. Lokalnie może zagrzmieć. Nadal zimno – zaledwie ok. 6-8 stopni, a na wybrzeżu i Suwalszczyźnie tylko 5 stopni. Wiatr z północy i zachodu, umiarkowany.

Środa, 23 marca 2016
W nocy z wtorku na środę pojawią się rozpogodzenia, które przy zalegającym, zimnym powietrzu, przyniosą nam przymrozki, do -3 stopni
. Na południu i wybrzeżu, gdzie będzie padał mokry śnieg i śnieg z deszczem, będzie ok. 1-3 stopni. W ciągu dnia nie zobaczymy więcej niż 3-4 stopni na Podlasiu, 5-6 stopni w głębi kraju do 7-8 stopni na zachodzie i Podkarpaciu. Wskutek zwiększenia pionowego gradientu temperatury znów pojawi się konwekcja, zwłaszcza na wschodzie i południu. Z uwagi na obniżoną izotermę zera stopni będzie częściej padał śnieg lub krupa śnieżna niż deszcz. Mimo to na chwile ze słońcem również możemy liczyć.

DSC_0776

Czwartek, 24 marca 2016
Czwartkowy poranek zapowiada się wszędzie z przymrozkami od -5 do -2 stopni, a na północnym wschodzie lokalnie jeszcze o 1-2 stopnie chłodniej.
W ciągu dnia słońce podgrzeje powietrze do 5 stopni na Suwalszczyźnie, 7-9 stopni w centrum i 10 stopni na zachodzie. Opadów mniej niż w pierwszej połowie tygodnia, ale lokalnie przelotny opad krupy śnieżnej lub deszczu ze śniegiem nie jest jeszcze wykluczony.

Piątek, 25 marca 2016
W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Pod koniec dnia na zachodzie pojawią się opady deszczu. Zrobi się ciut cieplej – o poranku lekki mróz do -4/-2 stopni, po południu na termometrach od 7-9 stopni na wschodzie do 10-12 stopni na zachodzie.

CIMG7885

Świąteczny weekend, 26-27 marca 2016
Najbardziej optymistycznie zapowiada się końcówka tygodnia, dokładnie w Wielkanoc
. Jeszcze Wielka Sobota będzie dosyć chłodna, pojawią się też opady, ale przelotne, niewielkie i nie wszędzie. Temperatura nie przekroczy 5-7 stopni na północy i 9-11 stopni na południowym zachodzie oraz w centrum. Za to w Wielkanoc czeka nas naprawdę spore ocieplenie – na południu i zachodzie słupek rtęci wzrośnie nawet do 16-18 stopni, w centrum do 14, a na północnym wschodzie do 11 stopni. Za to  Lany Poniedziałek powinien nam przynieść pierwsze, poważne uderzenie wiosny termicznej. Wówczas na południu możemy zobaczyć nawet do 21-22 stopni. Tym optymistycznym akcentem, życzę Wszystkim Czytelnikom bloga spokoju w przedświątecznej gorączce i nieprzejmowanie się niezbyt korzystną pogodą w Wielkim Tygodniu. Najgorsze, jeżeli chodzi o śniegi i mrozy za nami, a to, co najlepsze – przed nami. ;))

OPTYCZNIE W NIEBO 21.03.2016r. – 27.03.2016r.

22.03.2016r. – godz. 02:27, koniunkcja Księżyc – Jowisz w odległości – 1°58′

23.03.2016r. – godz. 12:00, faza Księżyca – pełnia

25.03.2016r. – godz. 06:07, koniunkcja Spica – Księżyc w odległości – 4°53′

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • Tomek Nawrot //20 mar 2016

  Paweł, miejmy nadzieję, że ta prognoza wreszcie się spełni. To ostatnia Twoja szansa 😉 Tylko jeszcze przebrnąć ostatnie 5 dni jesieni. To zdjęcie na samym dole to z Twojego okna?

  • Paweł Lenart //20 mar 2016

   Cóż Tomku. Strach się bać! 😉 Jeżeli prognozy się nie sprawdzą, to może zmienię tematykę bloga, coś na wzór pomponika, pudelka lub kozaczka? ;))))

  • Paweł Lenart //21 mar 2016

   Jeszcze w kwestii fotki na dole. Tak jest. To z mojego, domowego “windowsa”. 😉

 • Tomek Nawrot //22 mar 2016

  Fajny masz widok.