facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 10 mar, 2024
- brak komentarzy
Wilgotniejsza pierwsza część tygodnia, bardziej sucha druga część. Temperatury mocno zróżnicowane w zależności od regionu, pod koniec tygodnia z tendencją wzrostową. Prognoza pogody i optycznie w niebo 11.03.2024r. – 17.03.2024r.

Wilgotniejsza pierwsza część tygodnia, bardziej sucha druga część. Temperatury mocno zróżnicowane w zależności od regionu, pod koniec tygodnia z tendencją wzrostową.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 11.03.2024r. – 17.03.2024r.

Tygodniowa prognoza pogody ukazuje się bez pogodowej analizy mijającego tygodnia, którą opublikuję we wtorek. Przed nami bardziej deszczowa, pierwsza część tygodnia i druga z mniejszymi sumami opadów, chociaż generalnie rozkład tygodniowych sum opadów na terenie całego kraju będzie mocno zróżnicowany i nierównomierny. Najwięcej opadów prognozuje się dla regionów południowo-wschodnich, częściowo południowych, wschodnich i centralnych. Temperatury będą się wahać, z tendencją wzrostową pod koniec tygodnia.

Poniedziałek, 11 marca 2024

Na początku nowego tygodnia wpływ na pogodę w Polsce będzie miał front atmosferyczny związany z ośrodkiem niskiego ciśnienia z centrum nad zachodnimi Niemcami. Do południa pogodnie i sucho będzie na Podlasiu oraz Warmii, jednak ze stopniowo wzrastającym zachmurzeniem. Poza tym będzie deszczowo, przy czym w regionach południowych, zachodnich i środkowych, zwłaszcza w godzinach południowych i popołudniowych, opady zaczną słabnąć i zanikać, natomiast na terenach Polski południowo-zachodniej pojawią się przejaśnienia.

Temperatury w obrębie naszego kraju pozostaną dość zróżnicowane. I tak, od 3-4 stopni C będzie na Pomorzu Gdańskim, Warmii, północy i wschodzie Mazowsza oraz północy woj. lubelskiego, 5-6 stopni C na Mazurach, Suwalszczyźnie, w pozostałej części Lubelszczyzny i na Roztoczu, 8-10 stopni C wskażą słupki rtęci w pasie od Pomorza Zachodniego, przez północną część Wielkopolski, Kujawy, centrum, zachodnią i południową część Mazowsza oraz Góry Świętokrzyskie,

11-13 stopni C będzie w centrum i wschodzie Wielkopolski, północy woj. śląskiego, w Małopolsce i na Podkarpaciu, a najcieplej do 15-16 stopni C będzie w południowej i środkowej części woj. lubelskiego, w woj. dolnośląskim i opolskim. Wiatr na południowym zachodzie słaby, będzie wiał z południa i południowego-zachodu, poza tym umiarkowany, na wschodzie i północy chwilami silniejszy, porywisty, w porywach do 55-65 km/h, południowo-wschodni.

Wtorek, 12 marca 2024

We wtorek niż znajdzie się nad Małopolską. Przyniesie przewagę zachmurzenia i opady deszczu, chwilami opady mogą być intensywne. Jedynie na krańcach zachodnich i Pomorzu, a także na południowym zachodzie opadów będzie mniej i można liczyć na chwile ze Słońcem. Na termometrach prognozuje się od 5-6 stopni C na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach, 7-8 stopni C będzie na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, północy i wschodzie Mazowsza oraz północy Lubelszczyzny, a także na Przedgórzu Sudeckim,

9-10 stopni C w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz w centrum, 11-12 stopni C na Górnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, w Górach Świętokrzyskich, na południu Mazowsza oraz Pomorzu Zachodnim do 14-15 stopni C w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr na wschodzie, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu Gdańskim, a także na południowym zachodzie umiarkowany, chwilami silniejszy. Przeważnie będzie wiał z południowego-wschodu i wschodu, tylko na zachodzie, Śląsku i w Małopolsce północno-zachodni i zachodni.

Środa, 13 marca 2024

W środę pogoda zacznie się stabilizować, zwłaszcza na Pomorzu oraz zachodzie, gdzie zacznie oddziaływać strefa podwyższonego ciśnienia. Tam opady będą zanikać i w wielu miejscach pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia. Na pozostałym obszarze nadal będzie dużo chmur z opadami deszczu, a w górach powyżej 1500 m n.p.m. możliwe są opady deszczu ze śniegiem i śniegu.

Z północy zacznie napływać trochę chłodniejsze powietrze, co przełoży się na spadek temperatur. Poranek bez przymrozków, z temperaturami na poziomie od 2-3 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu do 6-7 stopni C na południu oraz w centrum. W ciągu dnia odnotuje się 4-5 stopni C na północy kraju, 6-8 stopni C w głębi kraju do maksymalnie 9-10 stopni C w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz krańcach zachodnich. Wiatr będzie wiał umiarkowanie, z kierunków północnych i północno-zachodnich, a na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza również północno-wschodni.

Czwartek, 14 marca 2024

W czwartek będzie można liczyć na przejaśnienia i rozpogodzenia, jednak w miarę upływu dnia, pojawi się coraz więcej chmur. Słabe i przelotne opady deszczu mogą wystąpić na Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu, za to w górach wystąpią opady śniegu. O poranku na północy i północnym wschodzie, lokalnie odnotuje się spadki temperatury do 1-2 stopni C, natomiast przy gruncie nie można wykluczyć przymrozków. W ciągu dnia prognozuje się od 5-6 stopni C na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich i na Podkarpaciu do 10-12 stopni C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, zmienny.

Piątek, 15 marca 2024

W piątek o poranku na południu oraz w centrum widzialność ograniczą mgły, lokalnie pojawią się przymrozki. W ciągu dnia opady nie są prognozowane. Zachmurzenie w regionach zachodnich będzie umiarkowane, na pozostałym obszarze umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. Na wschodzie, tj. Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu odnotuje się od 7 do 9 stopni C.

Im dalej na zachód, tym cieplej – od Pomorza Gdańskiego i Kujaw, przez centrum po Górny Śląsk i Małopolskę termometry wskażą 10-12 stopni C, na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie najcieplej – na poziomie 13-15 stopni C. Wiatr zacznie skręcając na południowy, chwilami będzie wiał z umiarkowaną siłą.

Weekend, 16-17 marca 2024

Następny weekend zapowiada się z przewagą pochmurnej pogody, ponieważ Polska dostanie się pod wpływ kolejnych frontów atmosferycznych i niżów przemieszczających się znad Atlantyku w stronę Skandynawii. Pojawią się przelotne opady deszczu, a nawet lokalne burze. Mimo to, będzie można liczyć również na przejaśnienia i chwile ze Słońcem. Za to na termometrach odnotuje się nawet do 18 stopni C w regionach południowych.

OPTYCZNIE W NIEBO 11.03.2024r. – 17.03.2024r.

11.03.2024r. – godz. 04:15 – koniunkcja Księżyc i Merkury w odległości – 0°54;

14.03.2024r. – godz. 00:13 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 3°20;

14.03.2024r. – godz. 11:00 – koniunkcja Księżyc i Uran w odległości – 3°15;

15.03.2024r. – początek okresu dobrej widoczności Merkurego na wieczornym niebie (do 30 marca);

17.03.2024r. – godz. 05:11 – faza Księżyca – pierwsza kwadra;

17.03.2024r. – godz. 12:23 – Neptun w złączeniu ze Słońce.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.