Aktualności Las Z życia wzięte

Wiosenne lasu sprzątanie z grupą Grzyby, grzybiarze, grzybobranie.

Zanim na dobre rozkręci się sezon wycieczek wiosenno-letnich do lasu, zrób dla niego coś dobrego. Beata Bilska-Zaleska – założycielka na portalu społecznościowym Facebook grupy Grzyby, Grzybiarze, Grzybobranie, z którą miałem zaszczyt rozmawiać na blogu w zeszłym roku: (http://server962300.nazwa.pl/grzyby-grzybiarze-grzybobranie-beata-bilska-zaleska-wznosi-grzybowa-pasje-na-inny-poziom-i-wymiar.html), postanowiła utworzyć bardzo pożyteczne i ważne dla lasu wydarzenie, związane z pozbieraniem śmieci, pozostawionych przez pseudo-grzybiarzy i inne, bardzo ograniczone i niewychowane, ludzkie istoty.

Beata tak opisała to wydarzenie:

Nastała wiosna a wraz z nią wielu grzybiarzy spaceruje już po lesie w poszukiwaniu grzybów. Zażywamy cudownego leśnego powietrza, widoków zapierających dech w piersiach, ale i widzimy tą brzydszą stronę lasu, czyli śmieci pozostawione przez ludzi.

W dniach od 21 marca do 16 kwietnia dołączcie do mnie, wyruszmy do lasu, zbierzmy ile się da :))
Pochwalny się zdjęciami tutaj na wydarzeniu :))
Zrób zdjęcie przed sprzątnięciem i po, to da nam najlepszy obraz zmian w krajobrazie leśnym.
Pokażmy ile udało nam się wynieść z lasu. Wiem, że to będzie kropla w morzu, ale wielka rzecz dla naszego kochanego lasu.
Namawiajcie do tej akcji kogo się da, zabierzcie ze sobą rodzinę i znajomych, poruszmy całą Polskę :))

Wiem, że większość z nas nigdy nie zaśmieciła lasu, ale jednak ktoś to robi, a ja proszę Was abyśmy wspólnie przez te dni oczyścili i uprzątnęli tyle, ile się da, aby nasz las znowu nabrał cudownego blasku.

Beata Bilska-Zaleska

Ile czasu rozkładają się śmieci?
SZKŁO
Wyrzucenie szklanej butelki, słoika od musztardy bez jego uprzedniej segregacji może kosztować naturę około 4000 lat – tyle bowiem rozkłada się szkło, które nie zostanie poddane recyklingowi. Należy pamiętać, że szkło jest materiałem wielokrotnego użytku i może być przetwarzane w nieskończoność.

PAPIER
Kartka z zeszytu czy też bilet do kina rozkłada się, jeśli leży w wilgotnej ziemi, 3-5 miesięcy. Najpierw ulega rozwarstwieniu, następnie zostaje rozłożony przez grzyby i bakterie.

PLASTIK
Największym utrapieniem środowiska naturalnego jest plastik, który rozkłada się od 100 do 1000 lat. Jednorazowe, plastikowe reklamówki produkuje się sekundę, używa średnio przez 25 minut, a rozkładają się one do 450 lat. W Polsce problem tzw. “jednorazówek” jest bardzo poważny – podaje się, że rocznie jest to ponad 60 tysięcy ton odpadów. Wydaje się jednak, że są to niedoszacowane dane, gdyż dziennie w Polsce wydawanych jest ponad 10 milionów reklamówek. Butelki plastikowe rozkładają się dwukrotnie dłużej niż torby, czyli około 800 lat.

PAPIEROS
W papierosie, czy też niedopałku najszybciej rozkłada się tytoń oraz papier. Pozostaje jeszcze smoła, nikotyna, ołów, arsen oraz filtr, który zawiera syntetyczny octan celulozy. Potrzeba około 5 lat, aby papieros uległ rozkładowi.

METAL
Puszka po konserwie rozkłada się w wilgotnej ziemi około 10 lat. Więcej czasu potrzebują większe przedmioty, np. nadwozie samochodu – około 100 lat. Tyle samo rozkłada się puszka aluminiowa po napojach. To dużo zważywszy, że w Polsce zużywa się około 400 mln puszek rocznie. Przyczyną długiego rozkładu jest aluminium, które z uwagi na znacznie mniejszą podatność na korozję rozkłada się wolniej. W przypadku metali szlachetnych (złoto, srebro, rod) teoretycznie rozkład nie występuje.

OWOCE i WARZYWA
Aby owoce i warzywa w pełni się rozłożyły potrzeba od 3-12 miesięcy w miarę wilgotnym i bogatym w bakterie otoczeniu.

GUMA DO ŻUCIA
Syntetyczne składniki gumy do żucia odpowiedzialne są za zanieczyszczenie gleby przez około 5 lat. Najpierw guma ta będzie się lepić (zazwyczaj do podeszwy), a następnie kruszyć pod wpływem działania czynników atmosferycznych, takich jak działanie światła i deszczu.
źródło informacji: https://www.blog.esbud.pl/zycie-smieci-jak-dlugo-rozkladaja-sie-odpady/

Ja także przyłączam się do tej akcji i zachęcam wszystkich gorąco do chociaż jednej, leśnej wizyty w tym czasie z workiem w celu pozbierania śmieci. Jeżeli ktoś chce się pochwalić zdjęciem z akcji, wystarczy, jak na Facebooku dołączy do grupy Beaty i prześle jej fotkę. Przy okazji dziękuję Beacie za zgodę na zamieszczenie informacji o tej zaszczytnej akcji. Informacje o przebiegu akcji, jak i o samej grupie (w której Beata wykonuje wspaniałą pracę) z pewnością będą się ukazywać na blogu. ;))

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.