facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 21 lut, 2021
- brak komentarzy
Wiosenny podmuch. Prognoza pogody i optycznie w niebo 22.02.2021r. – 28.02.2021r.

Wiosenny podmuch.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 22.02.2021r. – 28.02.2021r.

Jeszcze w połowie lutego, niektóre prognozy pogody oparte na modelach numerycznych wskazywały, że do końca miesiąca będzie trzymać śnieżna i mroźna zima, a najprawdopodobniej też w pierwszym tygodniu marca. W ciągu kilku dni zaszła znaczna korekta tych prognoz, które zamiast zimy “wypluły” z siebie wiosenny podmuch.

W mijającym tygodniu rozpoczęło się ocieplenie, które nacierało od zachodu. Jednak mroźna zima nie odpuściła od razu i jeszcze w czwartek, ostro trzymała w mroźnych ryzach wschodnią połowę kraju. Różnice w temperaturach między odwilżowym zachodem i zamrożonym wschodem były imponujące, sięgające nawet kilkunastu stopni C.

Tymczasem ocieplenie nacierało coraz mocniej i ostatecznie, przed weekendem, wyparło mroźne powietrze także za wschodniej Polski. Natomiast podczas weekendu mogliśmy poczuć już przedwiośnie w pełnej krasie na zachodzie kraju, gdzie temperatura wzrosła do kilkunastu stopni Celsjusza przy pełnym Słońcu i błękicie nieba.

W związku z tym, zachodnia Polska w mgnieniu oka została ogołocona z pokrywy śnieżnej. Tym samym, najostrzejszy incydent zimowy w tym sezonie jest już na 100% za nami. Jeżeli marzec przyniesie nam jeszcze głębsze ochłodzenia, to stanie się to już podczas trwania meteorologicznej wiosny.

Mapy z rozkładem temperatur: METEOPROGNOZA.PL

Nadchodzący tydzień rozpoczniemy słoneczną i ciepłą pogodą. Kulminacja ciepła prognozowana jest na środek tygodnia (środa, czwartek), po czym zacznie się ochładzać, ale o powrocie śnieżnych i mroźnych klimatów przez całą dobę nie ma mowy.

Imponująco wyglądają prognozy temperatury dla Polski południowo-zachodniej, które wskazują, że możemy zobaczyć na termometrach nawet około 20 stopni C. Jak podają gospodarze Meteomodelu: “Model ECMWF daje na środę aż +19°C lokalnie na Dolnym Śląsku, co oznacza, że w naprawdę sprzyjających warunkach (wspomaganie zjawiskami fenowymi, pogodnie) mogłaby ona wzrosnąć nawet do +20°C. Jestem jednak co do tego nastawiony dość sceptycznie.

Co prawda obecnie wystąpienie takich temperatur jest w świetle powyższej prognozy całkiem prawdopodobne, należy jednak mieć na uwadze, że do tego terminu pozostały jeszcze 4 dni i ostateczne prognozy z wtorku na środę mogą tą powyższą podtrzymać, ale równie dobrze mogą wskazywać temperatury o 2 stopnie niższe.

Sytuacja baryczna, prognozowana przez główne modele globalne, jest dość zbieżna. W środę i czwartek na południe od naszego kraju ma znajdować centrum układu wyżowego (w czwartek słabnącego). Takie jego położenie i układ izobar nad Europą spowoduje, że będzie do nas napływać bardzo ciepłe powietrze z południowego zachodu”.

Źródło i więcej na ten temat: https://blog.meteomodel.pl/idzie-cieplo-3/

♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 22 lutego 2021

Patrząc na sytuację baryczną na naszym kontynencie, wyraźnie widać, że nad Europą usadowił się potężny wyż zasilany bardzo ciepłymi masami powietrza z południa i będzie nam dostarczać to ciepło, co najmniej przez kilka dni. Na początku nowego tygodnia, po ustąpieniu lokalnych mgieł i zamgleń (przede wszystkim na północy i wschodzie kraju), przeważać będzie pogodna i sucha aura.

Więcej niskich chmur będzie w regionach północno-wschodnich i na Lubelszczyźnie i przez to, w tych dzielnicach będzie najchłodniej – w przedziale 3-5 stopni C. Nad resztą kraju odnotuje się od 10 do 13 stopni C, jeszcze wyższe temperatury prognozowane są w zachodniej Małopolsce i na Śląsku, tj. 14-15 stopni C. Wiatr na Opolszczyźnie, w Sudetach i Bieszczadach może być nieco silniejszy, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, z kierunków południowych.

Wtorek, 23 lutego 2021

We wtorek wystąpi podobny typ pogody. Poranek w większości kraju z przymrozkami, nieco większymi w województwach wschodnich i północno-wschodnich, gdzie nad ranem temperatura spadnie do -3/-5 stopni C. Tam też prognozuje się liczne, poranne mgły.

W ciągu dnia na Warmii i Mazurach, Podlasiu, wschodzie Mazowsza i Lubelszczyźnie będą takie miejsca (trudno szczegółowo określić gdzie), w których wciąż przeważać będzie mglista i pochmurna pogoda, w związku z czym tam będzie najchłodniej – w przedziale 2-4 stopni C.

Poza tym będzie bezchmurnie lub co najwyżej pojawią się nieliczne i niewielkie chmury. Za to temperatura pójdzie szybko do góry i przekroczy 10 stopni C. Najcieplej będzie na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, gdzie prognozuje się od 15 do 18 stopni C. Natomiast na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, w dzielnicach środkowych oraz w Małopolsce, na Górnym Śląsku i Podlasiu od 11 do 14 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

Środa, 24 lutego 2021

W środę rozpocznie się kulminacja trwającego ocieplenia. O poranku słabe przymrozki pojawią się już tylko lokalnie. W ciągu dnia znajdziemy się pod wpływem potężnego, rozległego wyżu znad Europy Środkowej, który wszędzie – od Bałtyku po Tatry – zapewni dużo błękitnego nieba, ale zaciągnie znad Afryki bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

Na termometrach odnotuje się od 8-9 stopni na północnym wschodzie i 10-12 stopni C na Pomorzu Gdańskim, północy i wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, Roztoczu oraz 13-15 stopni C od Kujaw, przez centrum po Podkarpacie do 16-18 stopni C na zachodzie, na Śląsku i w zachodniej Małopolsce. Niemniej na Dolnym Śląsku miejscami będzie nawet 19-20 stopni C. Krokusowe szaleństwo gwarantowane. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i południowy.

Czwartek, 25 lutego 2021

W czwartek czeka nas kontynuacja ciepłej i słonecznej pogody. Na termometrach odnotuje się od 9-10 stopni C na północnym wschodzie i 12-14 stopni C na Pomorzu oraz wschodzie, do 15-17 stopni w głębi kraju i 18-19 (lokalnie nawet 20) stopni C na Śląsku oraz w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowo-zachodni i zachodnich.

Piątek, 26 lutego 2021

Na piątek prognozowane są zmiany w pogodzie, ponieważ nad Skandynawię znad Atlantyku dotrze niż, a związany z nim chłodny front atmosferyczny wkroczy nad północne dzielnice naszego kraju z nieco chłodniejszą masą powietrza. W rezultacie na Pomorzu nie będzie już więcej niż 5 stopni C.

Natomiast na Podlasiu, Warmii, Kujawach i północy Mazowsza oraz Wielkopolski odnotuje się w przedziale 6-8 stopni C. Nad resztą kraju jeszcze ciepło – od 12 do 14 stopni C, a na Śląsku i w Małopolsce 15-16 stopni C. Na północy zachmurzy się i wystąpią opady deszczu. W nocy front będzie przemieszczał się na południe.

Weekend, 27-28 lutego 2021

Podczas weekendu w naszym kierunku od zachodu będzie rozwijał się wyż znad Europy Zachodniej, który zaciągnie z północnego-zachodu chłodniejsze powietrze, w związku z czym czka nas spadek temperatury. Na termometrach odnotuje się od 4-5 stopni C w regionach północnych i wschodnich do 8-10 stopni C w dzielnicach zachodnich i południowych.

W niedzielę, chłodniejsze powietrze dotrze też na południe, gdzie będzie 4-5 stopni C, a najcieplej wciąż na zachodzie – do 8-10 stopni C. Noce przyniosą przymrozki, a wiatr skręci na zachodni i północno-zachodni.

OPTYCZNIE W NIEBO 22.02.2021r. – 28.02.2021r.

27.02.2021r. – godz. 09:18 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.