facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 08 kwi, 2018
- brak komentarzy
Wiosna się rozkręca. Zobaczymy nawet 24-25 stopni C. Prognoza pogody i optycznie w niebo 09.04.2018r. – 15.04.2018r.

Wiosna, wiosna, hej, że Ty! Za nami nareszcie porządny powiew wiosny i pierwsze przekroczenia wartości 20 stopni C na termometrach. Gospodarze portalu Meteomodel.pl zrobili już wstępne podsumowanie marca 2018 roku, które warto przytoczyć: “Bardzo wstępne oszacowania marca 2018 w Polsce wskazują, że jego anomalia obszarowa była ujemna i wyniosła -2.45K w stosunku do okresu referencyjnego 1981-2010. Wg kwantylowej klasyfikacji termicznej był to miesiąc chłodny.

Zimniejszy marzec wystąpił ostatnio w roku 2013 (-4.66K), miniony marzec wartością anomalii zbliżony był do tego z 2005 (-2.51K). Najbardziej charakterystycznym zdarzeniem w ubiegłym miesiącu była chyba fala mrozów, z jaką mieliśmy do czynienia zaraz na jego początku. W południowo-wschodniej części kraju w pierwszych dniach marca średnie temperatury dobowe spadały poniżej -15°C (w Zamościu -16.7°C 1 marca, -16.4°C 2 marca). 2 marca nad ranem temperatura w Zamościu spadła do -24.2°C (-27°C przy gruncie). Dzień wcześniej poniżej -30°C notowano na nieoficjalnej stacji meteorologicznej położonej na mrozowisku na Puściźnie Rękowiańskiej.

Pod koniec pierwszej dekady marca miało miejsce krótkie, ale silne ocieplenie. 11 marca w Jeleniej Górze notowano +17.6°C, a dzień później w Tarnowie było 18.1°C. Ocieplenie to było jednak za krótkie i za słabe, żeby “pochłonąć” ujemną anomalię termiczną, jaka pojawiła się po fali mrozów z początku miesiąca, a kolejne ochłodzenie w II dekadzie miesiąca przypieczętowało to, że ostatecznie marzec 2018 zapisał się jako miesiąc chłodny.

Reasumując: miniony marzec był miesiącem chłodnym, ale nie najzimniejszym. Daleko mu do znacznie chłodniejszego marca 2013, był też nieco cieplejszy od marca 2006. Znaczące jest jednak, że był to drugi z rzędu miesiąc sklasyfikowany jako “chłodny”. Taka (co najmniej) sytuacja miała miejsce ostatnio w roku 2010″. (źródło i mapa z anomalią temperatury powietrza (1981-2010) do 31 marca 2018 oraz klasyfikacja termiczna POLTEMP 1.0H3: https://meteomodel.pl/BLOG/marzec-2018-wstepnie/ )

Prognozy pogody w zeszłym tygodniu sprawdziły się w znacznej części pod kątem temperatur. Gorzej wygląda to z opadami, których było mniej niż prognozowano. Wystąpiły też na mniejszym obszarze niż wynikało to z odsłon modeli. Warto też wspomnieć, że od 1. kwietnia oficjalnie wystartował sezon burzowy, który – według wstępnych prognoz, może być dosyć intensywny i spowodować lokalnie bardzo duże straty. Oby tym razem te prognozy się nie sprawdziły. Póki co, zobaczmy, co czeka nas w nadchodzącym tygodniu. Mówiąc i pisząc krótko: wiosna pełną gębą! ;))

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 9 kwietnia 2018
Nowy tydzień rozpocznie się prawie w całym kraju bardzo dobrą pogodą. Tylko na północy naszego kraju będzie się od czasu do czasu chmurzyć i lokalnie może słabo padać deszcz. Nad morzem będzie przez cały dzień mglisto i zimno – wzdłuż wybrzeża ledwie 7-9 stopni C. Niska temperatura będzie spowodowana wiatrem północno-wschodnim. Co ciekawe – w ciągu dnia będzie tam się stopniowo ochładzać. Nad resztą kraju bardzo ciepło, w rejonie Zatoki Gdańskiej 13-15 stopni C, na Kujawach, w głębi Pomorza, w Wielkopolsce i Ziemi Lubuskiej 16-19 stopni C, na wschodzie, w centrum, na Śląsku i w Małopolsce od 21 do nawet 24 stopni C. Wiatr na wschodzie, południu oraz w centrum pozostanie umiarkowany, z południa, na zachodzie i północy słaby, zmienny.

Wtorek, 10 kwietnia 2018
We wtorek nadal najzimniej będzie na wybrzeżu w akompaniamencie mgieł, zamgleń i niskich chmur. Tam termometry wskażą ledwie 4-6 stopni C i to jeszcze przy zimnym wietrze północno-wschodnim. Nad resztą Polski, z wyjątkiem Pomorza Gdańskiego, gdzie będzie około 7-8 stopni C, bardzo przyjemnie i ciepło do 20-23 stopni C. Poranek wszędzie słoneczny, jednak w miarę upływu dnia chmur kłębiastych przybędzie i w wielu regionach prócz Pomorza, Warmii i Mazur oraz Suwalszczyzny wystąpią lokalne burze z przelotnymi, ale dosyć silnymi opadami deszczu. Prognozowane sumy opadów burzowych mają wynieść 15-20 mm. Niewykluczony też jest opad drobnego gradu do 1 cm średnicy i silniejszy wiatr do 70 km/h.

Środa, 11 kwietnia 2018
W środę na wybrzeżu zacznie się robić cieplej, ale wciąż ma być tam tylko około 10 stopni C. Nad resztą kraju od 17-19 stopni C na Warmii i Suwalszczyźnie do 20-23 stopni na pozostałym obszarze. Wiatr umiarkowany, południowo-wschodni, do tego dużo pogodnego nieba. Lokalne i słabe burze spodziewane są tylko na zachodzie, Kujawach i północnym wschodzie kraju, jednak zjawisk konwekcyjnych powinno być mniej niż we wtorek. Na południu i w centrum przewaga słonecznej i suchej pogody.

Czwartek, 12 kwietnia 2018
W czwartek z południa dotrze jeszcze cieplejsza masa powietrza i już prawie w całym kraju będzie powyżej 20 stopni C. Na zachodzie, południu oraz w centrum słupki rtęci wskażą aż 23-25 stopni, więc zrobi się tak ciepło, jak podczas lata. Tylko silniej wiejący wiatr z południowego-wschodu nieco obniży temperaturę odczuwalną. Słabe opady i burze możliwe są lokalnie na wschodzie oraz w Sudetach. Nad resztą Polski słonecznie i sucho. Pogoda wymarzona na wycieczki do lasu! ;))

Piątek, 13 kwietnia 2018
W piątek 13-tego zrobi się bardzo ciepło. Praktycznie w całym kraju słupki rtęci przekroczą 20 stopni C. Najchłodniej – do 20 stopni C będzie na krańcach wschodnich i północno-wschodnich, gdzie jednocześnie powinno być spokojnie i bez deszczu. Nad resztą Polski zobaczymy co najmniej 22-24 stopnie C. Wstępne prognozy wskazują, że w godzinach popołudniowych i wieczornych rozwiną się pierwsze w tym sezonie dobrze zorganizowane komórki burzowe niosące wyładowania atmosferyczne, ulewy, grad i silny porywisty wiatr do 90 km/h. Zanim to nastąpi i czy rzeczywiście wystąpią te burze, czeka nas wspaniały dzień.

Weekend, 14-15 kwietnia 2018
Koniec tygodnia nadal będzie bardzo przyjemny i ciepły, miejscami bardzo ciepły z temperaturami oscylującymi przeważnie na poziomie 18-25 stopni C. Jednak wzrośnie zagrożenie ze strony silniejszych burz, zwłaszcza na południu i zachodzie kraju. Regiony wschodnie pozostaną suchsze i spokojniejsze. O dalszych prognozach na razie nie wspominam bo są obarczone dużym ryzykiem błędu. Zatem przed nami eksplozja wiosny! ;))

OPTYCZNIE W NIEBO 09.04.2018r. – 15.04.2018r.

16.04.2018r. – godz. 03:57 – faza Księżyca – nów.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.