facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 14 maj, 2017
- brak komentarzy
Wiosna z letnimi akcentami. Prognoza pogody i optycznie w niebo 15.05.2017r. – 21.05.2017r.

Po (miejmy nadzieję) ostatnim, tak gwałtownym ochłodzeniu tej wiosny, napłynęła do nas zdecydowanie przyjemniejsza masa powietrza. Właściwie to w dzielnicach południowych i zachodnich, już od czwartku mamy całkiem przyjemną pogodę, a weekend zaczął nas mocno rozpieszczać. W wąskim pasie Polski zachodniej i południowej, pojawiły się burze, które w najbliższych dniach będą o sobie dawać znać w różnych częściach kraju. Patrząc na prognozy pogody na nadchodzący tydzień, widać zdecydowanie cieplejszą aurę, niż w ostatnich tygodniach. Wiosna rozbuja się nam na dobre. ;))

Warto też zwrócić uwagę, że wchodzimy w najpiękniejszy okres w roku, kiedy zazielenią się nam wszystkie gatunki drzew. Jako jedna z ostatnich, zieloną szatą, pokryje się robinia akacjowa, co nastąpi najpóźniej w pierwszej połowie czerwca. Nieco inny przebieg (tempo) wegetacji ma miejsce w górach i północnym-wschodzie kraju, ale i tam już wiosennej zieleniny nie brakuje. Zaczynają również kwitnąć konwalie, które – obok kwitnącego rzepaku, bzu i kasztanowców – są dla mnie kwintesencją maja. Po ostatnich, wilgotnych okresach, zieleń jest wyjątkowo soczysta i – jak ja to mówię – pięknie “żarówiasta”.

Poniedziałek, 15 maja 2017
Na początku nowego tygodnia na wschodzie, ściślej – na południu Podlasia, wschodzie i południu Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i zachodzie Małopolski nadal powinno być pogodnie i sucho. Nad resztą kraju rozrywający/dogorywający front atmosferyczny uaktywni się w postaci popołudniowych z burz, miejscami z intensywnym deszczem, których najwięcej będzie od Pojezierza Pomorskiego przez Wielkopolskę po Dolny Śląsk i Opolszczyznę. Temperatura maksymalna od 12-13 stopni C nad samym morzem, ok. 18 stopni C na Warmii i Mazurach oraz północy Mazowsza do 20-23 stopni C na pozostałym obszarze. Wiatr słaby i umiarkowany, tylko w czasie burz silniejszy, na ogół z zachodu i północy.

Wtorek, 16 maja 2017
We wtorek front przesunie się na wschód i tym razem przelotne opady oraz burze przyniesie na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce i na Górnym Śląsku. W czasie burz mogą wystąpić intensywniejsze opady deszczu do 20 mm na metr kwadratowy. Na pozostałym obszarze po przejściu frontu, spodziewane są liczne przejaśnienia i rozpogodzenia. Tam nie powinno już padać. Temperatura maksymalna od 10-12 stopni C nad samym morzem, ok. 15 stopni C na Podlasiu do 18-21 stopni C na zachodzie, południu oraz w centrum. Wiatr umiarkowany, północny i północno-wschodni, podczas burz będzie silny.

Środa, 17 maja 2017
W środę zaczniemy dostawać się pod wpływ pogodnego wyżu znad Białorusi. Dzięki temu w całym kraju zapowiada się bardzo słoneczna i sucha pogoda. Nigdzie nie będzie padać. Na północnym wschodzie nad ranem tylko 2 stopnie, a przy gruncie może wystąpić przymrozek do około -1/-2 stopni C. Poza tym od 4 do 8 stopni C, tylko na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim nieco cieplej. W ciągu dnia przewiduje się od 15-16 stopni C od Podlasia po Lubelszczyznę, 18-20 stopni C w centrum, na Górnym Śląsku i w Małopolsce. Najcieplej – do 21-23 stopni C będzie na Pomorzu Zachodnim, Kujawach, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-wschodni, słaby i umiarkowany.

Czwartek, 18 maja 2017
Czwartkowy poranek będzie chłodny, na szczęście bez przymrozków. Na wschodzie i południu tylko od 4 do 6 stopni C. W pozostałych dzielnicach cieplej o kilka stopni. W dzień w całym kraju nadal słonecznie i sucho. Słupki rtęci wskażą od 18-20 stopni C na wschodzie, 21-23 stopni C w głębi kraju do 24-26 stopni C na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim. Wiatr umiarkowany, południowo-wschodni. Czyli przyjemna odmiana lata.

Piątek, 19 maja 2017
W piątek pogoda będzie kontynuacją tej czwartkowej ze znaczną przewagą słonecznych klimatów. Dopiero pod koniec dnia na zachodzie pojawią się burze, które miejscami mogą okazać się gwałtowne. Ma być jeszcze cieplej – od 20-22 stopni C w regionach wschodnich do 27 stopni C na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Wielkopolsce i na Kujawach. Niewykluczone, że po raz pierwszy w tym roku, temperatura sięgnie prawie 30 stopni na plusie. Wiatr południowy i południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, podczas burz porywisty.

Weekend, 20-21 maja 2017
Piątek będzie wstępem do kilkudniowej zmiany pogody. Do Polski wkroczy front atmosferyczny z opadami deszczu oraz burzami, które w wielu regionach będą gwałtowne, z silnym wiatrem i gradem. Temperatury w sobotę pozostaną jeszcze na wysokich wartościach. W większości kraju prognozuje się ponad 25 stopni C. Chłodniej zrobi się w niedzielę – odnotuje się maksymalnie 20 stopni, co też jest przyjemną wartością. Jak ostatecznie ukształtuje się linia burz i prognozowany front, będzie wiadomo za kilka dni. W przypadku niebezpiecznych prognoz, pojawi się odrębny wpis.

OPTYCZNIE W NIEBO 15.05.2017r. – 21.05.2017r.

19.05.2017r. – godz. 00:32 – faza Księżyca – ostatnia kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.