facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 18 maj, 2018
- brak komentarzy
Wreszcie spadły większe deszcze.

Za nami wreszcie porządne opady deszczu od dłuższego czasu. Nie dotarły one wszędzie, ale sporo z nich spadło we miejscach, które od kilku tygodni borykały się z posuchą. W pierwszej porcji opadów, która przypadła na przełom środy i czwartku, najwięcej padało w środkowej i południowej części naszego kraju. Miejscami spadła (np. w Polsce centralnej) połowa miesięcznej normy deszczu. Najbardziej intensywne opady wystąpiły na południu woj. dolnośląskiego, w południowo-wschodniej części woj. wielkopolskiego oraz w łódzkim.

Oficjalnie na stacji meteorologicznej do godz. 14:00 w dniu 17.05.2018 r. największa suma opadów wystąpiła w Sulejowie – 33,1mm. W Łodzi i Kaliszu było to odpowiednio 32 i 31mm, a we Wrocławiu 30,7 mm. Na stacjach telemetrycznych największy opad odnotowano do godz. 06:00 w dniu 17.05.2018 r. w Jastrzygowicach na Opolszczyźnie – 44mm. W Lądku Zdroju odnotowano 41mm. Nieco słabiej padało na Górnym Śląsku, w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce, Podkarpaciu oraz na północnym wschodzie, gdzie spadło od 10 do 20 litrów wody na metr kwadratowy.

Do dzisiaj, tj. 18.05.2018 r. do godziny 6:00 największe, dobowe sumy opadów odnotowano na południu kraju, a także w okolicach Mławy i Płocka – miejscami powyżej 30mm. W związku opadami deszczu z dwóch dni nastąpił także nieznaczny wzrost stanu wód na rzekach, ale nigdzie nie odnotowano przekroczeń stanów ostrzegawczych ani alarmowych. Obecnie w Polsce nie ma żadnego zagrożenia hydrologicznego.

Deszcze te były zbawienne dla coraz bardziej spragnionej roślinności. Opady nie dotarły m.in. do dzielnic północnych, gdzie miejscami nie spadła kropla deszczu. W ciągu najbliższych dni prognozowana jest bardziej słoneczna pogoda z przyjemnymi temperaturami w okolicach 20 stopni C. Noce będą jeszcze rześkie i chłodne. Mam nadzieję, że jeszcze w maju przejdzie podobna strefa opadów, która pobudzi ściółkę w lasach. ;))

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.pogodynka.pl/hydro/suma/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.