Wschód zimniejszy, zachód cieplejszy. Opadów niewiele, za to przewaga zachmurzenia. Prognoza pogody i optycznie w niebo 28.11.2022r. – 04.12.2022r.
Wschód zimniejszy, zachód cieplejszy. Opadów niewiele, za to przewaga zachmurzenia.
Prognoza pogody i optycznie w niebo 28.11.2022r. – 04.12.2022r.
Za nami ciekawy tydzień w pogodzie. Na wschodzie napierała lekka zima, w połowie tygodnia wystąpiły tam opady śniegu, miejscami dość intensywne, natomiast zachód Polski był pod wpływem cieplejszych mas powietrza, gdzie notowano opady deszczu. Lekko-zimowe/późnojesienne starcie w pogodzie, najlepiej odzwierciedlają temperatury powietrza.
(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE
Końcówka zeszłego tygodnia była lekko zimowa na większym obszarze kraju, ale od południowego-zachodu widać było rozpoczynające się ocieplenie.
Na początku tego tygodnia południe kraju znalazło się już w cieplejszych masach powietrza. Miejscami odnotowano 7,8 stopnia C. Tymczasem lekki mróz trzymał w dzielnicach północno-wschodnich.
W środkowej części tygodnia zima zaczęła odrabiać straty i wyparła ciepło bardziej na południowy-zachód i zachód. Ujemne temperatury w ciągu dnia zapanowały w całej Polsce północno-wschodniej, częściowo wschodniej i północnej oraz południowej.
Koniec tygodnia to wciąż utrzymywanie się lekkiej zimy na swoich północno-wschodnich i centralnych pozycjach, za to południowy-zachód stał się jeszcze cieplejszy, miejscami było powyżej 10 stopni C. Wszystko wskazuje na to, że podobne starcie termiczne będzie notowane w nadchodzącym tygodniu.
(2) TEMPERATURY MINIMALNE
Jeszcze ciekawiej wygląda rozkład temperatur minimalnych w wybranych dniach. Z niedzieli na poniedziałek, najniższe temperatury odnotowano w centralnej części kraju, z poniedziałku na wtorek w regionach południowo-zachodnich.
W środkowej i dalszej części tygodnia mróz trzymał na wschodzie, na zachodzie noce były coraz cieplejsze, miejscami już bez przymrozków.
(3) GRUBOŚĆ POKRYWY ŚNIEŻNEJ
I jeszcze grubość pokrywy śnieżnej z czwartku i piątku. W regionach centralnych i wschodnich śniegu napadło całkiem sporo, miejscami 10-11 cm. Na zachodzie i południowym-zachodzie (poza terenami górskimi) nie odnotowano pokrywy śnieżnej.
♦ Źródło i mapy: METEOPROGNOZA.PL, IMGW, METEOMODEL
(4) OPADY
Początek mijającego tygodnia przyniósł niewiele opadów, najwięcej na północnym-zachodzie, ale były to opady symboliczne, tylko w rejonie Gorzowa Wielkopolskiego ciut większe.
W środkowej części tygodnia sypnęło śniegiem na południowym-wschodzie z niżu kręcącego frontami w tych regionach. W pozostałej części kraju praktycznie w ogóle nie padało.
W dalszej części tygodnia śnieg dosypał na wschodzie, na zachodzie i południu pojawiły się opady deszczu. Najbardziej sucho było na północy kraju.
Podczas weekendu też padało, ale nie wszędzie, najwięcej w części południowo-zachodniej, zwłaszcza w sobotę w godzinach przedpołudniowych i południowych.
♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/
Poniedziałek, 28 listopada 2022
Od początku nowego tygodnia potężny wyż rosyjsko-skandynawski zacznie coraz mocniej napierać w kierunku zachodnim i środkowym. Niże atlantyckie nie będą miały siły przebicia w głąb Europy, dlatego będą nurkowały przez Wyspy Brytyjskie, Francję nad Morze Śródziemne. Do Polski z południowego-wschodu będą napływać łagodne masy powietrza polarnomorskiego. W poniedziałek na przeważającym obszarze kraju będzie utrzymywać się duże zachmurzenie, jedynie na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku, po ustąpieniu porannych mgieł, powinna przeważać słoneczna i spokojna pogoda.
Słońce powinno się pokazywać lokalnie także w regionach południowych. Opady nie są prognozowane, chyba że mżawki z porannych mgieł. Temperatura maksymalna wyniesie od -1/0 stopni C na Podlasiu, wschodzie Mazowsza i Roztoczu, 1-2 stopnie C będzie na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich, centrum, pozostałej części Mazowsza i w rejonie Chojnic, 3-4 stopnie C na Warmii, Pomorzu Gdańskim i Zachodnim, Kujawach, w Wielkopolsce, Górach Świętokrzyskich i Małopolsce do 5-6 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie. Wiatr umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni.
Wtorek, 29 listopada 2022
We wtorek na Podkarpaciu, w Małopolsce, na Górnym i Dolnym Śląsku oraz Ziemi Lubuskiej w wielu miejscach będą pojawiały się rozpogodzenia. Na pozostałym obszarze wciąż przewaga dużego zachmurzenia i niewiele przejaśnień, ale tylko na północnym wschodzie możliwe są słabe opady śniegu. O poranku na większym obszarze kraju temperatura obniży się do około 0 stopni C lub nieznacznie poniżej, natomiast w ciągu dnia prognozuje się od 0-1 stopnia C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza
oraz na Lubelszczyźnie, 2-3 stopnie C w głębi kraju, 4-5 stopni C na wschodzie Małopolski, Pomorzu Zachodnim, zachodzie i południu Wielkopolski, Opolszczyźnie do 6 stopni C na Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku. Wiatr na zachodzie woj. dolnośląskiego, południu śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego będzie słaby, poza tym umiarkowany. Na Pomorzu, w dzielnicach zachodnich oraz w centrum chwilami silniejszy, wschodni i południowo-wschodni.
Środa, 30 listopada 2022
W środę Polska znajdzie się pod wpływem wyżu znad Rosji, ale pogodnego nieba będzie bardzo mało, ponieważ pojawią się niskie chmury podinwersyjne, jedynie na krańcach południowych, w regionach podgórskich i wysoko w górach będzie pogodnie. Opadów nie prognozuje się, ale z chmur podinwersyjnych mogą pojawić się opady mżawki.
Na termometrach odnotuje się od -1/0 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Podlasiu, wschodzie Wielkopolski, miejscami na Dolnym Śląsku i w rejonie Krakowa, 1-3 stopnie C na przeważającym obszarze do 4-6 stopni C w regionach podgórskich oraz na południowym wschodzie. Wiatr na północnym wschodzie słaby, poza tym umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni.
Czwartek, 1 grudnia 2022
Grudzień przywita nas podobnym typem pogody, ponieważ Polska nadal będzie w zasięgu potężnego wyżu, rozciągającego się od Rosji i Skandynawii po kraje Europy Środkowej i Wschodniej. Jednak na niebie w dalszym ciągu przeważać będą niskie, podinwersyjne chmury, a więc Słońca będzie jak na lekarstwo lub wcale.
Ujemne temperatury w ciągu dnia odnotuje się na Podlasiu, wschodzie Warmii, północy i wschodzie Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie – na poziomie -4/-2 stopni C. W głębi kraju prognozuje się 0-2 stopnie C, a najcieplej ma być na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie, do 4-5 stopni C. Wiatr umiarkowany, z kierunków wschodnich i północno-wschodnich.
Piątek, 2 grudnia 2022
W piątek o poranku niemal w całym kraju odnotuje się ujemne wartości na termometrach. Na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza spadki temperatur będą największe, do -8/-6 stopni C. W ciągu dnia prognozuje się od -5/-3 stopni C na Podlasiu, Warmii i Mazurach, Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich do około -2/0 stopni C na przeważającym obszarze kraju, a najcieplej, do 2-3 stopni C będzie nad samym morzem. Wciąż przeważać będzie podinwersyjna szaruga, ale bez opadów, ewentualnie z mżawką. Wiatr pozostanie umiarkowany, z kierunków północno-wschodnich i wschodnich.
Weekend, 3-4 grudnia 2022
Pierwszy weekend grudnia i jednocześnie meteorologicznej zimy nie przyniesie znaczących zmian w pogodzie. Od Północnego Atlantyku przez Skandynawię po zachodnią Rosję nadal będzie rozciągał się potężny wał wysokiego ciśnienia, pod wpływem którego pozostanie również Polska. Jednocześnie nad Europą Południowo-Zachodnią dominować będą niże, które przynajmniej do południowych dzielnic naszego kraju zaczną sprowadzać cieplejsze masy powietrza z południa.
W związku z tym na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu temperatury będą dodatnie, a w regionach podgórskich i w górach nawet powyżej 5 stopni C, przede wszystkim w niedzielę. Im dalej na północ, tym chłodniej – na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, w północnej części Mazowsza i Wielkopolski oraz na Kujawach mróz utrzyma się przez cały weekend, zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. W tych regionach odnotuje się od -5 do -1 stopnia C.
OPTYCZNIE W NIEBO 28.11.2022r. – 04.12.2022r.
29.11.2022r. – godz. 07:54 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 3°56`;
30.11.2022r. – godz. 15:38 – faza Księżyca – pierwsza kwadra;
01.12.2022r. – godz. 16:36 – koniunkcja Księżyc i Neptun w odległości – 2°51`;
02.12.2022r. – godz. 03:45 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 2°14`.