facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 29 sty, 2016
- 3 komentarze
Wstępna prognoza pogody na luty/marzec/kwiecień 2016r.

CIMG9326

Obecne ocieplenie i powiew przedwiośnia, mogą wskazywać, że największe mrozy i śniegi tej zimy już za nami. Analizując modele numeryczne i prognozy pogody, które są na ich podstawie opracowywane, można powiedzieć, że największy atak zimy jest jednak jeszcze przed nami i będzie mieć miejsce w lutym.

Luty z reguły (patrząc na normę 30-letnią z lat 1971-2000), był u nas miesiącem bardzo zimowym ze śniegiem i mrozem. Tak więc wiosenne temperatury dla miesiąca lutego są pewnym zaburzeniem tej tendencji i anomalią. W obecnym roku, luty ma być bardziej zimowy niż wiosenny, czyli w normie.

Jednak najbardziej interesująco przedstawia się prognoza pogody na miesiące marzec i kwiecień. W marcu ma dojść do silnej blokady cyklonalnej, jaka zapanuje nad Atlantykiem. Czym objawia się to zjawisko to najlepiej spojrzeć pamięcią na marzec 2013 roku, który okazał się najzimniejszym od 26 lat. 31 marca 2013 roku w Wielkanoc, mieliśmy mróz i obfite opady śniegu, praktycznie na terenie całej Polski, a sam marzec był bardzo pochmurny, zimny, wietrzny i śnieżny. W tym roku, aż tak zimnego marca nie przewiduje się, ale i tak ma on zapisać się poniżej normy termicznej, a to oznacza, przewagę dni zimnych nad ciepłymi.

Za to kwiecień ma nam wynagrodzić zimny marzec ponieważ przewiduje się, że po odblokowaniu cyrkulacji atlantyckiej, napłyną do nas bardzo szybko masy ciepłego powietrza, które spowodują “wybuch” wiosny i być może pierwszy upał. Z takim zjawiskiem, mieliśmy do czynienia w kwietniu 2014 roku, kiedy pod koniec miesiąca, temperatury w wielu miejscach kraju, osiągnęły poziom 30 stopni C.

Pozostaje nam cierpliwie czekać na rozwój wydarzeń pogodowych i porównanie prognoz do tego, co wydarzy się w realu. ;))

 

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • Tomek Nawrot //31 sty 2016

  Według prognoz mojego własnego biura meteorologicznego rozpoczęło się przedwiośnie i zimy tej zimy już nie będzie 🙂

  • Admin //31 sty 2016

   Prognozy pogody na dalszą część zimy są ostatnio tak zmienne, że można osiwieć. ;)) Może faktycznie Tomek masz rację? Jeżeli Twoja prognoza się sprawdzi to wysyłaj CV do NOAA, żeby zastąpić tam paru “fachowców” rzetelnym człowiekiem. 😉

 • Tomek Nawrot //01 lut 2016

  OK 🙂