facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 02 lis, 2016
- 5 komentarzy
Wstępne prognozy na zimę 2016/2017.

cimg5785 cimg5984

Chociaż do meteorologicznej zimy pozostał jeszcze prawie miesiąc, a do astronomicznej ponad półtora, ludzie coraz częściej zastanawiają się jaka ona będzie w tym sezonie? Prognozując ją w dniu 2. listopada to prawie, że wróżenie z kart, ale pewne zarysy tego, co nas czeka w miesiącach grudzień-luty są coraz częściej nakreślane przez czołowe portale pogodowe i agencje meteorologiczne. Obserwując pogodę i jej bardzo często nieprzewidywalny przebieg, nie można wykluczyć, że to, co teraz jest prognozowane, całkowicie spali na panewce.

cimg6013 cimg6056

Ostatnie trzy zimy zapisały się jak łagodne i jest to “swoisty rekord w historii regularnych pomiarów i obserwacji. Do tej pory nie było trzech z rzędu łagodnych zim” – tutaj popełniłem błąd, który dzięki słusznemu komentarzowi Juhasa prostuję. Patrząc na wykresy termiczne zim od 1950 roku na podstawie Biuletynów Monitoringu Klimatu Polski IMGW, wyraźnie widać, że w latach 1988-1995 mieliśmy aż 7 ciepłych zim, z których tylko zima sezonu 1990/1991 była w okolicach normy.  https://www.imgw.pl/images/stories/biuletyn_monitoringu/2014/zima2014.pdf Zatem o rekordzie nie ma mowy, a jedynie o próbie jego wyrównania przez pogodę.

W ostatnich kilkunastu latach, praktyczne non stop sypią się jakieś rekordy pogodowe na świecie, w tym w Europie. Czy to już stały trend? Dłuższy okres bez jakiegoś rekordu, zaczyna być odbierany jako anomalia, co stanowi sytuację paradoksalną. ;)) Po chłodnym, pochmurnym i mokrym październiku, listopad rozpoczął się bardzo dynamiczną pogodą. Niektórzy już wieszczą, że jak w grudniu przymrozi i zaśnieży to ho, ho… ;))

cimg6080 cimg6360

Patrząc spokojnie, bez emocji, można rzec jedno. Wcale tak nie musi być. Co więcej, prognozy skłaniają się ku następnej łagodnej zimie ponieważ prognozowane jest czwarte z rzędu łagodne oblicze śnieźnej pory roku. Grudzień ma być powyżej normy w stosunku do okresów porównawczych (referencyjnych), przy czym ma dominować bardziej sucha i wyżowa pogoda z ciepłymi masami powietrza (oczywiście jak na zimę). Styczeń ma być zdecydowanie powyżej termicznej normy dla tego miesiąca, z częstymi i miejscami obfitymi opadami, przeważnie deszczu. Luty ma być pogodową kontynuacją pogodową stycznia, a temperatury często będą już bardziej marcowe niż lutowe. Tym samym, wiosna 2017 ma przyjść wcześnie.

cimg6745

Jeżeli powyższy scenariusz sprawdzi się, to będziemy mieć serię czterech łagodny zim pod rząd, co nie zdarza się zbyt często i można to potraktować jako pewnego rodzaju ewenement. Oczywiście okresy ze śniegiem i mrozem też się trafią, ale mają one być w ilościach limitowanych. Sam jestem bardzo ciekawy, co z tego wróżenia/prognozowania wyjdzie. ;))

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //02 lis 2016

  Witaj Paweł
  Fakt przewidywanie pogody na kilka miesięcy naprzód to mniej więcej wróżenie z fusów. Tak jak w znanym kawale o Apaczach co to od trzech lat chrust zbierali:) Jednak powiem Ci, że na podstawie własnych obserwacji jestem skłonny zgodzić się z opcją dość wczesnego nadejścia chłodów a może i śniegu, ale jak będzie zobaczymy:)
  Pozdrawiam serdecznie

  • Paweł Lenart //03 lis 2016

   Witaj Wojtku! 😉 Co ma być to i tak będzie. Szkoda, że obecnie zrobiło się tak zimno. Ta noc będzie chyba najzimniejszą u nas od początku jesieni. Ale do lasu i tak warto się wybrać. Nie ukrywam, że chciałbym trafić chociaż jeden słoneczny dzień bo mam duży niedosyt fotograficzny. Pozdrowienia na leśnym szlaku. 😉

 • juhas //03 lis 2016

  3 lub 4 zimy pod rząd w Polsce – to nie żaden ewenement klimatyczny w Polsce. Przypominam ze w latach 1988-1995 wystapilo 7 cieplych zim przedzielonych tylko jedna zima w okolicach normy – 90/91! zgodnie z wykresami termicznymi zim w biuletynie meteorologicznym. Na dodatek zima 1989/1990 jest do tej pory najcieplejsza w historii pomiarow. w latach 70-tych również była seria 3 cieplych zim. Dlatego nie wiem czemu auto zawarl powyżej nieprawdziwe informacje jakoby 3 cieplych zim nie było w Polsce wcześniej..

  • Paweł Lenart //03 lis 2016

   Juhasie – dziękuję za komentarz. Będę wdzięczny za podesłanie mi linku do tych biuletynów. Jeżeli faktycznie popełniłem gafę to natychmiast to sprostuję. Pozdrawiam. 😉

  • Paweł Lenart //04 lis 2016

   Artykuł poprawiony i jeszcze raz dziękuję za słuszne uwagi/spostrzeżenia oraz namiary na Biuletyny. 😉