facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 03 kwi, 2024
- brak komentarzy
Wyjątkowo ciepła końcówka marca.

Wyjątkowo ciepła końcówka marca.

Ostatni tydzień marca zapisał się wyjątkowo ciepło z pobiciem marcowego rekordu temperatury maksymalnej w historii pomiarów instrumentalnych. Jednak nie tylko temperatura była niezwykła. Znad Sahary dotarły nad Europę duże ilości pyłu saharyjskiego, który spowodował charakterystyczny efekt “zmętnienia nieba”, widoczny osad na różnych przedmiotach (np. na samochodach) oraz efektownie “krwiste” wschody i zachody Słońca. Kolejną ciekawostką (niestety tragiczną w skutkach) był bardzo silny wiatr, który wiał w południowych regionach kraju, chociaż silniejsze podmuchy notowano na obszarze całego kraju. Zatem po kolei.

TEMPERATURY

Przełom 12. i 13. tygodnia w roku to wyrównane temperatury, oscylujące pomiędzy wartościami +5,6 / +10,5 stopnia C w niedzielę i +5,2 / +10,8 stopnia C w poniedziałek.

Ocieplenie rozpoczęło się we wtorek 26. marca od regionów południowo-zachodnich. We Wrocławiu zanotowano +17,1 stopnia C, a na Helu było najzimniej, tylko +6,9 stopnia C. W środę cieplejsze masy powietrza rozlały się już na cały kraj. Najcieplejszy ponownie był Wrocław, gdzie stacja zanotowała +20,4 stopnia C.

Czwartek oraz piątek to pewna stabilizacja temperatur i zanotowanie nieco mniejszych wartości maksymalnych na termometrach.

Za to sobota i niedziela przygrzały już letnimi wartościami. W sobotę na starej stacji w Tarnowie padł miesięczny rekord ciepła +26,4 stopnia C. W Krakowie Woli Justowskiej wystąpił pierwszy gorący dzień z wartością +25,7 stopni C. W niedzielę odnotowano kolejne rekordy, np. w Legionowie pod Warszawą było aż +25,9 stopnia C.

Imponująco wyglądały średnie dobowe temperatury dla soboty i niedzieli. Takimi wartościami nie powstydziłaby się druga połowa maja!

Tak wygląda mapa najwyższych temperatur godzinowych 30 marca 2024. Czasami w lipcu bywa chłodniej. To ukazuje nam skalę i niezwykłość anomalii temperatur pod koniec tegorocznego marca.

Również mapa anomalii temperatury powietrza dla 31 marca 2024 roku wygląda niezwykle (miejscami aż 13,4 stopnia), ale i zatrważająco. Jeżeli kolejne miesiące pokuszą się o pobicie rekordu (zwłaszcza te letnie), to temperatury mogą osiągnąć wyczekiwane (niestety) przez wiele ludzi +40 stopni C.

Jeżeli chodzi o temperatury minimalne to przełom przedostatniego i ostatniego tygodnia marca przyniósł sporo przymrozków, największych w Zamościu (-3,8 stopnia C) i w Jeleniej Górze (-5 stopni C).

Następne noce były już na plusie, natomiast w nocy z soboty na niedzielę temperatura w Bielsku-Białej nie spadła poniżej +16,7 stopnia C, co też jest niezwykłe.

ZAGROŻENIE POŻAROWE W LASACH

Wystarczyło zaledwie kilka dni wysokiej temperatury, a także brak opadów, aby po raz pierwszy w tym roku odnotowano w wielu regionach średnie, a w południowej połowie naszego kraju wysokie zagrożenie pożarowe. Jak wynika z danych przedstawionych przez Instytut Badawczy Leśnictwa, w niedzielę po południu na przeważającym obszarze występowało średnie (żółte) lub wysokie (czerwone) zagrożenie pożarowe. Zagrożenie minęło wieczorem w poniedziałek, wraz z postępującymi opadami deszczu i znacznym ochłodzeniem. 

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana dla 42 stref prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożarów w dniu jej wykonania. Prognozy aktualizowane są dwa razy dziennie – o godz. 09:00 i 13:00. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w sezonie pożarowym, czyli od 1 marca do 30 września.

WIATR

Bardzo niebezpieczna pogoda podczas Wielkanocnego Poniedziałku panowała w Tatrach. Z powodu silnego wiatru halnego, który osiągał prędkość aż 140 km/h, pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego wstrzymali sprzedaż biletów na szlaki i odradzali wszelkich wypraw w góry. Pod naporem silnego wiatru łamały się i upadały drzewa – niestety na skutek wichur i zlekceważenia niebezpieczeństwa życie straciło kilka osób. 

Bardzo silny wiatr notowano również w dolinach. Na terenie województwa małopolskiego do godziny 18:00 w poniedziałek przeprowadzono 300 interwencji związanych z przechodzącymi nad regionem wichurami. W samym powiecie tatrzańskim odnotowano 133 takie zdarzenia oraz 80 w powiecie nowotarskim; w wielu miejscach uszkodzone zostały dachy. Prace strażaków polegały przede wszystkim na usuwaniu powalonych na drogi drzew i połamanych konarów. 

OPADY

Przełom przedostatniego i ostatniego tygodnia marca to przelotne opady na terenie całego kraju, jednak ich sumy były bardzo małe.

Kolejne dwa dni przyniosły jeszcze mniej deszczu i tylko w niektórych miejscach.

Więcej opadów pojawiło się z czwartku na piątek, ale objęły one niewielką część kraju, głównie skrawki Polski południowo-wschodniej.

Ostatni weekend marca to dominacja suchej i bardzo ciepłej, miejscami nawet gorącej aury. Już teraz wiadomo, że marzec zapisał się jako miesiąc suchy i zakończył ciąg kilku wilgotnych miesięcy z rzędu.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL, https://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.