facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 17 sty, 2017
- brak komentarzy
Wyśmienite warunki narciarskie w górach.

Obecnie panujące warunki narciarskie w górach są najlepsze od początku sezonu. A wszystko wskazuje na to, że będą jeszcze lepsze. Śniegu dosypie, a mróz stanie się o kilka stopni większy, dzięki czemu pokrywa śnieżna nie ma szansy na roztapianie się. Być może, warunki te – pogorszą się w przyszłym tygodniu, w którym prognozowane jest (bardzo wstępnie i jeszcze niepewnie) silne ocieplenie. Do tego jest jeszcze trochę czasu zatem odwrót prognoz o 180 stopni jest jak najbardziej możliwy. Dla najważniejszych ośrodków zimowych w Polsce sytuacja narciarska przedstawia się następująco:

Sudety
Warunki narciarskie w Sudetach określane są jako dobre. Najwięcej śniegu leży w Szklarskiej Porębie, gdzie pokrywa białego puchu sięga 55-60 cm, a na stokach nawet 100 cm. Trasy bardzo dobrze przygotowane są również w Świeradowie Zdrój, Czarnowie, Karpaczu Białym Jarze i Lądku Zdroju.
Prognozy przewidują do końca wtorku opady śniegu do 5-10 cm. Z kolei do końca tygodnia w górach utrzymywać się będzie mróz, który umożliwi sztuczne naśnieżanie stoków.

Beskid Śląski i Żywiecki
Prawdziwa zima panuje także w Beskidach. W Szczyrku i Wiśle możemy liczyć nawet na 1,5-2,5 metra śniegu. Bardzo dobre warunki narciarskie są również w Istebnej, Ustroniu, Brennej i Bielsku Białej, gdzie wysokość białego puchu oscyluje od 40 do 80 cm. Nieco gorzej jest w Koniakowie, gdzie warunki oceniane są jako dostateczne.
Prognozy do przyszłej niedzieli przewidują raczej utrzymanie się mrozów – nocami do minus 15 stopni, w dzień od -8 do -5 stopni. Jednak opadów ma być coraz mniej. Między środą a piątkiem mroźno, ale sporo słońca.

Tatry i Podhale
Ośrodki narciarskie w Tatrach i na Podhalu są w pełni przygotowane na przyjazd amatorów narciarstwa. Niemal wszędzie warunki do uprawiania sportów zimowych w tym regionie są idealne – w Zakopanem, Bukowinie i Białce Tatrzańskiej możemy liczyć na 200-230 cm białego puchu. Nieco mniej – do 130 cm – jest go w Jurgowie, na Czarnej Górze, Poroninie, Witowie i Cichym. W tych miejscach warunki narciarskie są dobre.
Prognozy na ten tydzień przewidują utrzymanie się niskich temperatur poniżej zera, ale opadów będzie niewiele. Ok. czwartku nocami słupki rtęci będą spadać poniżej -15 stopni.

Beskid Sądecki
Również ci, którzy wybrali się na ferie do Beskidu Śląskiego nie będą narzekać na brak śniegu. W Krynicy, Tyliczu, Muszynie czy Półrzeczkach leży na trasach od 100 do 150 cm białego puchu, a warunki narciarskie są bardzo dobre. Gorsza sytuacja panuje w Krzeczowie, Limanowej, Bogdanówce i Łopusznej – leży tam do 15-25 cm śniegu, z kolei warunki narciarskie tylko na niektórych stokach są dobre.
Jednak spodziewane niskie temperatury powinny umożliwić sztuczne naśnieżanie i polepszenie warunków.

Bieszczady i Beskid Niski
W Bieszczadach najbardziej zimowe warunki w Stuposianach, Ustrzykach, Kalnicy, Komańczy, Lesku i Szczawinie – pokrywa śnieżna w tych miejscach sięga 100 cm. Także tutaj zima na razie pełną gębą i nic nie wskazuje na to, by do końca tygodnia miało się znacząco ocieplić.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.